Haly a vícepodlažní budovy ASTRON – jeden systém, nespočet originálních variací
ASTRON je mezinárodně uznávaná značka pro ocelový konstrukční systém hal a vícepodlažních budov, která systém vyvinula, rozvíjí, distribuuje a realizuje, a patří dnes do skupiny Lindab. Zatímco při stavbě hal bývá důležitá účelnost, u administrativních budov je to také architektura. Ta se musí setkat s filosofií investora a jeho stylem komunikace s okolím. Systém ASTRON je pro tato zadání předurčen.
Stavební systém ASTRON vychází vstříc jak požadavkům na účelnost, která je typická zejména pro skladištní, logistická a výrobní centra, tak na architektonickou originalitu administrativních a správních staveb, ať už jsou v sousedství či nikoliv. Mimořádná tvárnost je charakteristická zejména pro „vícepodlažní” systém (MSB) od společnosti ASTRON: ten umožňuje upravovat design budovy zcela podle individuálních požadavků. Měnit lze většinu technických parametrů, takže lze vyhovět požadavkům estetického i funkčního charakteru. Rozlehlé vnitřní prostory, kde „nepřekáží” vnitřní sloupy, poskytují při plánování interiéru naprostou svobodu. Vícepodlažní systém byl uveden na český trh zhruba před dvěma lety, když do současné doby zaznamenal důležitá vylepšení a inovace.
„Klasický” halový systém je znám už více než 40 let a představuje současnou absolutní špičku ve výstavbě průmyslových hal.
Co je ASTRON
Základem obou větví systému ASTRON je primární nosná ocelová konstrukce. Dále to jsou sekundární konstrukce pro upevnění střešních a stěnových panelů a pro přenos zatížení na primární nosnou konstrukci. Zákazník má možnost volby z bohaté nabídky obvodových, vnitřních stěnových a také střešních systémů, které umožňují jednoplášťové i dvouplášťové řešení, včetně skládané střechy.
Ocel, jakožto hlavní konstrukční materiál, je ekologicky zcela čistý a dokonale recyklovatelný materiál. Výroba oceli je sice náročná na energii, ale její aplikace jako přímého nosného materiálu umožňuje podstatně zeštíhlit konstrukce. Jak uvedl Martin Kořínek, manažer prodeje společnosti LINDAB-ASTRON pro Českou a Slovenskou republiku na setkání s architekty a projektanty, které se konalo v červnu v hotelu Voroněž v Brně, jsou dnes betonové stavby „tak vycpány armovací ocelí, že se zde její obsah vyrovnává obsahu oceli ve stavbách s mnohem štíhlejším ocelovým skeletem.” Argument, že železo je příliš drahé, jeho výroba je náročná na energii, a tudíž není šetrná k životnímu prostředí pro emise CO2, už nemůže v tomto případě obstát. „Bez energie nelze nic vyrobit ani postavit,” uzavřel na setkání toto environmentální téma Erny Hendrickx, obchodní ředitel MSB ASTRON z Lucemburska.
Hlavní přednosti jak halového konstrukčního systému ASTRON, tak systému ASTRON MSB pro vícepodlažní budovy lze shrnout do několika bodů:
- rychlost výstavby,
- přesnost výstavby,
- typická subtilnost staveb,
- mimořádná stabilita staveb i v seismicky aktivních oblastech,
- výborné tepelně izolační vlastnosti zateplených budov.
Rychlost výstavby je dána samotným principem tohoto typu výstavby. Ač nejde o montáž typových budov, ale o výrobu konstrukčních prvků a výstavbu originálních architektonických útvarů, je doba výstavby už od šesti týdnů výše po zpracování projektové, výrobní a montážní dokumentace. Jde samozřejmě o větší stavby.
Konstrukční dílce jsou vyrobeny přesně podle konstrukčních plánů ve výrobním závodě se strojírenskou přesností. Na staveništi jsou nosné prvky sešroubovány a pospojovány kloubovými spoji v celistvý nosný skelet. Stabilizace je provedena zavětrovacími kříži nebo pomocí rámů. Odpadá vyměřování skeletu a svařování in situ. Totéž platí pro montáž sekundární konstrukce a pro upevnění střešních a stěnových panelů či prvků. Vedle vysoké rychlosti je takto připravená montáž také maximálně přesná, nesrovnatelně přesnější, než klasické metody výstavby bez prefabrikace.
Ocelová skeletová stavba je zárukou maximální štíhlosti konstrukcí při nejvyšší stabilitě budovy. Není třeba připomínat, že pevnost oceli zejména v tahu, ohybu, v krutu či ve střihu je o řády vyšší než je tomu u betonu nebo zděných konstrukcí. To samo o sobě je dobrým předpokladem, aby nosné a stěnové konstrukce nezabíraly zbytečně mnoho místa. ASTRON k úspoře prostoru v budovách přispívá i vlastními invenčními přístupy. Jmenujme stropní systém INODEK, kdy je použita suchá technologie stavby stropu s použitím prefabrikovaných stropních dílců z předpjatého betonu, které se ukládají (místo na stropní nosníky) mezi spodní, rozšířenou základnu a horní (standardní, tj. užší) základnu stropních nosníků ve tvaru Iprofilu, viz obr. X. Tloušťka stropu se tak sníží na pouhou výšku I-profilu. Navíc odpadá nutnost vrtat průvlaky v nosných I-profilech pro technické rozvody a klimatizaci pod stropní deskou.
