Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm je veřejná knihovna s univerzálními knihovními fondy. Jejím zřizovatelem je město Rožnov pod Radhoštěm a od roku 2003 je ředitelem knihovny (statutárním zástupcem) Bc. Pavel Zajíc.

Místo plné knih a inspirace

Městská knihovna v Rožnově pod Radhoštěm sídlí v půvabné historizující vile, která prošla kompletní rekonstrukcí. Společně s ní získala i moderní přístavbu navrženou architektonickým ateliérem ČTYŘSTĚN. Ta otevřela budově zcela nové perspektivy – vizuální, i provozní.

Rožnov pod Radhoštěm - Architekti Karel Kubza, Milan Joja a Tomáš Pago dokázali, že knihovna není jen prostým skladem knih. Stala se komunitním centrem, místem společenských událostí a inspirace. Radost tu najdou dospělí i děti a budova díky rozšíření daleko lépe naplňuje svůj potenciál. To dokazuje mimo jiné titul Stavba roku 2024.

 
Z urbanistického hlediska je umístění knihovny na pravém nábřeží řeky Bečvy velmi výhodné pro vazbu na hlavní pěší tah z Masarykova náměstí do Valašského muzea, na sídliště Písečná, k základním školám, k poliklinice a k zastávkám autobusů do okolních obcí.

Cihla jako ideální řešení

Po konstrukční stránce je přístavba řešená převážně jako zděná konstrukce. Pro obvodové stěny bylo zvoleno zdivo HELUZ Family 2in1 tloušťky 500 mm, plněné polystyrenem.

„Vhodný materiál pro danou stavbu vždycky posuzuji individuálně. Pro občanské stavby se většinou používá železobeton, v tomto případě ale bylo nejlepším řešením právě zdivo,“ vysvětluje jeden z projektantů technické dokumentace, Ing. Ondřej Gaudl. Materiál obvyklý především pro pasivní rodinné domy našel uplatnění v této výjimečné stavbě hned z několika důvodů: „Hlavním kritériem byla tepelněizolační schopnost, protože jednou za zadávacích podmínek bylo získání dotačního titulu,“ přibližuje projektant.

V přízemí knihovny se nachází oddělení pro děti a pro dospělé.

Cihla HELUZ Family 2in1 tloušťky 500 mm splnila požadavky na tepelněizolační schopnost zdiva bez problémů. Její součinitel prostupu tepla U dosahuje hodnoty 0,11 W/m2K, což je mimochodem nejnižší součinitel prostupu tepla pro jednovrstvé konstrukce nabízené na trhu. Pro představu, normový požadavek pro výstavbu nových budov je 0,25 W/m2K pro těžký obvodový plášť. HELUZ Family 2in1 splňuje bez dodatečného zateplení rovněž přísné požadavky na obvodovou konstrukci pasivních domů, kde je doporučený součinitel U mezi 0,12-0,18 W/m2K.

V roce 2016 knihovna získala titul Knihovna roku 2016 Zlínského kraje. V listopadu 2016 proběhla otevřená architektonická soutěž na přístavbu budovy knihovny v Bezručově ulici. V soutěži zvítězil návrh architektonického studia Čtyřstěn – Ing. arch. Karla Kubzy a Ing. arch. Milana Joji.

Tento výrobek v sobě spojuje statickou i tepelněizolační funkci. Díky tomu jsme nemuseli řešit dodatečné zateplení a s tím spojená rizika jeho realizace. Důležité bylo i to, že jsme získali homogenní pevný podklad pro realizaci fasády, na níž byly kladeny poměrně vysoké nároky z hlediska estetiky,“ doplňuje projektant. Ten zmiňuje i velmi dobré difuzní parametry zdiva v náročném provozu s klimatizací.

Výhody v jednom výrobku

Cihla obstála i z hlediska požadované pevnosti zdiva. „Jedná se o přízemní objekt, stěny nebyly namáhány významným centrickým zatížením, ale železobetonovou deskou. Pevnost zdiva plně vyhovovala,“ přibližuje projektant.

Stěny podle slov projektanta vyhověly rovněž při posouzení vzpěrného tlaku, čili typu namáhání, které vzniká u štíhlých konstrukcí, respektive u konstrukcí, kde výrazněji převažuje výška nad rozměrem průřezu. Při namáhání může vlivem imperfekce tvaru konstrukce nebo pozice síly dojít k vybočení ve směru menší tuhosti. „S tím nebyl problém, zdivo má dostatečnou tloušťku a pevnostně je stabilní po celém řezu konstrukce,“ říká Ondřej Gaudl.

Interiér vily je tradiční. Má komornější charakter s vysokými regály v modrozelené barvě se čtecími zákoutími v arkýřích.
Je to takové bludiště s atmosférou starých knihkupectví.
Autor: Ondřej Krejčí
Foto: BoysPlayNice