Jak funguje Hydrotect

Na letošním 6. mezinárodním stavebním veletrhu IBF 2001 v Brně byly ve stánku a.s. RAKO představeny keramické obkladové a dlažební prvky RAKO HYDROTECT s antibakteriálními a samočisticími účinky. Pravděpodobně z časových důvodů nebyl tento výrobek oceněn Zlatou medailí, ačkoli jde svým způsobem o revoluční novinku, která má předpoklady založit novou etapu ve zlepšování užitných vlastností stavební keramiky. V tomto příspěvku pojednáme o mechanismech fungování povrchové vrstvy HYDROTECT.

Hydrotect je speciální neviditelná povrchová úprava keramických obkladových prvků, jejímž základem je několik mikronů silná vrstva oxidu titaničitého s převažujícím podílem krystalické formy anatasu nanesená a samostatně vypálená na lícovém povrchu obkladového prvku. Tato vrstva vykazuje pozoruhodné efekty vycházející z fotokatalytických vlastností TiO2. Jsou to především antibakteriální účinky a velmi vysoká smáčivost povrchu vodou a jinými polárními kapalinami. Četnými pokusy bylo také prokázáno, že povrch TiO2 je schopen oxidovat různé chemické sloučeniny včetně organických látek, u nichž oxidace probíhá, až na oxid uhličitý a vodu. Tím dochází k částečnému čištění a likvidaci nepříjemného zápachu. Podobně jsou napadány i živé buňky, takže povrch likviduje mikroorganismy, brání růstu řas, plísní a choroboplodných zárodků.

Během několika málo sekund po zkropení vodou steče olejová skvrna z levé části obkladačky opatřené vrstvou Hydrotec.

Co se týče mechanismu fungování povrchové vrstvy HYDROTECT, pak je třeba říct, že dostupné původní informace jsou poněkud kusé. Proto model, který uvádíme, je shrnutím nejdůležitějších poznatků z oblasti chemie a fyziky pevných látek aplikovaných na oxid titaničitý TiO2. Vychází se přitom z práce A. Hellera, A. Fujishimy a K. Hondy, kteří v 70. letech uplynulého století popsali u této látky fotokatalytický jev: Při dopadu ultrafialového světla na povrch krystalu anatasu se uvolňují z jeho povrchu elektrony. Za přítomnosti vody se pak na povrch váží hydroxylové skupiny OH. Vazba je tak pevná, že se na monomolekulární vrstvě OH fyzikálně váží další vrstvy vody a ty odpuzují ostatní látky. Uvolněné elektrony mají silnou schopnost vytvářet aktivní kyslík [1].

Skvrna z voskového pastelu je po navlhčení v místech vrstvy Hydrotect podplavena vodou a lehkým tahem mycí houby se úplně odstraní, zatímco na nechráněné části skvrna zůstává.

Co je to anatas?

Krystal anatasu si lze představit jako čtverečné rovinné mříže složené z iontů kyslíku O2- vrstvené nad sebou tak, že každý kyslíkový iont vrchní mříže leží právě nad středem elementárního čtverce spodní mříže. Kationty titanu Ti4+ jsou pak umístěny do každé druhé kyslíkové vrstvy ve středech elementárních kyslíkových čtverců, aby byl krystal elektroneutrální (na iont Ti4+ připadají dva ionty O2-). Pokud není iont Ti4+ na povrchu krystalu, je obklopen 6 ionty kyslíku a každý iont O2– je obklopen buď čtyřmi nebo dvěma ionty Ti4+. Tuto skutečnost představuje pohled "z profilu" obr. 1.

Jak vrstva Hydrotect funguje?

Základem je známý fakt, že kationty titanu za vhodných podmínek relativně snadno mění mocenství Ti4+ ←→ Ti3+, což je obecná vlastnost všech tzv. přechodových prvků. Podle japonských techniků, již asistovali při licenčním prodeji technologie Hydrotect, obsahuje neaktivovaná vrstva Hydrotect pouze čtyřmocný titan Ti4+.

Aktivace

Působením světla obsahujícího ultrafialovou složku s délkou vlny pod 380 nm (odpovídá energii fotonu hν = 3,25 eV) se redukuje kationt Ti4+ na Ti3+ jak ukazuje obr. 2.

V reprezentaci tzv. pásového modelu to znamená, že z obsazeného valenčního pásu přestoupí do vodivostního pásu elektron a po něm ve valenčním pásu zůstane díra. Oba nositelé náboje, elektron a díra, mají velkou pohyblivost a vysoký redukčně oxidační potenciál odpovídající energii pohlceného fotonu.

