Rekuperace s regulací vlhkosti ERV Ultima iERV

Kvalitní větrací jednotka s rekuperací – tedy zpětným získáváním tepla odcházejícího vzduchu – je jednoduchá jen zdánlivě. Rekuperační jednotka Ultima iERV, o které bude níže řeč, dokáže vrátit do interiéru nejen teplo odcházejícího vzduchu i s latentním teplem skrytým v jeho páře, ale vrací i potřebnou vlhkost, navíc regulovatelně. Tento unikát byl vyvinut v České republice.

O tom, jak potřebný byl tento vynález, svědčí skutečnost, že ještě dříve, než se objevil u nás v České republice, zaznamenal nevšední vzestup v USA, Kanadě, Dánsku, Švédsku a v severských zemích vůbec. Úžas vyvolává jeho využití v tropických oblastech, jako například jižanském státě Florida s tropickým klimatem. V tamějších podmínkách, kde je v zimě sucho a teplo, asi jako u nás v létě, a v létě tropické horko s častými dešti a extrémně vysokou relativní i absolutní vlhkostí, se řeší větrání s rekuperací především v létě. Požadavek zde samozřejmě je, aby se s čerstvým venkovním vzduchem dostalo dovnitř co nejméně jeho tepla, ale i minimum jeho extrémní vlhkosti. A tento produkt, soudě podle zájmu, tomu vyhověl.

Do České republiky „dorazila” rekuperační jednotka Ultima iERV až po testování a prvních zakázkách v zahraničí, to znamená letos. Oficiální premiéra proběhla na veletrhu For Arch 2013 a tento časopis byl u toho. Nevelký stánek firmy AiRpohoda s.r.o. byl přeplněn a nám se po chvíli nadšeně věnoval americký prodejce, který nám dobře popsal funkci tohoto výrobku.

Obr. 1: Schéma teplosměnného modulu rekuperační jednotky Ultima iERV. Jde v principu o voštinovou plástev, jejíž buňky (kanálky) mají trojúhelníkový průřez. Patentované řešení této jednotky umožňuje pravidelně střídat sousedící kanálky pro vstup čerstvého vzduchu, resp, výstup vydýchaného. Voda, která ve voštinách zkondenzuje při výstupu teplého a vlhkého vnitřního vzduchu ven, je vrácena nazpět, když jimi proudí suchý venkovní vzduch dovnitř
Obr. 2: 3D model jednotky Ultima

Popis funkce

Česká republika má jiné klima a větrání s rekuperací se tu řeší zejména v zimě. Čerstvý vzduch z venku je ale studený až ledový a z absolutního pohledu přeschlý. Pokud je v klasickém rekuperátoru ohřátý odchozím vydýchaným vzduchem, zavádí do interiéru velmi nízkou relativní vlhkost. Odcházející vzduch naopak vlhkost vynáší z místnosti; ta z části kondenzuje v rekuperátoru, zbytek vlhkosti uniká se vzduchem ven.

Voda, která zkondenzuje v rekuperátoru a která původně realizovala vlhkost v interiéru, je odvedena jako odpad. Výsledkem je velmi nízká relativní vlhkost vnitřního vzduchu, kterou je možné buď trpět nebo řešit vlhčením vzduchu.

Obr. 3: Kompletace prvních produkčních kusů
Obr. 4: V laboratoři v Holandsku

Rekuperační jednotka Ultima iERV, kterou její výrobce příznačně nazývá plícemi domu, nabízí jiné řešení. Její hlavní součástí je teplosměnný modul, což je voštinová plástev, jejíž buňky (kanálky) mají trojúhelníkový průřez. Patentované řešení této jednotky umožňuje cyklicky – s nastavitelnou periodou – pravidelně střídat sousedící kanálky pro vstup čerstvého vzduchu, resp. výstup vydýchaného. Voda, která ve voštinách zkondenzuje při výstupu teplého a vlhkého vnitřního vzduchu ven, je vrácena nazpět, když jimi proudí suchý venkovní vzduch dovnitř. Účinnost směny tepla je 90 %.

Patentované řešení této jednotky také zabezpečuje, aby nedocházelo k žádnému přímému křížovému mísení čerstvého vzduchu s odcházejícím. Výjimkou je jen okamžik střídání toku proudění v kanálcích, kdy je obsah vydýchaného vzduchu ve voštině vrácen zpět do místnosti s protisměrným proudem čerstvého vzduchu. Na výslednou kvalitu vnitřního vzduchu to nemá žádný vliv.

Střídání toku proudění voštinami, kterými je chvíli přiváděn dovnitř čerstvý a chvíli pak odváděn ven vydýchaný vzduch, přináší naopak pozoruhodné výhody. Všechny kanálky voštinové struktury tohoto rekuperátoru jsou udržovány v dobrém stavu a pokud v nich dojde ke kondenzaci, mohou po změně směru proudění zase vyschnout. Nejdůležitější však je, že se tímto větráním s rekuperací neztrácí z domu přirozená vlhkost a když, tak mnohem pomaleji.

Obr. 5: Testování při extrémním mrazu – venku -26,30 dovnitř +18,89 BEZ předehřevu! Výstup z domu -18,34

Přednosti a výhody

Rekuperační jednotka Ultima iERV dosahuje skutečné účinnosti přes 90 % a jak už bylo řečeno, používá zcela nový způsob zpětného získávání vlhkosti. Má nastavitelnou rychlost proudění a dokáže jako jediná regulovat vnitřní vlhkost. Dokáže nejen vrátit téměř všechnu vlhkost a energii (teplo), ale má také plnou kontrolu nad tímto procesem. Uživatel si nastaví preferovanou úroveň vlhkosti a jednotka se postará o zbytek. Také při přenosu latentního tepla, což je teplo potřebné k přeměně kapalné vody v páru stejné teploty, pracuje tato jednotka s pozoruhodnou účinností. A to i v létě, kdy je v režimu klimatizace. Jak už víme, právě v tomto režimu se osvědčila v tropickém prostředí Floridy.

Jednotka nepoužívá žádný membránový ani rotační výměník, a proto nedochází k poruchám těsnosti a ke kontaminací čerstvého vzduchu. Výrobce poskytuje na voštinový výměník 10-ti letou záruku. Každý detail je navržen s ohledem na vysokou výkonnost a dlouhou životnost. Voštinový výměník má mj. i minimální tlakovou ztrátu; motory ventilátorů proto mají minimální spotřebu energie. Výrobce navíc používá pouze nejkvalitnější motory EBM Papst EC.

Obr. 6: Jednotku lze ovládat přes webové rozhraní pomocí PC, tabletu či mobilního telefonu

Základní informace

  • Unikátní možnost řízení vnitřní vlhkosti podle nastavení zákazníka.
  • Odpadají drahá zvlhčovací zařízení.
  • Vysoká účinnost rekuperace přes 90 %.
  • Nejkvalitnější motory.
  • Velmi nízká spotřeba elektrické energie.
  • Testováno bez potřeby předehřevu do –26°C.
  • Bez kontaminace čerstvého vzduchu.
  • Zabudovaný web-server a bezdrátové připojení.
  • Ovládání přes dodávaný PC tablet.
  • Automatická aktualizace firmware přes internet nebo SD.
¹) Čerpáno z technické dokumentace spol. Air Pohoda s.r.o.
Autor:
Foto: Archiv firmy