Betonová krytina Tegalit, sluneční kolektory a další novinky Bramac 2006
Největší domácí výrobce betonové střešní krytiny Bramac střešní systémy spol. s r.o. seznámil již tradičně na začátku roku veřejnost s novinkami ve výrobním sortimentu i službách pro rok 2006. Letošek je na zásadní novinky velmi bohatý. Je to především nová taška Tegalit, vytvářející na střeše neobyčejnou optiku, a modulární solární kolektory navržené pro střešní systém Bramac i jiné střechy. Za pozornost stojí i další novinky.
Bramac je v České republice dobře známý i tím, že téměř každý rok přichází na trh s výrobky, které znamenají v oblasti skládané betonové střešní krytiny, respektive střešních systémů s touto krytinou, technicky výrazná inovativní řešení. Často taková, která posouvají měřítka kupředu, někdy i daleko před konkurenci. Dvě z nich na úvod zmíníme.
Začal se psát rok 2001 a Bramac přichází na trh v České republice s betonovou taškou Bramac MAX [1]. U zrodu této tašky stál důkladný vývoj složení betonové směsi, technologie výroby a detailní studium závislosti pevnosti a únosnosti tašky na jejím tvaru. Dík příčným žebrům vylisovaným na rubu má taška i při menší průměrné tloušťce a větší ploše přinejmenším stejnou únosnost jako běžná betonová taška. Výsledkem je nižší cena za plošnou jednotku krytiny. Krytina s menší plošnou hmotností 37,5 kg/m2 navíc méně zatěžuje střešní konstrukci, pokládka je rychlejší a méně pracná. Při rozměrech 365×480 mm je k zakrytí 1 m2 střešní plochy zapotřebí pouze 7,5 ks tašky (místo deseti u běžných betonových tašek).
Obr. 1: Betonová taška Bramac - Tegalit, černý |
Obr. 2: Nová betonová krytina Tegalit, červený |
Na začátku roku 2003 představil Bramac třívrstvou povrchovou úpravu Protector, díky níž se výrazně zvyšuje odolnost a dlouhodobá barevná stálost střešních tašek a která tašky chrání před zašpiněním. Úprava spočívá v nanesení tří vrstev na povrch tašky. První je vyrovnávací nástřik na cementové bázi, jímž se povrch tašky vyhladí. Druhý je ztužovací nástřik na akrylátové bázi s velikostí pigmentu cca 100 mm. Ten dodává povrchu mechanickou odolnost, stálobarevnost a hedvábný lesk. Třetí je vlastní ochranná vrstva, která spočívá v nanesení vysoce reaktivního oxidu křemičitého SiO2 o velikosti částic cca 5 nanometrů, který se pevně naváže na akrylátový nástřik. Nově vzniklý povrch pohlcuje UV záření, což výrazně přispívá k zachování stálobarevnosti. Pohlcené UV záření v prostředí SiO2 vyvolává katalytický rozklad molekul vody (vodní páry ve vzduchu) na ionty OH- a H+, které zajišťují vysokou hydrofilitu povrchu (a tím samočistitelnost) a jeho výrazný fungicidní a antibakteriální účinek (nevhodné prostředí pro uchycení zárodků řas a mechů). Více o tom v [2] a [3]. Novou úpravu Protector začal Bramac realizovat postupně u všech modelů a v současné době převyšuje poptávka po něm „klasické" řešení bez úpravy.
Tegalit - střecha jinak, než ji znáte
Když se rozhlédneme kolem sebe, zjistíme, že architektonická tvář rodinných, bytových i ostatních staveb se během posledních pěti let výrazně změnila. Dnešní architektura si vysloveně libuje v jednoduchých až strohých tvarech, na stavbách se častěji uplatňuje dřevo, sklo a ocel. Trendům se samozřejmě podřizuje i tvar a vzhled střech. Valbové, polovalbové a mansardové střechy pomalu ustupují do pozadí a na výsluní zájmu stavebníků se začínají objevovat pultové a sedlové střechy s nižším sklonem a střídmými barvami.
