I plastová okna a dveře mohou být pěkné a reprezentativní. (foto: PRAMOS)

K plastovým oknům se hodí žaluzie, plisé, rolety i japonské stěny. Vše od českých firem

Plastová okna tvoří v realizacích výplní stavebních otvorů stále významnou většinu. Je tomu tak samozřejmě hlavně kvůli pořizovací ceně, ale k udržení tohoto trendu významně přispívá technologický pokrok, který se projevuje ve zvýšené funkčnosti a estetické hodnotě oken.

Plastová okna vždycky byla, a dodnes stále jsou, především ekonomickým řešením. Nejen ve svých pořizovacích nákladech, které bývají nejnižší z dostupných materiálů, ale také v nákladech na údržbu a hlavně v získaných izolačních parametrech, které dlouhodobě pomáhají šetřit náklady na vytápění nebo klimatizaci.

Z tohoto pohledu je pochopitelné, že plast vládne trhu již třetí dekádu - nebylo by ale úplně fér jedním dechem nedodat, že možnosti a komfort, které dnes plastová okna nabízejí, jsou pro jejich obchodní úspěch stejně důležité.

Plastová okna nemusí plastově vypadat

V interiérovém designu platí, že hřejivého domáckého pocitu dosáhneme hojným využitím přírodních materiálů, zejména dřeva. Moderního a luxusního dojmu naopak dosahujeme designovým minimalismem s využitím ušlechtilých materiálů, mezi které se počítá třeba hliník. Z mnoha různých důvodů jsou nám v některých situacích tyto materiály nedostupné, ale výrobci plastových oken to vědí a řadu let se snaží tuto mezeru v nabídce překlenout.

Jednou z mnoha povedených referencí firmy PRAMOS je rodinný dům ve Velkých Němčicích. (foto: PRAMOS)

Plastová okna dnes velmi věrně napodobují oba materiály, a to navíc s určitou variabilitou, kdy může barevný dekor směřovat do ulice, do interiéru nebo oboustranně, a to navíc s možností využití barevného plastového profilu, který s vybraným dekorem vizuálně splývá pro dosažení hodnověrnějšího vzhledu.

I plastové dveře mohou být pěkné a reprezentativní

Rovněž u plastových dveří platí, že můžeme naplno využívat všech jejich výhod bez toho, že bychom nějak slevili ze svých estetických požadavků. Nadčasová šedá okna i dveře si pořídíte na míru u české firmy PRAMOS.

V nabídce plastových dveří si dnes každý najde to svoje, co se hodí k estetickému ladění fasády nebo i interiéru domu. Za povšimnutí stojí nová vlna obliby skleněných výplní ve vstupních dveřích, od řekněme klasických vzorů až po odvážnější asymetrické výplně, které dodají vnější obálce domu potřebnou osobitost.

Venkovní zastínění představuje budoucnost úspornějšího bydlení

Jestli se v něčem naše moderní byty liší od těch z padesátých let už na první pohled, je to velikost oken. Aby taky ne. Otevřenější výhled a určitá vzdušnost jsou důležitými prvky komfortního bydlení - a moderní plastová okna to skvěle umožňují. Zároveň s tím ale roste riziko nežádoucích tepelných ztrát (v zimě) nebo tepelných zisků (v létě). Kromě prémiových izolačních vlastností, které plastová okna nabízejí, se novým trendem stávají venkovní rolety nebo žaluzie. Inspirujte se v galerii referencí české firmy ISOTRA, která je technologickým leaderem v oblasti stínicí techniky.

Proč je venkovní stínění praktičtější, než vnitřní?

Vnitřní žaluzie jsou standardem ve vybavení každého bytu nebo kanceláře a málokdo asi spekuluje, k čemu jsou dobré. Pomáhají regulovat intenzitu vstupujícího světla, v létě částečně předcházejí přehřívání interiéru, a mezitím také zajišťují při pohledu zvenčí dostatečné soukromí.

