MultiTherm® NEO – zateplení nové generace

Společnost BASF Stavební hmoty Česká republika s.r.o přišla vloni na trh s jedinečným zateplovacím systémem MultiTherm® NEO. Základ systému tvoří zcela nová generace izolantu, tzv. šedý polystyren s označením EPS 70 NEO. Nový izolant je vyráběn ze suroviny NEOPOR® patentované firmou BASF SE.

Proč označení zateplení budoucnosti? Systém MultiTherm® NEO je díky nové koncepci tepelného izolantu připraven významně snižovat energetickou náročnost budov a zároveň kompenzovat finanční dopady růstu cen energií při zachování vstupních investičních nákladů.

Vize budoucnosti z dnešního pohledu

Ceny energií neustále rostou, a proto se také ve výstavbě hledají nové cesty, jak energetické náklady snížit. Velmi účinné je maximální snižování tepelných ztrát budov a odtud pak vyplývá požadavek na stále dokonalejší tepelnou izolaci obálky budov (střechy, podlahy, stěny, výplní otvorů).


Objekt zateplený systémem systémem MultiTherm® NEO

Tento vývoj byl legislativně zakotven i do právního řádu prostřednictvím zákona č. 406/2000 Sb. – o hospodaření energií a související prováděcí vyhláškou 148/2007 Sb. z června 2007 o energetické náročnosti budov, která je určena pro sektor stavebnictví. Souběžně s tím probíhá i úprava tepelně technických norem, na které se uvedený zákon a vyhláška odkazují.

Česká tepelně technická norma ČSN 730540-2 (z dubna 2007) pracuje s průměrným součinitelem prostupu tepla celou obálkou budovy. Nestačí již separátní návrh každé jednotlivé konstrukce na požadovaný součinitel prostupu tepla, tedy aby např. vnější stěny měly součinitel prostupu tepla UN menší než 0,38 W·m-2·K-1, nebo aby vyhověly doporučené hodnotě UN = 0,25 W·m-2·K-1.


Objekt zateplený systémem systémem MultiTherm® NEO

Podstatná pro celkové posouzení budovy je hodnota průměrného součinitele prostupu tepla Uem celé obálky budovy v závislosti na objemovém faktoru tvaru budovy A/V (A je plocha obálky, V je objem budovy).

Tento přístup zahrnuje všechny obálkové konstrukce (tedy i okna, dveře atd.) a také jejich napojení, která bývají zdrojem tepelných mostů. Norma dále klasifikuje budovy podle jejich průměrného součinitele prostupu tepla do sedmi tříd A ž G od Velmi úsporných až po Mimořádně nehospodárné, přičemž klasifikační třída CVyhovující se rozlišuje na Vyhovující na doporučené úrovni a na Vyhovující na požadované úrovni. Např. pro objemový faktor A/V = 0,8 m-1 je požadovaná hodnota Uem = 0,49 W·m-2·K-1 a doporučená hodnota 0,37 W·m-2·K-1.

Důležité je, že zejména doporučené hodnoty průměrného součinitele prostupu tepla se nejlépe docílí s dobrou tepelnou izolací. Rozumný investor – ať do novostavby nebo do rekonstrukce –většinou plánuje s dlouhodobou časovou perspektivou a pokud zatepluje, je výhodné za relativně malý příplatek překročit požadavek normy na prostup tepla stěnou třeba až na úroveň nebo dokonce za úroveň pro nízkoenergetický dům U = 0,20 W·m-2·K-1.

Ideálním řešením je využití nového jedinečného a garantovaného systému MultiTherm ® NEO. Jedná se o certifikovaný ETICS (vnější tepelně izolační kompozitní systém) jehož izolační prvek nové generace – EPS 70 NEO – je schopen zajistit o 20 % lepší tepelné vlastnosti než bílý fasádní polystyren. Aplikace nevyžaduje žádné speciální postupy.

Co vedlo ke vzniku izolačního materiálu NEOPOR®?

Výzkumníci se již dlouhou dobu zabývají myšlenkou vytvořit dokonalý tepelný izolant. Základem řešení je minimalizovat šíření tepla v izolantu.

Pro lepší pochopení této problematiky je vhodné definovat, jakými způsoby se teplo šíří:

  • Vedením (nejčastěji v pevných tělesech) - sousední částice těles si předávají část své pohybové energie
  • Prouděním (nejčastěji v kapalinách a plynech) - přemísťují se přímo částice s větší energií
  • Zářením (sáláním) – těleso s vyšší teplotou energii vyzařuje, těleso s nižší teplotou energii přijímá

Převedeme-li šíření tepla konkrétně na EPS, je prostup tepla tímto izolantem dán následovně:

  1. tepelnou vodivostí pevné složky, tedy pěny,
  2. tepelnou vodivostí plynu uvnitř buněk hmoty,
  3. propustností materiálu pro tepelné záření.

První dvě složky lze u velmi lehkých pěnových materiálů ovlivnit jen velmi obtížně a výsledek je nepatrný. Výzkumníci se tedy zaměřili na složku třetí – propustnost materiálu pro tepelné záření.

Tepelným zářením je zde myšleno elektromagnetické záření, které vyzařují tělesa s teplotou, ve kterých má izolant běžně fungovat. Např. při teplotě 21 °C převažuje složka s délkou vlny 9,85 μm a při teplotě -15 °C pak složka s délkou vlny o délce 11,5 μm.

