Komínový systém Schiedel ABSOLUT
Komínový systém Schiedel ABSOLUT získal Grand Prix na FOR ARCHu 2005, Zlatou medaili za nejlepší exponát na AQUATHERMu 2005, Zlatou medaili na IBF 2006 a Topenářskou značku kvality 2006. 60 let zkušeností společnosti SCHIEDEL se projevilo tím nejlepším způsobem. Nabídkou nejvyšší technické úrovně, kvality, ekonomiky provozu, ekologických parametrů a uživatelského komfortu.
Ceny energií, které stoupají a budou to již dělat stále, nutí k zamyšlení nejen nad nejvhodnějšími palivy, ale nad celými systémy vytápění. Bez technicky brilantních komínových systémů nelze dnes o efektivním řešení uvažovat. A to ať hovoříme o účinnosti, o ekonomice provozu či ekologických parametrech. Komín, donedávna ještě mnohými považovaný jen za „vertikální šachtu ve stavbě" do níž jsou zaústěny kouřovody odvádějící spaliny od spotřebičů, se tak opět stává zásadním prvkem topného systému.
Při porovnání centrálního zásobování teplem a individuálního vytápění může být individuální způsob vytápění až o 47 % úspornější. Při optimálním návrhu konstrukce komínu lze, podle druhu používaného paliva, ušetřit až 10 % energie. Ale nejde jen o důvody ekonomické. Neméně důležité je i hledisko komfortu a možností, které moderní komínový systém může uživateli poskytnout.
Jde zejména o možnost volby vytápět své obydlí v souladu se svými potřebami a bydlet dle svých potřeb. Komín se tak, díky své schopnosti tyto potřeby uspokojit, stává z nezbytné části konstrukce stavby, svým způsobem, prostředkem uplatnění životní filozofie a do jisté míry i podmínkou zvoleného životního stylu.
Jaký by měl být moderní komín?
Jednoduché cihlové komíny, ať s jakoukoli vložkou, vlivem přechodu na nové druhy paliv a používání moderní vytápěcí techniky, zejména kondenzačních a nízkoteplotních kotlů, nevyhovují. Moderní komín je poměrně složité technické zařízení, na které jsou kladeny vysoké nároky. Ať již při stavbě (z hlediska snadné a rychlé montáže), či při provozu (z hlediska funkčnosti, spolehlivosti a bezpečnosti). Proto je nutné se na současné komíny dívat jako na velmi důležitou součást stavby u které nelze podcenit ani konstrukční návrh, ani výstavbu komínového tělesa.
V současnosti užívané plynové kotle mají vysokou účinnost. Spaliny mají nízkou teplotu a v komínovém průduchu kondenzují. Spálením 1m3 zemního plynu vznikne asi 1,5 litru vody. Spálením 1 kg dřeva vzniká přibližně 0,6 litrů a spálením 1 litru vytápěcího oleje vznikne asi 1 litr vody. Z toho vyplývá důležitý požadavek na odolnost vůči vlhkosti a nenasákavost komínové vložky. Kouřové spaliny obsahují CO, CO2 a SO3 a tak ve spojení s vodou vzniká agresivní kondenzát, obsahující zředěné kyseliny. Proto musí být komínová vložka po dobu požadované životnosti kyselinovzdorná. Podobné je to s požadavky na odolnost proti vyhoření, dobrý tah, energetickou úspornost a vysokou životnost systému. Moderní komín by měl (opět ty ceny!) umožnit i bezproblémovou změnu topného média. Měl by být také prostorově úsporný, vykazovat dobrou statiku, přispívat k ekologickému spalování.
Komínový systém Schiedel ABSOLUT - oceněn právem
Základ komínového systému Schiedel ABSOLUT, který originálním řešením představuje absolutní špičku v oboru komínové techniky a technologie, tvoří 1,33 m dlouhé, izostaticky lisované, tenkostěnné roury. Komín z kompozitních tvárnic (s venkovní vrstvou z lehčeného betonu s tepelnou izolací z pěnového betonu) je koncipován jako univerzální, vhodný pro odvod spalin od spotřebičů s provozní teplotou spalin od 40 °C do 400 °C. Proto je možné ho použít pro připojení spotřebičů jak na plynná, tak kapalná i tuhá paliva a spalovat palivo cenově dostupné, odpovídající místním podmínkám. Dřevo, které má malé emise CO2, je možné spalovat v zemědělských provozech nebo zařízeních střední velikosti v oblasti nebytové výstavby ve formě štěpky, v rodinných domech klasicky jako kusové dřevo anebo ve formě pelet.
Nezávisle na palivu je možné s komínovým systémem Schiedel ABSOLUT provozovat kondenzační kotle (nízké teploty spalin) i kotle s atmosférickým hořákem (normální teploty spalin) závislé na okolním vzduchu.
Další přednost: vzduch.Vzduch? Vzduch!
Stinná stránka snahy ušetřit zateplením, dobrou izolací a kvalitními okny má ve dnes stavěných nebo rekonstruovaných, dobře izolovaných domech, podobu nedostatečné průvzdušnosti oken a dveří, které nestačí přivést dostatečné množství vzduchu pro správnou funkci spotřebičů paliv. V nízkoenergetických nebo energeticky pasivních domech, právě z důvodu jejich dokonalého utěsnění, nelze klasický lokální spotřebič s odběrem vzduchu pro spalování z vnitřního prostoru použít. Řešením je použití uzavřených, na vzduchu v místnosti nezávislých spotřebičů ve spojení s „ventilačním"komínovým systémem, který je vůči vnitřnímu izolovanému prostoru těsný a který vedle odvodu spalin současně zajišťuje i přívod vzduchu pro spalování. I to, svým originálním řešením, komínový systém Schiedel ABSOLUT nabízí.
Komfort, pohoda, svoboda
Přívod spalovacího vzduchu ke spotřebiči je v komínovém systému Schiedel ABSOLUT řešen tepelně izolovanou šachtou v komínovém tělese. Vlastní připojení spotřebiče je provedeno pomocí systémového adaptéru. Tím je dosaženo optimálního využití paliva, maximální účinnosti spotřebiče a zároveň je zajištěn bezpečný hygienický odvod spalin za všech provozních podmínek. Všechny přednosti domu s nízkými energetickými nároky jsou přitom využity. Díky komínovému systému Schiedel ABSOLUT je možné v těchto domech používat i spotřebiče na pevná paliva, např. kachlová či krbová kamna. Je to ekonomické, ekologické, komfortní. Klasické, tradiční a přitom velmi moderní.
Letošní dlouhá a drahá topná sezóna byla taková po dlouhých létech. Do budoucna nebude, podle všech předpovědí, výjimkou. Spíš naopak.