Obr. 3: Realizace střechy s krytinou Tegalit
Vstřícným krokem k naplnění moderních trendů a zároveň rukou podanou moderní české architektuře je střešní taška Tegalit od společnosti Bramac. Soudě podle zkušeností z Německa a Rakouska, kde je tato taška již na trhu, stane se i u nás vyhledávanou krytinou všech stavebníků, stavařů a architektů, kteří dávají přednost moderním jednoduchým tvarům. Tato betonová střešní krytina odpovídá trendům architektury 21. století. Její rovný, jednoduchý, střídmý tvar a klasické zbarvení ladí se vzhledem moderních staveb. Je jakousi třešinkou na dortu, která s celou stavbou doslova souzní. Zároveň však tato moderní krytina dokáže značně zvýraznit konstrukční prvky ze skla i dřeva, které chceme, aby na budově dominovaly. Na našem stavebním trhu se tato nová moderní střešní krytina objeví již během března 2006.
Střešní taška Tegalit, vyrobená z vysoce kvalitního probarveného betonu, má hladký povrch, na němž samozřejmě nebude chybět ani prověřená povrchová úprava Protector (pětinásobná ochrana). Společnost Bramac nabídne tuto krytinu ve třech moderních barevných provedeních: v cihlově červené, břidlicově černé a šedé. Jedna taška Tegalit o rozměru 330 x 420 mm váží 5,2 kg, její závěsná délka činí 398 mm a krycí šíře 300 mm. Což znamená, že na jeden metr čtvereční pokrývač spotřebuje zhruba deset kusů tašek Tegalit. Taška Tegalit je vhodná na střechu se sklonem od 25°. Při nižším sklonu je nutné provést doplňková opatření.
Obr. 4: Realizace střechy s krytinou Tegalit na řadové zástavbě
Taška Tegalit bude nabízena včetně kompletního střešního systému. Bramac poskytne na krytinu Tegalit (stejně jako na jiné své krytiny) opět dvě písemné záruky: 30letou záruku na kvalitu materiálu a mrazuvzdornost a 15letou záruku na funkčnost střešního systému.
Bramac počítá s obnovitelnou energií
Slunce nás zásobuje energií úplně zadarmo, tak proč toho nevyužít. Jsme svědky, že ceny energií zejména z centrálních sítí (založené na fosilních zdrojích) rychle stoupají a že i přes drahotu se jejich dodávky stávají z mnoha důvodů nejistými - závisejí např. na přírodních pohromách, rozmaru soukromých distributorů, dále na politické situaci a vzniku ohnisek globálního napětí, která se vyskytují takřka výhradně v oblastech bohatých na fosilní energetické zdroje.
Výhodným řešením je už dnes využívání obnovitelných zdrojů, k nimž rozhodně patří i energie ze Slunce. Každou vteřinu vyzáří Slunce do vesmíru 3,73·1026 J zářivé energie, z toho přibližně půl miliardtiny (přesněji 1,66·1017 J) zasáhne Zeměkouli nebo její atmosféru. Až na povrch Země pak dopadne přibližně o pětinu méně, přesněji 1,29·1017 J. Za pouhých 53 minut pak dopadne na celou Zemi tolik energie, kolik lidstvo spotřebuje za celý rok (ca 4,1·1020 J). Tím, že jde o tepelné záření vyzařovaným tělesem o teplotě 5710 K (teplota povrchu Slunce), které dopadá na Zemi o průměrné povrchové teplotě 288 K, lze sluneční energii využít k přeměně na jiné druhy energie s účinností až 95 %. Zatím jen teoreticky (podle Carnotovy věty [4]), ale možné to je - technické řešení pro takto účinnou přeměnu musíme přenechat našim potomkům). Dnešní úroveň techniky dokáže realizovat přeměnu něco málo nad 10 %.
