SENDWIX- první ucelený systém vícevrstvého zdiva v ČR
SENDWIX je uceleným systémem pro výstavbu vícevrstvých konstrukcí. Obsahuje čtyři základní varianty obvodových sestav, které se navzájem liší použitými materiály i výsledným vzhledem fasády. Přednosti systému jsou v libovolně volitelných tepelně technických parametrech s exaktně řešenými detaily v místech potenciálních tepelných mostů, výborných akustických vlastnostech a statických parametrech.
Parametry konstrukcí SENDWIX, jejichž úroveň si může projektant libovolně volit podle konkrétních požadavků, začínají v principu na technických hodnotách, které jsou většinou pro tradiční jednovrstvé zdění maximální; to vše při výrazně menších tloušťkách zdiva. Tím dochází mj. i k významným úsporám zastavěné plochy. I když se hlavní přednosti systému uplatní při stavbě obvodových konstrukcí, je zde důsledně vyřešena i problematika vnitřních stěn. SENDWIX je moderní konstrukční systém, který představuje nejvyšší kvalitu za běžnou cenu a je určen pro výstavbu rodinných domů, bytových staveb a budov občanské vybavenosti. Tento konstrukční systém je společným produktem společností KM Beta, LB Cemix, Rockwool a je distribuován za marketingové podpory agentury Bison&Rose. Všechny zúčastněné strany poskytují k systému potřebné technické zázemí a poradenský servis.
Popis konstrukce
Nosná vrstva
Vnitřní nosnou částí systému SENDWIX je ve všech variantách zdivo z vápenopískových cihel společnosti KM Beta. Vápenopískové bloky jsou vyzdívány na zdicí maltu Cemix mur 910. Z vnitřní strany je zdivo omítnuto vápenocementovou omítkou Cemix ip 20, může být zpracováno i jako zdivo režné. Hlavním formátem pro vyzdívání cihel je vápenopískový plný kvádr o rozměrech 290×240×113 mm. Použity mohou být i další doplňkové metrické formáty vápenopískových cihel. Hlavními přednostmi použitých vápenopískových cihel (VPC), které se uplatní v nosné vrstvě celé skladby jsou
- Extrémní únosnost (pevnostní třída 35 až 40 MPa),
- minimální tloušťky stěn (240/290 mm),
- vynikající zvuková izolace,
- vysoká tepelná akumulace,
- přesné tvary cihel,
- dobré vlhkostní a difusní parametry.
Izolační vrstva
Nosná stěna je z vnější strany opatřena libovolně dimenzovatelnou souvislou vrstvou tepelné izolace z minerální vlny Rockwool a v jedné variantě z pěnového polystyrenu. Izolační vrstva je v jednotlivých variantách k podkladu připevněna lepidlem, nebo je kotvena pomocí speciálních kotvicích prvků. Součástí souvrství v omítkových variantách je armovací vrstva pro zpevnění izolace.
Navržená vnější tepelná izolace systému zajišťuje:
- Vysokou tepelnou ochranu stavby,
- libovolný tepelný odpor dle tloušťky izolace od 100 do 200 mm,
- identické vlastnosti v celé šířce obvodové stěny,
- minimalizaci tepelných mostů a vazeb,
- provozní úspory energie,
- dobré difúzní a vlhkostní parametry konstrukce,
- kvalitní mikroklima interiéru.
Fasádní úprava
Vnější povrchová vrstva systému SENDWIX je u kontaktních variant řešena z vnějších omítek od společnosti LB Cemix. Ve variantách provětrávaných chrání izolační vrstvu lícová přizdívka z režných vápenopískových cihel či fasádní obklad ze dřeva či fasádních obkladových prvků z rozmanitých materiálů. Přednosti povrchových úprav:
- Možnost volby řady alternativních řešení,
- atraktivní vzhled,
- široká barevná škála,
- vysoký stupeň akustické ochrany proti vnějším vlivům,
- vysoká životnost.
Varianty systému
Systém SENDWIX se skládá ze čtyř základních typů. Dva typy představují kontaktní konstrukce řešení s tradiční omítkovou fasádní vrstvou (SENDWIX M a SENDWIX P) a dva odvětrávané systémy s netradičními fasádními povrchy (SENDWIX L a SENDWIX A). Všechny typy jsou dále zpracovány a dodávány v 10 až 12 různých skladebných variantách. Tyto varianty nabízejí proměnné tloušťky nosné stěny (240/290 mm) z vápenopískových cihel a rozdílné tloušťky tepelné izolace (100 – 200 mm po 20 mm). Skladby konstrukce jsou navrženy tak, aby umožnily splnění běžných požadavků hromadné výstavby, ale i dosažení individuálních a extrémních požadavků pro tzv. nízkoenergetické stavby. Nad rámec navržených a ověřených skladeb (celkem 46 variant) je možné po dohodě s výrobcem sestavit i skladby s jinými, než uvedenými tloušťkami nosné konstrukce i izolantu.