V momentě, kdy udeří tropická vedra, ale většinou také zjišťujeme, že jsou vnitřní žaluzie málo na to, aby se byt stejně po pár dnech neproměnil v kovářskou výheň. Čím to je? Protože sluneční světlo ohřívá okenní rám, prochází čirými skly a až teprve potom dochází k jeho odražení nebo pohlcení na povrchu rolet. Tomuto nepříjemnému jevu lze předejít tím, když umístíme stínicí plochu ven, před okno.

Předokenní žaluzie díky různému naklápění lamel umožňují plynule regulovat množství světla. (foto: PRAMOS)

Jsou lepší předokenní žaluzie, nebo rolety?

Jak kdy. V obou případech výrazně snížíte přehřívání interiéru a nadto pozitivně prodloužíte životnost oken. Sluneční světlo vůbec nedorazí k okennímu rámu a nerozpaluje okenní tabule. Podle čeho si ale vybrat, jestli se vyplatí to a nebo ono?

Předokenní žaluzie díky různému naklápění lamel umožňují plynule regulovat množství světla, které dopadá zvenčí do interiéru. Kromě situace, kdy venku panuje podnebí jako na Sahaře, jsou to vlastně všechny ostatní momenty, kdy je možné přirozené osvětlení místnosti zesílit, zeslabit, nebo využít plochy lamel k jeho rozptýlení po místnosti.

Předokenní rolety naproti tomu nabízejí lepší izolaci, a to proti horku i proti mrazu. Nenabízí sice příliš velkou variabilitu v množství procházejícího světla, ale v momentě, kdy je stáhnete dolů, je v místnosti tma jako o půlnoci. Masivnější předokenní rolety navíc pomohou i jako bezpečnostní zábrana pro případ násilného pokusu o vniknutí do bytu.

Znamená to, že je stínění v interiéru konec?

Právě jsme si řekli, co vnější zastínění nabízí a vnitřní neumí. Teď se na to podíváme z druhé strany – v čem je nepřekonatelná výhoda toho vnitřního.

Pestrá škála moderních a módních metod zastínění oken, která zahrnuje i látkové rolety, plisse nebo japonské stěny, zodpovídá totiž za vytvoření vnitřní atmosféry a domácí pohody. Neočekáváme od nich stoprocentní zatmění, ale spíš vysokou estetickou hodnotu a možnost kombinovat s barvami a vzory v interiéru.

Látkové rolety, plisse nebo japonské stěny pomohou k navození vnitřní atmosféry a domácí pohody. (foto: PRAMOS)

Další možnosti venkovního zastínění

Stejně jako okna nemusí vést pouze z bytu rovnou na ulici, ani technologie stínění se neomezuje na žaluzie a rolety v těsné blízkosti okenních tabulí. Stejně variabilní, jako jsou půdorysy domů, zahrad, balkónů nebo teras a jejich orientace proti slunci, musí být i možnosti, jak uchránit okna, dveře, celou fasádu nebo dokonce terasu před přímým slunečním svitem.

Slunce během dne svítí z různých úhlů. V pravé poledne často stačí poměrně malá plocha, například přesah střechy nebo markýza na to, aby nebyla okna nebo dveře vystaveny devastujícímu horku. Jak se úhel dopadajícího světla v průběhu dne mění, mohou se mnohem lépe osvědčit předokenní žaluzie, lamelové nebo screenové rolety. A pokud nemá být přilehlá terasa zdrojem horkého vzduchu do oken ještě ve dvě ráno, využijeme pergolu, která zastíní vnější prostory přiléhající k domu.

Regulace tepla, které nám Slunce posílá půl roku zadarmo, variabilita zvýšení jeho zisků na jaře a na podzim, a naopak účinné omezení během léta, jsou budoucností komfortního bydlení nejen kvůli rostoucím cenám energie. Výběr toho správného stínění pro náš dům by se tak měl řídit právě úvahou, jaký užitek bude mít v průběhu celého roku.

Fotogalerie

Autor: Jakub Janíček
Foto: viz popisky