Ochrana staveb proti vodě

Tradičním výrobcem hydrydroizolačních materiálů v ČR je pardubická rafinerie minerálních olejů, která ropu zpracovává na rafinérské a asfaltářské výrobky již 115 let. Asfaltové izolační výrobky jsou vyhledávané jak s stavebními firmami při provádění izolací podzemí budov a střešních plášťů, tak i malospotřebiteli při aplikacích v rodinném domě nebo na chalupě. Všechny výrobky se používají za studena a práce s nimi je jednoduchá. Mají poměrně dlouhou životnost a velmi příznivé ceny.

Dnešní akciová společnost Paramo, přímý pokračovatel věhlasné rafinérie, jejíž historie zasahuje do třech století, je všemi žijícími generacemi pokládána za spolehlivého výrobce kvalitních výrobků. Trvalá snaha o spokojenost zákazníků logicky vyústila v získání certifikátů řízení jakosti podle normy ČSN ISO 9001:2000 a environmentálního řízení podle EN ISO 14001. Společnost tak jasně dala najevo, že špičková úroveň její výroby se opírá o pevné základy, které spočívají ve vyspělé technologii a dobré organizaci práce předvýrobních, výrobních i povýrobních operací. A také že ve své činnosti dbá o ochranu životního prostředí.

Základ každé stavby - hydroizolace

Vedle tepelné ochrany staveb je důležitým a spíše vůbec nejdůležitějším problémem ochrana proti působení a výskytu vody na stavbách. Podrobně se touto problematikou zabývá obor “Hydroizolační technika“, což je poměrně obtížná disciplína jak z hlediska teorie, tak z pohledu provádění, neboť poznatky a zkušenosti tvořící její základ jsou rozptýleny ve více oborech. Dosažení absolutní vodotěsné ochrany je na reálných stavbách velmi složitým problémem se snadnou kontrolou.

Požadavky na hydroizolační konstrukce a zásadní principy řešení vymezuje norma ČSN 73 06 00 “Hydroizolace staveb“. V tomto základním pilíři české hydroizolační techniky jsou definovány používané termíny, typy hydroizolačních konstrukcí a vrstev i hlavní hydroizolační materiály. Dominantní místo mezi hydroizolačními materiály zaujímají asfaltové materiály, tedy stavební asfalty, laky, tmely a suspenze.

Přirozený materiál

Asfalt je přírodní hydroizolační materiál, který lidstvo využívalo již ve starověku při náboženských obřadech, např. k balzamování mrtvých, jako pojivo při stavbách a také jako izolaci proti vodě. Asfalt je svou povahou a složením koloidní disperzní soustavou2), v níž jsou tuhé makromolekulární heterocyklické látky zvané asfaltény dispergovány v rozmanitých uhlovodíkových olejích. Neobsahují ve vodě rozpustné fenoly a díky netečnosti k vodě, běžným kyselinám a louhům nejsou asfalty zdrojem nebezpečných látek, které by ohrožovaly životní prostředí. Pro své příhodné vlastnosti je proto používán i na počátku třetího tisícletí k ochraně přírodních vodních nádrží před únikem vody a k ochraně deponií s nebezpečnými odpady a ke stabilizaci odpadů před uvolňováním škodlivin do okolí.

Asfalty se vyznačují dobrou adhezí k různým povrchům. Jako každý organický materiál podléhá asfalt vlivem vzdušného kyslíku a UV záření stárnutí, které vede k tvrdnutí a křehnutí. Hydroizolační vrstvu, která pro netlakovou vodu má mít tloušťku 1 mm a u stěrkových izolací s nejistou rovnoměrností 1,5 mm, je proto nutno pravidelně obnovovat.

Novinky

Společnost Paramo receptury svých výrobků průběžně upravuje, takže odpovídají nejnovějším kladným trendům vývoje a splňují náročné ekologické požadavky.

LUTEX ATV

Asfaltový, vodou ředitelný tmel. Vyrábí se emulgací vhodného asfaltu ve vodě s pevným emulgátorem a zahuštěním minerálními plnidly a krátkovláknitými materiály. Neobsahuje organická rozpouštědla. Je mísitelný s vodou.

Použití:

  • k zajištění výsprav a oprav zestárlých nebo poškozených asfaltových hydroizolačních vrstev a skladeb, případně v kombinaci s výztužnými vložkami;
  • k izolacím proti zemní vlhkosti a jako bezešvé povlakové krytiny;
  • k realizaci ochranných vrstev povlakových krytin z izolačních pásů;
  • ke zhotovování hydroizolačních vrstev na různé podkladové materiály (velkorozměrové pórobetonové dílce, cementový potěr apod.), tato hydroizolační vrstva zůstává jako podklad k natavení nebo nalepení dalších hydroizolačních vrstev.