SENDWIX M
(Systém s minerální izolací a kontaktní omítkou)
Varianta M je první ze dvou kontaktních skladeb v nabídce sendvičového systému SENDWIX. Tradiční omítková vnější úprava systému ani minimální celková tloušťka stěny na první pohled nedávají tušit, že konstrukce dokáže splnit i nejnáročnější požadavky na nízkoenergetické a pasivně solární stavby. Tepelnou izolaci konstrukce tvoří minerální vlna Rockwool Fasrock L s kolmými vlákny. Její libovolně dimenzovatelná vrstva od 10 do 20 cm umožňuje dosažení tepelného odporu 2,81 až 5,37 m2K/W při celkové tloušťce stěny včetně vnitřní omítky od 370 mm. Proti běžným jednoplášťovým konstrukcím tak dochází k nezanedbatelné úspoře zastavěné plochy při dosažení výrazně vyšších parametrů pláště. Předností minerální izolace je vysoká požární odolnost, která umožňuje použití konstrukce i pro vysokopodlažní zástavbu, kde se navíc uplatní extrémní únosnost vápenopískových cihel.
SENDWIX P
(Kontaktní omítkový systém s polystyrenovou izolací)
SENDWIX P se od varianty M odlišuje především použitím pěnového polystyrenu v izolačním souvrství, díky kterému je použití systému omezeno maximální výškou objektu v úrovni 22,5 m. Vnější povrchová úprava systému je opět provedena z omítek společnosti LB Cemix. Na rozdíl od minerální varianty, kde je z difusních důvodů použita minerální omítka s povrchovým egalizačním nátěrem, je v systému P navržena moderní akrylátová omítka Cemix Spektrum. Zájemcům o moderní stavební technologie nabízí vysokou užitnou hodnotu, elegantní vzhled a dokonalé mikroklima v interiéru za více než srovnatelné ceny s běžným jednoplášťovým zdivem.
SENDWIX L
(Odvětrávaný systém s lícovou přizdívkou a minerální izolací)
SENDWIX L se od kontaktních variant odlišuje nejen svým vzhledem, ale také principem samotné konstrukce. Nosnou část tvoří zdivo z vápenopískových cihel tloušťky 240 nebo 290 mm. Pomocí kovových talířových kotev jsou k nosné konstrukci připevněny desky z minerální vlny Rockwool Airrock, které umožňují dosažení libovolného tepelného odporu stavby podle požadavků investora. Kotvicí prvky zajišťují kromě polohy tepelné izolace také spřažení nosné stěny s lícovou přizdívkou z vápenopískových cihel, do které jsou průběžně zazdívány. Režná přizdívka z tradičních nebo štípaných formátů cihel je založena na únosném základě a vodorovné síly vyvolané působením větru nebo sáním větru jsou přenášeny do nosné stěny kotvicími prvky. Mezi přizdívkou ze spárovaných cihel (v bílé, pískovcově žluté nebo červené barvě) a vrstvou tepelné izolace je provětrávaná vzduchová vrstva tloušťky 30 – 35 mm podle typu konstrukce. Narozdíl od kontaktních systémů, kde vždy dochází alespoň k omezené kondenzaci vodních par, je SENDWIX L difusně zcela ideální skladbou. To je však kompenzováno poněkud vyšší tloušťkou celé konstrukce, kterou zvyšuje vzduchová mezera a přizdívka tloušťky 115 nebo 71 mm. Již při celkové tloušťce konstrukce 450 mm je však možné dosáhnout hodnot tepelného odporu v úrovni doporučených normových hodnot. Vše při výrazně vyšším architektonickém efektu než u jednoplášťových konstrukcí. Dominantním rysem systému je pohledová vrstva z atraktivního režného zdiva v nejrůznějších barevných odstínech, kterou je možné použít samostatně i v kombinaci s omítkou a jinými materiály.