Vraťme se po tomto malém odbočení k solárním kolektorům Bramac, které používají tepelnou složku slunečního záření (s délkou vlny ca 10 mikrometrů) k přímému ohřevu vody. Při ploše kolektorů 1,5 až 2 m2 na osobu může stavebník pokrýt až 70 % roční potřeby teplé vody. Kolektorem o ploše 6,1 m2 je možné ušetřit až 500 m3 zemního plynu ročně.
Sluneční kolektory Bramac
Solární kolektory jsou dnes součástí kompletního střešního systému Bramac. S pomocí tohoto solárního zařízení je možné ohřívat užitnou vodu v domě i v bazénu nebo podpořit vytápění v domě. Tuto novinku, kterou firma Bramac uvádí na trh v České republice, je možné umístit na všech střechách. U těch, které jsou pokryty krytinou Bramac, není potřeba ani žádné řezání tašek. Novinka zaujme ty, kteří touží po nízkoenergetickém či pasivním domě s využitím krytiny Bramac. Stejně tak ty, kteří hledají cesty k energetické nezávislosti na centrálních energetických sítích.
Předností tohoto solárního kolektoru Bramac je jednoduchá a rychlá montáž, rozměry kolektoru jsou totiž přizpůsobeny krytině Bramac. Tašky není třeba řezat, kolektory jednoduše nahradí tašky ve střešním plášti. Není nutné ani dodatečné oplechování, protože solární kolektor Bramac je dodáván s integrovaným hliníkovým rámem. Solární kolektory vytvořené z bezpečnostního tvrzeného a netříštivého skla (4 mm) jsou nabízeny ve čtyřech velikostech, a sice o ploše 4,1 m2 (rozměr 2,36 m x 2,38 m); 6,1 m2 (rozměr 3,26 m x 2,38 m); 8,1 m2 (rozměr 4,31 m x 2,38 m) a 10,1 m2 (rozměr 5,36 m x 2,38 m).
Dva m2 na osobu za 18 tis. Kč
S pouhým využitím 1,5 až 2 m2 solárního kolektoru na osobu může stavebník pokrýt až 70 % roční potřeby teplé vody. Bramac doporučuje 1 až 2 m2 plochy kolektoru na osobu. Díky kolektoru o ploše 6,1 m2 je možné ušetřit až 500 m3 zemního plynu ročně. Cena kolektoru je kolem 9 tis. Kč na jeden metr čtvereční, nejmenší kolektor o ploše 4 m2 přijde na 36 tis. Kč. V České republice jde o pilotní projekt, prodej kolektorů bude zahájen 1. března 2006.
{Spočítejte si Úhel dopadu slunečních paprsků sklonitou rovinu kolektoru v zadaném čase anebo Účinnou část sklonité plochy kolektoru při celodenním slunečním záření - pozn. redakce}
Obr. 5: Realizace střechy s krytinou Tegalit a solárními kolektory Bramac
Na základě zájmu vypracuje společnost Bramac bezplatně předběžný návrh solárního systému a pomocí počítačové simulace zjistí kvalifikovaný odhad úspory energie po instalaci tohoto solárního systému. Kolektor se standardně dodává současně s krytinou. 15letá záruka na funkčnost střešního systému se vztahuje také na solární kolektory. Vysokou kvalitu solárních kolektorů Bramac zaručuje certifikační značka vystavená Výzkumným ústavem pozemních staveb a Certifikační společností, s.r.o.
Státní podpora na kolektory
Vítanou předností solárního systému je určitě možnost získat na jeho pořízení a instalaci státní dotaci nebo využít programů podpor Státního fondu životního prostředí, programů ČEA a Ministerstva pro místní rozvoj. Zkušenosti z okolních zemí ukazují, že dobrý systém podpor - pokud možno nárokových při splnění předem stanovených požadavků - je nejrychlejší cestou, jak rychle nastartovat všeobecné využívání obnovitelných zdrojů energie.