Tepelné záření prochází EPS a vedle šíření tepla vedením přenáší významnou část energie. Jedná se cca o 30 až 40 % energie z celkového množství tepla, které izolantem projde a je v podstatě vyzářeno za studenou stranu izolantu. Zářivý transport energie je možné podstatně ovlivnit např. zvýšením hustoty EPS. Zvýšení hustoty neznamená jen snížení zářivého transportu tepla, ale i zvýšení množství suroviny pro výrobu a tedy i výrazně vyšší cenu za izolant. Tedy ne zrovna efektivní řešení. S geniálním myšlenkou přicházejí specialisté ze společnosti BASF SE: Snížení propustnosti pro záření v pásmu s délkou vlny kolem 10 μm pomocí stopové přísady bez změny v hustotě materiálu.

Nejvhodnější stopovou přísadou se ukázal grafit, jemně rozemletý na nanometrové částice, kterým je rovnoměrně vyplněna pevná fáze EPS. Díky nanotechnologii je možné vytvořit takto jemné částice grafitu a současně zajistit jejich rozmístění ve vzdálenosti do 10 μm od sebe tak, aby se navzájem nedotýkaly. Vzhledem k velikosti a rozmístění částic bez dotyku, se sníží sálavý transport tepla a zároveň se nezvyšuje průchod tepla vedením. S běžně rozemletým grafitem je to nerealizovatelné.

Membrána polystyrénové expandované buňky se stává pro tepelné záření s délkou vlny okolo 10 μm neprostupná (podobně jako kovová síťka průhledných dvířek mikrovlnné trouby s milimetrovými oky pro mikrovlnu délky 12,5 cm).Nanočástice grafitu v podstatě vytvářejí z membrán polystyrénových kuliček tepelná zrcadla. Tepelné záření, které prochází EPS na bázi NEOPOR® je uhlíkovými nanočásticemi odráženo a současně pohlcováno. Oba mechanismy brání volnému prostupu tepelného záření a snižují tak prostup tepla skrz izolant.

Průchod tepelného záření

Srovnání běžného EPS a EPS 70 NEO na bázi NEOPOR®

Za běžných stavebních podmínek je prostup tepla izolací typu EPS realizován ze 30 až 40 % zářivým mechanismem. Jemné grafitové částice tento podíl snižují přibližně o 1/3. Díky tomu dochází ke snížení měřitelného návrhového součinitele tepelné vodivosti λ na hodnotu 0,032 W·m-1·K-1. Běžný fasádní EPS má návrhovou tepelnou vodivost λ = 0,040 – 0,044 W. m-1. K-1.

Průchod tepelného záření - běžný EPS

Průchod tepelného záření - EPS 70 NEO

Grafitové nanočástice v EPS na bázi NEOPOR® kromě tepelné vodivosti snižují také skokové změny teploty na povrchu izolantu – zejména na jeho straně blíže k tepelnému zdroji. Izolant nové generace, tzv. šedý polystyren, vyrobený ze suroviny NEOPOR®, má o cca 20 % lepší tepelně izolační vlastnosti. Ostatní parametry jako jsou paropropustnost, pevnost v tlaku a ohybu, dlouhodobá a krátkodobá nasákavost jsou téměř shodné.

Porovnání běžného EPS a EPS 70 NEO
Tloušťka izolantu EPS 70 F EPS 70 NEO
8 cm 10 cm 8 cm 10 cm
tepelná vodivost
λd [W . m-1. K-1]
0,038 0,032
tepelný odpor
R [m
2 . K . W-1]
2,112,632,503,13
Porovnání běžného EPS a EPS 70 NEO

Trendy a budoucnost

V literatuře a časopisech se běžně diskutuje o nízkoenergetických domech. Zároveň roste zájem o domy pasivní, které mají spotřebu tepla na vytápění menší než 15 kWh/(m2·a). Součinitel prostupu tepla pláště u pasivních domů musí být menší než 0,15 W·m-2·K-1 a součinitel prostupu tepla výplněmi otvorů menší než 0,80 W·m-2·K-1.

Nutností je zajištění účinného větrání s rekuperací spolu se zajištěním vzduchotěsnosti budovy. Vysoká paropropustnost konstrukce, doposud velmi sledovaná a někdy také komerčně přeceňovaná, je u těchto budov nežádoucí. V Evropě se počet pasivních domů každým rokem zdvojnásobuje.

V České republice množství realizovaných pasivních domů zatím zaostává za Německem a Rakouskem, ale jejich rychlý růst na sebe pravděpodobně nedá dlouho čekat. Dnes je možné již počítat tyto objekty na desítky a stovky jsou jich rozpracované v projektech. Přestože v českých časopisech a literatuře jsou nízkoenergetické a pasivní domy takřka výhradně spojovány s dřevostavbami, neexistují zásadní důvody, proč by nemohly být stavěny z těžkých materiálů jako beton cihly atd., které se v České republice těší tradiční oblibě. Lze důvodně očekávat, že nízkoenergetické a pasivní domy porostou u nás znatelně rychleji, až budou popularizovány a navrhovány i v systému těžkého zdění.

Právě zde se ukazuje, jak využít všech výhody nového jedinečného a garantovaného systému MultiTherm® NEO.

Autor: Mgr. Jiří Půlpytel
Foto: Archiv firmy