Výhody:

  • ekologická nezávadnost;
  • nehořlavost;
  • v případě nutnosti lze ředit vodou;
  • vyhovující adheze ke stavebním a asfaltovým materiálům;
  • paropropustnost (při tlouš.ce filmu, 5 mm je součinitel difúze vodní páry membranou cca d = 2,5 . 10-13 s, faktor difuzního odporu m = 750);
  • vodotěsnost při tlouš.ce zaschlého povlaku min. 1,5 mm;
  • nestékavost na svislých plochách, dobrá adheze na vlhké podklady;
  • prakticky neomezená tažnost;

Tmel je nutno skladovat při teplotách od 5 °C. Po zaschnutí jej lze odstranit pouze organickými rozpouštědly.

VLYSEX SA 19

Nový tmel k lepení podlahových vlysů popř. dalších materiálů. Vyroben je emulgací vhodného asfaltu ve vodě s pevným emulgátorem a smísením s dalšími látkami zajišťujícími lepivost a potřebnou konzistenci.

Použití:

K lepení stavebních materiálů k podkladu, zejména podlahových vlysů, tepelně izolačních desek z polystyrénu, vláknitých desek, kde není možné použít Vlysex PT 3 pro obsah organického rozpouštědla; aplikuje se zubovou stěrkou.

Výhody:

  • má potřebnou pevnost slepu ve smyku na ploše beton-dřevo a dřevo-polystyren;
  • neobsahuje organická rozpouštědla;
  • je mísitelný s vodou;
  • viskozní tixotropní3) kapalina, bez zápachu, hnědé až černé barvy;
  • smyková pevnost min. na úrovni Vlysexu PT3 (700 kPa);
  • homogenní, bez vláknitého plnidla.

REFLEXOL SA 28

Stříbrná tixotropní asfaltová emulze typu olej ve vodě s obsahem hliníkového pigmentu.

Použití:

Stříbrná asfaltová disperze se používá ve stavebnictví k aplikaci ochranných reflexních nátěrů asfaltových krytin. Nátěry mají po zaschnutí světlou šedobílou až stříbrnou barvu, odrážející sluneční paprsky. V literatuře i v řadě firemních zdrojů různých výrobců střešních krytin se uvádí, že pouhou změnou barvy krytiny z tmavé na světlejší či dokonce na odrazivou se sníží povrchová teplota krytiny v letních jasných dnech až o několik desítek °C. Tato úprava významně přispívá k životnosti krytiny.

Výhody:

dobrá přilnavost k asfaltovým povrchům.
K zajištění maximální přilnavosti lze použít PENETRAL ALP. Nanášet lze roztíráním štětcem, asfaltovým kartáčem. Spotřeba 0,4 - 0,5 kg/m.

GUMOASFALT SA 18

Jednosložková tixotropní asfaltolatexová a alkalická vodní disperzní hmota.

Použití:

vhodná zejména pro hydroizolační nátěry betonu a zdiva, sklonitých a svislých ploch.

Výhody:

  • zasychá na velmi elasticky poddajnou izolační vrstvu schopnou překlenout trhliny;
  • dobrá přilnavost k betonu i k asfaltovým pásům;
  • vzhledem k nepřítomnosti organických rozpouštědel je vhodná i do vnitřních prostor;
  • hmotu lze nanášet i na vlhký podklad, ale musí být umožněno odpaření vody;
  • dobře přilne na pevný nosný bezprašný čistý podklad (beton, omítka, zdivo) bez penetračního nátěru.

K zajištění maximální přilnavosti lze použít PENETRAL ALP. Pro izolační nátěry betonu a zdiva je vhodné provést minimálně 2 nátěry se spotřebou po cca 0,4 kg/m2. Na hydroizolaci střech je třeba vytvořit zaschlou vrstvu o tloušťce minimálně 1,5 mm, tj. 4 nátěry.

1) Viktor Illnar tel.: 736 507 426, oddělení prodeje speciálních výrobků - OTS, Paramo a.s.
2) Disperzní soustava, ve které jsou v daném prostředí, v tomto případě kapalném, rozptýleny látkové částice, jejichž alespoň jeden rozměr leží v rozmezí 1 až 1000 nm. Koloidní soustava je uprostřed mezi pravým roztokem a tzv. hrubou disperzí.
3) Pojmem tixotropní se zde míní kapalina, jejíž viskozita rychle klesá s rostoucím gradientem rychlosti dvou sousedních proudících vrstev. V praxi to
znamená, že při rychlém tahu štětce je viskozita nízká (tekutost vysoká), takže se kapalina dobře roztírá, zatímco za štětcem, kdy se vrstvy kapaliny ani jednotlivé její částice vůči sobě nepohybují, je viskozita vysoká a kapalina tudíž nestéká.

Autor: Viktor Illnar
Foto: Archiv firmy