SENDWIX A
(Odvětrávaný systém s alternativní fasádou a minerální izolací)
SENDWIX A je provětrávané vícevrstvé zdivo se zavěšenou fasádou z alternativních materiálů. Systém je určen pro menší stavby maximálně do dvou nadzemních podlaží a jako jediný ze všech variant vyžaduje individuální doplnění o některé části přímo realizační firmou. Těmi je nosný rošt z tlakově impregnovaných dřevěných latí, ve kterém je umístěna tepelně izolační vrstva z minerální vlny Rockwool Airrock, a finální fasádní obklad zavěšený na tomto roštu. Obklad mohou tvořit tlakově impregnovaná dřevěná prkna nebo palubky, cementovláknité obkladové desky nebo prefabrikované fasádní systémy z keramických, kovových či plastových prvků. SENDWIX A je v našich podmínkách netradiční konstrukcí, v mnoha západoevropských zemích však patří podobné skladby obvodových stěn k běžně používaným a oblíbeným technologiím. Stavbu je možné při dodržení všech technologických předpisů provádět také svépomocí.
Nejdůležitější vlastnosti systému
(Zdroj: LB Cemix)
Součinitel prostupu tepla U
Konstrukce dosahují součinitele prostupu tepla U v rozsahu od 0,34 do 0,18 W/m2K (R = 2,8 – 5,4 m2K/W) dle zvolené tloušťky izolace (100 – 200 mm). Bezpečně tedy splňují veškeré požadavky národních i evropských norem. SENDWIX nabízí širokou škálu tepelně izolačních standardů dle požadavku investora. Konstrukce s vrstvou izolace nad 140 mm jsou vhodné pro nízkoenergetické domy a nejvyšší skladby vyhoví i pro kategorie pasivních domů. Díky souvislé vnější vrstvě tepelné izolace jsou absolutně minimalizovány tepelné mosty konstrukce, takže v reálné výstavbě nedochází k významnému snížení ideálních vlastností stěny. Vnější zateplení umožňuje také elegantní řešení vazeb systému s dalšími stavebními dílci (okenní výplně, střecha, atd.)
Tepelná akumulace
Díky umístění tepelné izolace na vnější straně je v celé konstrukci v zimě i v létě optimální průběh teplot. Teplota v celé tloušťce stěny je velmi blízká vnitřní teplotě vzduchu v interiéru, což se významně projeví na celkové tepelné pohodě. Hlavní teplotní gradient probíhá v tepelné izolaci. Vysoká objemová hmotnost a měrné teplo vápenopískových cihel způsobuje jejich vysokou tepelnou akumulaci. Ta spolu s ideálním průběhem teplot v konstrukci způsobuje extrémně vysokou tepelnou setrvačnost zdiva a celé stavby. Akumulované teplo může být například v zimních měsících ze zdiva svévolně odváděno zpět do interiéru, takže i při několikahodinovém odstavení otopného systému nebo při výrazných výkyvech vnějších teplot nedojde k podstatným změnám teploty v interiéru. Stejně tak v letních měsících dokáže konstrukce velmi účinně tlumit vysoké teplotní výkyvy v průběhu celého dne a eliminovat vliv extrémních teplot na pohodu v interiéru. Nosné zdivo díky optimálnímu průběhu teplot nepromrzá.
Vnitřní povrchové teploty
Vysoká povrchová teplota obvodové stěny přispívá k vysoké tepelné pohodě v interiéru. Díky vysoké povrchové teplotě použité konstrukce může dojít k významným úsporám na vytápění, neboť pro zajištění požadované pohody stačí vytápět vnitřní vzduch na nižší výslednou teplotu. Výsledné teplotní mikroklima je přitom pocitově výrazně příjemnější i zdravější pro lidský organismus. Povrchové vnitřní teploty konstrukce bezpečně zabraňují kondenzaci vodních par i výskytu dlouhodobě zvýšené vlhkosti, které jsou nezbytnou podmínkou pro růst škodlivých plísní. Sendvičová skladba obvodových stěn zajišťuje vysoké povrchové teploty a optimální podmínky i v jinak komplikovaných částech stavby jako jsou vnitřní kouty, ostění, soklové části stavby nebo styky s jinými konstrukcemi.
Difusní vlastnosti konstrukcí
Jednou z nejčastějších příčin stavebních poruch a degradačních procesů v materiálech je kondenzace vodních par, ke které může u vysoce zateplených konstrukcí docházet při extrémních podmínkách. Skladby systému SENDWIX jsou materiálově navrženy tak, aby ke kondenzaci vodní páry v konstrukci nedocházelo vůbec, nebo aby bylo množství kondenzátu omezeno na minimum. Všechny navržené konstrukce bezpečně splňují požadavky norem na maximální množství kondenzátu i na vlhkostní bilanci konstrukce v průběhu roku.
