Brownfieldy: DELTA mění zanedbaná místa na živé prosperující oblasti
Konference Brownfieldy je místem pro setkávání soukromého a veřejného sektoru nad problematikou revitalizace nevyužívaných lokalit. Šestý ročník se odehrál v pondělí 3. června 2024 v jedinečných prostorech Automatických mlýnů v Pardubicích. Jednou z nejlépe hodnocených prezentací byla od DELTA Group ČR. Chris Müller spolu s Erikem Štefanovičem ukázali na konkrétních mezinárodních projektech, jak je třeba k brownfieldům přistupovat, jakým způsobem o nich přemýšlet, jakým způsobem lze hledat novou funkci objektu a jak jej uvést opět v život.
Šestý ročník konference Brownfieldy se konal tentokrát v Pardubicích. Opět potvrdil, že regiony mají zájem vrátit život do těchto opuštěných lokalit a že s nimi mají velké plány. Zdařilý projekt Automatické mlýny Pardubice je živým důkazem, že Na trhu jsou dostupné brownfieldy skrývají obrovský potenciál. Tato konference se každý rok koná na jiném místě, v jiném brownfieldu. Každé místo s sebou přináší novou inspiraci a témata. Téma letošního ročníku znělo: Brownfield jako prostor pro odvahu, kreativitu a inovace. Konferenci pořádá Asociace developerů a společnost le Plan.
Jak říká Erik Štefanovič, jednatel DELTA Group ČR: „Oživení brownfieldů podporuje i fakt, že ve větších městech není dostatek vhodných pozemků a výstavba na zelené louce již naráží na přirozené limity. Ať už mluvíme o chybějící infrastruktuře či dostupnosti občanské vybavenosti. Brownfieldy tento problém nemají, často jsou téměř v centrech měst, jen potřebují pomoci najít nový smysl, nové využití, nový příběh.“
Tyto myšlenky velmi názorně a renesančně prezentoval na mnoha zajímavých příkladech na konferenci s kolegou Chrisem Müllerem. Ukázkovým příkladem, kde DELTA prokázala úspěšné uchopení projektu, je areál bývalé továrny na výrobu cigaret tzv. Tabakfabrik Linz. Detaily o projektu, kde se z továrny na zpracování tabáku stala továrna na nápady, si můžete přečíst třeba ZDE.
Z portfolia DELTA Group lze vybrat i další inspirativní příklady. Zaujal nás například rezidenční projekt budovaný v bývalém vídeňském brownfieldu. Jak potvrdila Mgr. Marcela Kolářová, mluvčí DELTA Group ČR: „Ano, brownfieldy sice vyžadují náročnější přípravu, vyšší náklady na sanaci znečištěných území a architektonický cit pro zachování specifických fragmentů, jež připomínají historii a původní příběh dané lokality. Ale pokud architekt dokáže v projektu udržet nádech historie, který doplní inovativními technologiemi pro moderní standard budov a komfort budoucích uživatelů, tak v kombinaci s lukrativní lokalitou nemá o nájemce či kupující nouzi.“
S výstavbou první etapy kanceláří Hagibor se chýlíme ke konci
Dokončení první etapy projektu Hagibor office v Praze je nejenom milníkem ve vývoji této nové čtvrti, ale i úspěchem projektového řízení, které převzala společnost DELTA Group ČR.
Takovým inspirativním rezidenčním projektem je například bytový projekt Schichtgründe ve Vídni. Oblast Schichtgründe byla původně průmyslovým areálem továrny na výrobu mýdla, založené rodinou Schicht a proslavené především výrobou známého jeleního mýdla. Dnes oblíbená lokalita pro Vídeňany, kde se pohodlně bydlí. Detaily k tomuto projektu naleznete ZDE.
Brownfieldy: Proměna minulosti v budoucnost
Inspirativní je také projekt bývalé přádelny, textilní továrny v Bratislavě. Jak uvedla Kolářová, kolegové z DELTA Group SK v rámci celého patra budovy Pradiareň 1900v roli lokálního architekta realizovali výjimečný projekt inovativního centra pro farmaceutickou společnost Takeda.
To nejzajímavější z této industriální budovy, která kombinuje ochranu historického dědictví s moderním využitím a udržitelnými principy, krásně shrnula Broňa Tarnócy, redaktorka magazínu ASB v tomto článku. Její dojmy z osobní prohlídky tohoto objektu, který prošel zásadní proměnou a poté zcela změnil reputaci – z brownfieldu, je označován za architekturu a kanceláře budoucnosti – doporučujeme přečíst ZDE.
Ostatně i čtvrť Hagibor Praha, kde nyní s developerem Crestyl pracuje náš tým DELTA Group ČR na projektu dalších dvou rezidenčních domů Hagibor Gamma a Delta, bylo území, které lze nazvat brownfieldem. Konkrétně v oblasti Prahy 10, mezi Vinohrady a Strašnicemi. Tato lokalita byla dlouho nevyužívaná a nyní prochází revitalizací, což přesně odpovídá brownfieldu – území, které bylo dříve nevyužíváno, ale nyní je opět připraveno k novému využití.
Teď je zde v plánu celkem pět rezidenčních budov a stejně tolik administrativních budov. Celá oblast bude propojena centrálním pěším bulvárem s obchody a restauracemi, který povede od stanice metra Želivského. V plánu je také dvouhektarový park a další veřejné prostory, jež tuto lokalitu ozelení a osvěží. Celá čtvrť by měla být dokončena do roku 2030.
Téma: Společenské akce
Jak uzavřela Marcela Kolářová za společnost DELTA Group ČR: „Brownfieldy mají pro celou společnost skrytý potenciál. Je čas je objevit a začít je skutečně dělat. Odměnou bude oživení často vybydlených lokalit, které jen čekají na nový účel nebo smysl, který bude i ekonomicky funkční. S tím jsme připraveni městům a obcím v roli architekta či projektanta pomoci.“