Vzniklá dvojice elektron - díra může zpět rekombinovat za vzniku tepla nebo intereagovat s molekulou vzdušného kyslíku (A) nebo řidčeji přímo s molekulou vody (B):

A) Molekula kyslíku s vysokou elektronovou afinitou (kyslík, paramagnetický plyn, má v molekule dva nepárované a tedy silně vazné elektrony) »odchytí« vzbuzený elektron naváže se na iont titanu částečně chemicky, ale zejména elektrostatickou silou, obr. 3. V této se vzbuzený elektron lokalizuje a sníží se tak jeho schopnost rekombinace. Děj je popsán rovnicemi

O2 + e → O2 nebo
Ti3+ + O2 → Ti4+ + O2-

Tato schopnost kyslíku má, jak ukážeme, zásadní vliv na oxidační a antibakteriální účinky Hydrotectu. Zbylá volná díra (označení h+) na povrchu krystalové mříže pak v přítomnosti vzdušné vlhkosti rozkládá molekulu vody za vzniku atomu vodíku a volné, silně reaktivní hydroxylové skupiny podle rovnice:

H2O + h+ → •OH + H+

Odtržený vodík předá okamžitě elektron do valenčního pásu a vzniklý vodíkový kationt H+ se elektrostaticky váže na povrchu mříže. Radikál •OH, ač velmi reaktivní, se nemá možnost vázat na krystalovou mříž, proto se od povrchu odpoutá a působí silně oxidačně v přilehlém okolí, obr. 4. Tím, že se do valenčního pásu vrátí elektron, se nasytí vaznost titanu, který pak zcela předá elektron molekule kyslíku. Opačně nabité ionty H+ a O2, které kromě elektrostatických sil k mříži nic nepoutá, se spojí za vzniku neutrálního peroxidického radikálu HO2•. A protože tento radikál není schopen poskytnout vazebnou elektronovou dvojici, vazba titanového iontu s molekulou kyslíku se po svém katalytickém účinkování rozpadne. Radikál HO2• opustí povrch Hydrotectu a působí podobně jako hydroxylová skupina velmi agresivně, obr. 5.

B) Odehraje-li se fotonová excitace na pár elektron - díra , viz obr. 2, v blízkosti molekuly vody, nestačí se na iont Ti3+ vázat kyslík a roli akceptoru elektronu sehraje po rozpadu molekuly vody hydroxylový radikál •OH, který přejde na kationt OH poutaný elektrostaticky k iontu Ti4+ se slabým kovalentním příspěvkem, obr. 6. Kationt H+ se pak váže na OH skupinu. Výsledkem je vlastně voda vázaná koordinační vazbou na iont Ti4+, viz obr. 7. Pro tuto vazbu poskytuje vazebný elektronový pár voda, což nešlo v případě radikálu HO2•. Tato vazba se na povrchu za přispění relativně pevných vodíkových můstků stabilizuje a způsobuje mimořádnou smáčivost vrstvy Hydrotect. Chemicky přitom jde vlastně o hydrataci oxidu titaničitého na kyselinu titaničitou:

TiO2 + H2O → H2TiO3

Dynamický děj

Na celý děj je nutno pohlížet dynamicky. Světelnou expozicí povrchu se začnou na povrchu Hydrotect genetovat páry elektron - díra, které zároveň rychle rekombinují, ale při konstantní expozici se jejich koncentrace ustálí na nějaké hodnotě. Vzdušný kyslík váže elektrony a lokalizuje je na iontech titanu, kde jakoby zamrznou a podstatně se sníží jejich schopnost rekombinovat s děrami. Když se pak setká díra s molekulou vody (vzdušná vlhkost), disociuje ji za vzniku volných radikálů •OH, peroxidických radikálů HO2• a na povrchu se váží hydroxylové skupiny, na které se »lepí« vodíkové kationty za vzniku vázané H2, jež představuje jakousi krystalovou vodu. Teplem i působícím zářením se voda uvolňuje a celý děj se opakuje. Jde tedy o jakýsi kontinuální stroj, do kterého se dodává vzdušný kyslík, vlhkost a energie v podobě slunečního záření, a který produkuje silně reaktivní oxidující látky a vytváří na povrchu Hydrotectu vysoce hydrofilní podmínky. Po skončení expozice ustane tvorba reaktivních látek a povrchově vázaná voda se postupně odbourává.

Účinnost i ve tmě

Poznamenejme, že pro prodloužení antibakteriálního a hydrofilního účinku se přidává do vrstvy TiO2 malé množství oxidu stříbrného Ag2O, který po zabudování do krystalové mříže během výpalu účinkuje jako akceptorová chemická dotace. To znamená, že i světlem neaktivovaná vrstva Hydrotectu obsahuje volné díry - akceptory elektronů, čímž zejména procesy vedoucí k hydrofilitě mohou do jisté míry probíhat i ve tmě.

Literatura:

[1] RAKO HYDROTECT. Speciální povrchová úprava obkladových prvků.
Autor:
Foto: Archiv firmy