Akustika
Druhým nejvýznamnějším parametrem kvality vnitřního prostředí bytových i nebytových staveb hned po tepelné a vlhkostní pohodě je hladina hluku a akustické mikroklima. Zvuková pohoda v interiéru je přímo závislá na akustických parametrech obvodových konstrukcí stavby, konkrétně na součiniteli vzduchové neprůzvučnosti Rw, který dosahuje hodnot od 52 do 64 dB. Tyto hodnoty suverénně překonávají možnosti běžného jednoplášťového zdiva. Všechny nabízené typy obvodových konstrukcí i samotné vnitřní stěny objektů bezpečně splňují požadavky norem na stupeň neprůzvučnosti i při extrémní hladině venkovního hluku.
Normy
Domácí normy se postupně přizpůsobují Evropským trendům. Od začátku roku 2002 platí nová prováděcí vyhláška č. 291 k zákonu o hospodaření s energií, která zavádí určité novinky do metod výpočtů tepelné spotřeby staveb a která je závazná pro výstavbu financovanou (alespoň z části) z veřejných zdrojů. V současné době je navíc před dokončením novela stavební normy ČSN 730 540, která proti současnému stavu zavádí významná zpřísnění v oblasti tepelně izolačních vlastností obvodových konstrukcí. Pokud připravovaná novela bude schválena ve své stávající podobě, budou její požadavky zvýšeny na dosud doporučené – cílové hodnoty, což představuje zvýšení asi o jednu třetinu. V návrhu novely je také zakotvena výjimka pro jednoplášťové stěny platná do roku 2005, která snižuje parametry pro tyto konstrukce o 20 %. Již z této výjimky je zřejmá budoucnost jednoplášťových systémů.
Dánská norma 1995 | ČSN 730 540 | ||
U | Ekvivalentní tloušťka tepelné izolace | stávající | připravená novela |
W/m-2 K-1 | mm | W/m-2 K-1 | W/m-2 K-1 |
0,2 | 200 | 0,5 | 0,38 |
D (mm) | 320 | 360 | 380 | 400 | 420 | 440 | 460 | |
SENDWIX | R (m2K/W) | | 2,8 | 3,3 | 3,8 | 4,3 | 4,8 | 5,3 |
| | | 2,3 | | 2,53 | | ||
Pálený blok | ||||||||
2,2 | | 2,78 | | | | | ||
Porobeton |
R (m2K/W) | 2,2 | 2,3 | 2,5 | 2,8 | 3,3 | 3,8 | 4,3 | 4,8 | |
SENDWIX | D (mm) | | | | 360 | 380 | 400 | 420 | 440 |
| 400 | 440 | | | | | | ||
pálený blok | |||||||||
320 | | | 390 | | | | | ||
porobeton |
Slovo výrobců
Pavel Suchánek, ředitel společnosti KM Beta:
„Dvacáté století lze bez nadsázky nazvat stoletím fosilních paliv, respektive stoletím jejich překotného čerpání a neuváženého plýtvání. Naše požadavky se nadále zvyšují a neobnovitelné zdroje energie velmi rychle slábnou. Všichni si tento problém uvědomujeme, ale řešení odkládáme na budoucí generace. Až v posledních letech, zdá se, blýská se na lepší časy. Země Evropské unie se intenzivně věnují problematice úspor energií s vysokým důrazem na úspory za vytápění a ohřev vody. Dříve experimentální nízkoenergetické nebo pasivně solární domy jsou dnes běžně dosahovaným standardem nově vznikající zástavby. Technologie tradičního jednovrstvého zdění postupně nahrazují vícevrstvé konstrukce. Například ve skandinávských zemích, které jsou v oblasti energetických úspor nejdále, se již dnes staví až 90 % veškerých novostaveb technologií vícevrstvých obvodových stěn. Tento stav je způsoben vysokým veřejným povědomím, ale také přísnými stavebními normami a regulativy. Ačkoliv v Česku není zatím situace v této oblasti tak jednoznačná, přesto je popsaný trend zřejmý i zde. Drobní investoři zateplují svá obydlí, při novostavbách se zajímají o energeticky úsporná řešení, ekologické a úsporné technologie. Přesto u nás ale panuje pocit, že se jedná o drahý luxus s dlouhou návratností. Vzhledem ke snaze omezit regulace cen v energetice a také vzhledem ke stále propracovanějším systémům vícevrstvého zdění, jejímž příkladem je systém SENDWIX je ale tento pocit stále méně opodstatněný.“
Dana Hochmannová, vedoucí marketingu společnosti Rockwool:
Jedinečnost konstrukčního systému SENDWIX nespočívá ani tak v použité technologii kontaktních nebo provětrávaných vícevrstvých konstrukcí, ani v optimálních vlastnostech skladeb, které jsou právě důsledkem použité technologie a jednotlivých stavebních materiálů. Hlavním přínosem pro běžné stavebnictví je vytvoření uceleného konstrukčního systému s ověřenými a garantovanými vlastnostmi, na které se může projektant stejně jako cílový zákazník spolehnout. Podobných vlastností jako dosahují konstrukce SENDWIX by totiž teoreticky mohl dosáhnout v podstatě každý projektant, který by podobnou skladbu individuálně navrhl z jednotlivých materiálů a komponentů, které jsou dnes na trhu běžně k dostání. Protože je ale vícevrstvé zdivo obecně výrazně sofistikovanější konstrukcí než běžné jednoplášťové skladby, vyžaduje každý navržený sendvič podrobné stavebně – fyzikální ověření vlastností z důvodu zamezení možných problémů a závad. Podobné výpočty, případně laboratorní zkoušky jsou poměrně náročné a jejich individuální ověření umožňuje spíše rozpočet rozsáhlých stavebních objektů, nikoliv projekční práce na běžné zástavbě. Právě tento fakt je jedním z důležitých faktorů, které u nás dosud bránily masovému rozšíření sendvičových konstrukcí pro běžnou výstavbu.
Na vývoji systému pracovali několik měsíců odborníci ze čtyř partnerských společností, které systém SENDWIX vyrábějí a dodávají. Výhodou tohoto spojení je využití rozmanitých zkušeností jednotlivých firem, které se specializují na různé oblasti stavebnictví. Kromě zkušeností zhodnocených přímo v technologii a v samotné skladbě konstrukce představuje toto spojení pro projektanty, realizační firmy i cílového zákazníka řadu nezanedbatelných výhod v oblasti technické podpory a obchodního servisu.
Pavel Michek, ředitel společnosti LB Cemix:
„Při srovnatelných investičních nákladech zajišťují konstrukce SENDWIX výrazně vyšší úroveň mikroklimatu v interiéru stavby z hlediska tepelně technického, vlhkostního a akustického ve srovnání s jednovrstevnými konstrukcemi.
Konstrukce stěny i použité materiály umožňují na první pohled extrémně vysoký tepelný odpor celé skladby. K vysoké tepelné pohodě interiéru v letním i zimním období přispívá vysoká tepelná akumulace a příznivé vnitřní povrchové teploty konstrukce, které bezpečně zabraňují kondenzaci vodních par a zvýšené vlhkosti na vnitřním povrchu stěny. SENDWIX bez problémů i v budoucnosti vyhoví dynamicky narůstajícím normovým požadavkům v oblasti tepelné techniky, neboť jeho izolační možnosti jsou shora v podstatě neomezené.
Nezpochybnitelné přednosti vícevrstvých obvodových konstrukcí v porovnání s jednoplášťovým zdivem spočívají ve výrazně vyšších stavebně fyzikálních parametrech. Často však panuje představa, že lepší vlastnosti této technologie jsou nutně vykompenzovány vyšší investiční náročností, pracností, zvýšenou tloušťkou konstrukce nebo jejími horšími statickými parametry. Systém SENDWIX vychází z rozsáhlých zkušeností s podobnými technologiemi v západní Evropě a na většinu z výše popsaných výtek dává jednoznačnou odpověď.
Ve prospěch vícevrstvého zdiva hovoří zejména skutečnost, že jednovrstvé zdivo nemůže dosáhnout vysokých hodnot tepelného odporu konstrukce bez výrazného nárůstu celkové tloušťky obvodové stěny. Extrémní tloušťky zdiva jsou však z celé řady zásadních důvodů nepřijatelné. Vnější vrstva tepelné izolace vícevrstvé soustavy je navíc souvislá, takže parametry konstrukce jsou na rozdíl od nehomogenních materiálů, jako jsou dutinové pálené bloky, stejné ve všech místech. Ve srovnání s jednovrstvým zdivem se na vlastnostech nijak neprojeví ani vliv tepelných mostů v ložných spárách cihel, nebo nepravidelnosti v rozích stavby, kolem překladů, uložení stropů, střešních konstrukcí nebo jiných typických tepelných vazeb, které jinak dokáží velmi zásadně snížit ideální hodnoty naměřené na běžném čtverečním metru konstrukce.“