Tepelná ochrana je jak u hal, tak u vícepatrových budov realizována – pomineme-li okna – prefabrikovanými prvky z lehkého betonu a tloušťkou tepelné izolace obvodových panelů a střešních panelů, lamel či kazet. Pro haly a vícepodlažní budovy ASTRON byl vyvinut systém tepelné ochrany ASTROTHERM, což jsou kašírované rohože z dlouhých skelných vláken o tloušťce až 120 mm o součiniteli tepelné vodivosti λ = 0,037 W·m-1·K-1. Nebo jsou používány pásy IZOBLOK vyrobené z desek z extrudovaného pěnového polystyrenu (tloušťka až 120 mm, λ = 0,037 W·m-1·K-1). Tyto rohože doplňují izolaci fasádních a střešních tepelně izolačních panelů, jejichž efektivní účinný průřez dosahuje také tloušťky až 120 mm při stejné λ-hodnotě. Celkem v sestavě výsledné stěny či střechy lze docílit U-hodnoty (součinitele prostupu tepla) až 0,21 W·m-2·K-1, při započítání obvodových panelů z lehčeného betonu ještě lepší. To bezpečně odpovídá požadavku i doporučení tepelně technické normy ČSN 73 05402.
Podpora pro architekty a projektanty
Základem úspěchu, což je rychlá a přesná výstavba podle požadavků investora za sjednanou cenu bez navýšení, je, aby co nejdříve, možná již od první skici a konkrétní představy investora, byl do projektových úvah zapracován stavební systém ASTRON. V takovém případě je nejvyšší jistota, že se v optimálním průsečíku setkají požadavky investora, architektonický záměr a široké možnosti systému ASTRON.
V současné době, kdy v některých případech o získání zakázky rozhodují minuty, poskytuje společnost LINDAB-ASTRON pro rozhodující tvůrčí článek v trojúhelníku investor – architekt a projektant – realizační firma, nevšední podporu. Pro svoje systémové konstrukce totiž vyvinula programy CYPRION, DIAL-ASTRON, E-TECHMAN a CYPRION MSB, které umožňují projektantům efektivně zpracovat požadavky investora a předložit řešení včetně variant. Vše je otázkou několika minut a návrh konstrukce lze dále zpracovat díky programu AllPlan 2004 LT.
Speciálně kalkulační program CYPRION je uživatelsky velmi srozumitelný. V jeho těle jsou uloženy informace o systémových prvcích a jednotlivých součástech kompletní stavby ocelové konstrukce. Program prochází neustálým zlepšováním a doplňováním dalších údajů, které se jako zpětná vazba dostávají od jednotlivých uživatelů. Ostrou verzí jsou vybaveni stavební partneři společnosti LINDAB-ASTRON, zároveň je volně k dispozici verze v provedení „light". Blíže o tom v [2].
Společnost LINDAB-ASTRON je dnes největším evropským výrobcem systémových ocelových konstrukcí jednopodlažních a vícepodlažních objektů. Přízemní objekty jsou využívány v nejrůznějších oblastech průmyslu, obchodu, logistice, kultuře a sportu. Vícepodlažní objekty najdeme především jako administrativní objekty, parkovací domy a obchody. Viz doprovodná fotodokumentace.
Hlavní výrobní závod i sídlo firmy je v Diekircku (Lucembursko), kde je na rozloze 28 000 m2 zkoncentrována výroba hal a vícepodlažních budov představující objem 60 000 tun oceli ročně a 8 hal denně. Druhý největší závod je v Přerově, kde jsou vyráběny haly na rozloze 18 000 m2 s objemem 30 000 tun oceli ročně a 6 halami denně. V Přerově však sídlí tým specializovaný na vývoj a navrhování MSB. Další výrobní závod sídlí v Maďarsku a připravuje se výstavba závodu v Rusku.
Firma LINDAB-ASTRON je v celé Evropě zastoupena regionálně působícími smluvními partnery, jež vybavuje plnou podporou školení, propagačních materiálů a také poskytuje programové vybavení pro návrh, ocenění a vizualizaci objektů systému ASTRON.
Literatura a zdroje:
[1] Volf, Petr: Vícepodlažní budovy ASTRON, Stavebnictví a interiér č. 8/2005, str. 44.
[2] Kořínek, Martin: Software pro navrhování ocelových konstrukcí ASTRON, Stavebnictví a interiér č. 9/2006, str. 90.
2 Platná tepelně technická norma ČSN 73 0450 požaduje pro lehké obvodové stěny U-hodnotu 0,30 W·m-2·K-1 a doporučuje U-hodnotu 0,20 W·m-2·K-1. Pro střechy požaduje U-hodnotu 0,24 W·m-2·K-1 a doporučuje U-hodnotu 0,16 W·m-2·K-1.