V tomto ohledu však Česká republika přes přemíru okázalých proklamací zaspala takřka za celou Evropou. Vnímá to tak i společnost Bramac střešní systémy, spol. s r.o., tentokrát slovy jednatele Vladimíra Nováčka, který na adresu současného establishmentu řekl: „My (Česká republika) využívání obnovitelných zdrojů sice jakoby podporujeme, ale skoro nic pro to neděláme. Mělo by se to stát (obnovitelné zdroje energie a podpora jejich využívání) významným tématem televizních pořadů, novin a časopisů."
Konkrétně na každý solární systém na rodinném domu může stavebník dostat podporu nejvýše do 50 % pořizovací ceny a 70 tis. Kč, jestliže je kolektor použit pro ohřev užitkové vody. A dále do 50 % pořizovací ceny a 100 tis. Kč, jestliže je kolektor použit pro vytápění. Žadatel o dotaci musí předložit energetický audit.
Typicky „český háček" je v tom, že na dotaci není nárok. Když do dotační kasy ještě nepřišly peníze, nebo když už došly, žádosti se neuspokojují. Navíc - o dotaci rozhodne úředník, což nemusí vůbec být racionálně a odborně myslící člověk, ale emotivní typ s touhou po odměně za tzv. urychlení řízení.
Pro úplnost tohoto sdělení naše redakce zjistila dotazem u České energetické agentury, že 31. leden 2006 byl poslední termín, kdy byly přijímány žádosti o dotace na rok 2006. Pro letošek už na další žádosti nejsou peníze a potenciální žadatel může žádat až za rok. Doporučujeme ale vyhledat na vládních místech spolehlivého informátora, aby žadatel stihl termín alespoň pro dotační rok 2007. Také tento příklad podporuje názor mnoha lidí, že dotace se v této zemi najdou hlavně pro různé „nemakačenky", výměnou za volební hlasy, ale na ty, kteří usilovně táhnou produktivitu kupředu, se státní establishment vrhá jak hejno vos na malinovou šťávu.
Další novinky 2006
Pokrývačské firmy a řemeslníci vědí, že o úspěchu díla rozhodují nejen hodnotné a inovativní výrobky, ale - a vlastně zejména - jejich bezchybné zabudování včetně správného řešení všech detailů.
Fólie Bramac VEL
Do tzv. tříplášťových střech je určena třetí letošní novinka a tou je pojistná hydroizolační fólie Bramac VEL, která nahrazuje fólii Bramac FOL. Nejde o difúzní fólii. Její předností je snadnější zpracování oproti původní fólii.
Bramac střešní systémy spol. s r.o. je vedoucí firmou na českém trhu v oblasti výroby a prodeje betonových střešních systémů. Na trhu v České republice působí od roku 1991. V současnosti vyrábí ve třech závodech na území ČR a zaměstnává 295 lidí. V duchu své firemní filozofie se zaměřuje na vysoký standard služeb a kvalitu všech svých produktů. V roce 1997 byla oceněna certifikátem podle mezinárodního standardu kvality ISO 9002, a to jako první z výrobců střešních krytin v ČR. Bramac střešní systémy spol. s r.o. je dceřinou společností rakouské firmy Bramac Dachsysteme International, GmbH, kterou společně vlastní Lafarge Roofing (50 %) a Wienerberger AG (50 %).
Literatura a zdroje:
[1] Hejhálek, J.: Střešní taška Bramac MAX: jako žádná jiná, Stavebnictví a interier č. 4/2001,
[2] Rudolfová, Radvana: Bramac představuje novou generaci povrchové úpravy střešních krytin, Stavebnictví a interier č. 6/2003,
[3] Hrdý, M., Hejhálek, J.: Bramac Protector - nový rozměr skládané střešní krytiny, Stavebnictví a interier č. 3/2003,
[4] Horák, Z., Krupka, F.: Fyzika - Příručka pro vysoké školy technického směru, svazek 1, SNTL/Alfa, Praha 1976, str. 388.