Pěnové sklo v novostavbách či rekonstrukcích?

Pěnové sklo je moderní ekologický tepelně izolační materiál s širokým využitím ve stavebnictví. Umí nahradit běžné stavební tepelně izolační materiály, jako je polystyren, skelná a minerální vata, pemza nebo materiály na bázi expandovaného jílu. Je možné ho použít nejen k tepelné izolaci či k drenáži a zateplení soklů staveb, ale také se s tímto materiálem řeší rekonstrukce starých (i historických) domů.

Unikátní vlastnosti pěnového skla se plně využijí při stavbě nových nízkoenergetických domů nebo i při rekonstrukcích staveb. U rekonstrukcí mám na mysli hlavně rekonstrukci starých podlah, stropů, vč. kleneb, střech, odvodňovací obsypy apod.

Vlastnosti

Pěnové sklo je netoxické, tvarově stálé, nehořlavé, odolné vůči stárnutí, nenasákavé, odolné proti povětrnostním vlivům, hmyzu a hlodavcům, je velmi lehké (150–165 kg/m3), má výborné izolační vlastnosti (λ = 0,077–0,08) a současně je pevné v tlaku. Tato unikátní kombinace vlastností z něj dělá materiál, bez kterého se v budoucnosti neobejde žádná moderní ekologická stavba. Jeho použití zjednodušuje stavební postupy a zejména snižuje cenu stavby.

Na trhu dostupné pěnové sklo (REFAGLASS viz odstavec Výroba, poznámka redakce) splňuje požadavky norem EN 13 055–2 (stanovuje požadavky na tepelně izolační násypy) a EN 13 055–1 (stanovuje požadavky na použití štěrku jako kameniva do malt, omítek a betonů). Vlastnosti štěrku a postup výroby se pravidelně kontroluje, čímž je garantována požadovaná kvalita materiálu.

Novostavby z tepelně izolačních tvárnic

Výroba

Výrobou pěnového skla se v ČR zabývá společnost RECIFA a.s., která je také zpracovatelem skleněných střepů ze separovaného odpadu pro potřeby sklářského průmyslu. Zjednodušeně řečeno, skleněné střepy z kontejnerů v obcích jsou pro nás to pravé.

Skleněný odpad ze separovaného sběru se na recyklační lince vyčistí a rozdrtí. Vzniklá druhotná surovina, která je dále upravena na skleněnou moučku, je v následném výrobním cyklu v pecích za vysoké teploty napěněna a po řízeném zchlazení vzniká štěrk z pěnového skla s názvem REFAGLASS. Základní zrnitost je 0 až 63 mm, přičemž největší podíl mají zrna 32 až 63 mm. Aby bylo možné použít štěrk z pěnového skla i pro tepelně izolační násypy menších tlouštěk, nebo jako kamenivo do malt, omítek, či betonů, rozšířili jsme sortiment i na tyto menší zrnitosti:

  • Zrnitost 16–32 mm
  • Zrnitost 4–16 mm
  • Zrnitost 0–4 mm
Rekonstrukce podsklepených budov

Použití pěnového skla v novostavbách

Princip zakládání na hutněném pěnovém skle je stejný pro dřevostavby, pro zděné stavby se zateplením i bez, pro betonové stavby či stavby z izolačních tvárnic. Pěnové sklo je u konstrukcí zakládání vhodné jako celoplošný tepelně izolační podsyp pod základové desky, nejlépe s přesahem přes vnější líc desky po obvodu domu. Přesah přes základ má více funkcí. Jednak jde o nepřerušené pokračování tepelné izolace z podzákladí až k navazujícímu zateplení svislé obvodové stěny (zabránění tepelných mostů), dále je výhodnější zakládat stavbu na stejnorodém podloží z hutněného pěnového skla (statické hledisko) a také v celistvém násypu štěrku funguje lepší odvětrání vrstvy pod základovou deskou (pro lepší odvětrání radonu a vlhkosti). Současně se zde využívá tepelně izolační schopnosti štěrku pro zabránění promrzání. V každém případě (platí obecně pro kamenný štěrk nebo štěrk REFAGLASS) je nutné řešit odvedení vody z prostoru pod i okolo domu. Toho lze docílit např. vhodně umístěnou drenáží pod okapovým chodníkem. Doplňkovým doporučením pro odvětrání vlhkosti a současně i radonu (pro vysoké radonové riziko se doporučuje realizovat vždy) je položení jednoduché soustavy odvětrávacího drenážního potrubí pod základovou desku.

Při použití štěrku z pěnového skla jde vždy o součet či kombinaci využití hlavních vlastností – tepelná izolace, drenážní funkce při zrnitosti 0–63, nízká objemová hmotnost, nenasákavost apod.

Zjednodušený popis postupu prací

  • Provedení výkopu jednoduchého tvaru bez nutnosti vykopávání rýh pro pasy.
  • Osazení drenážního potrubí alespoň při jedné straně objektu.
  • Provedení přípojek elektro, vody, kanalizace apod.
  • Základovou spáru je možné stabilizovat vrstvou hutněného kamenného štěrku.
  • Položení geotextilie.
  • Násyp štěrku z pěnového skla REFAGLASS a jeho zhutnění po vrstvách na navrženou tloušťku.
  • Překrytí plochy geotextilií.
  • Provedení jednoduchého bednění základové desky.
  • Položení výztuže a zabetonování základové desky.

Druhým principem je zakládání na základových patkách s nosným dřevěným roštem z hranolů. Štěrk z pěnového skla se v tomto případě vsypává mezi patky a pod rošt.

Dřevostavby na patkách

Použití pěnového skla při rekonstrukcích

U rekonstruovaných budov je ideální využít kombinaci vlastností pěnového skla např. při rekonstrukcích starých podlah. Štěrk z pěnového skla je minimálně nasákavý, má malou vzlínavost (při vrstvě štěrku cca 20 cm vzlíná jen do výšky cca 5 cm) a lze s ním vytvořit tepelně izolační vrstvu. Hodí se pod dřevěné podlahy i pod betonové podkladní desky. Na takovou podlahu není nutné klást další vrstvu tepelné izolace. Nízkou objemovou hmotnost (150 až 165 kg/m3) štěrku z pěnového skla lze využít pro rekonstrukci stropních konstrukcí jako náhradu původních materiálů používaných do zásypů kleneb, dřevěných trámových stropů a pod další podlahové konstrukce. Nahrazuje polystyren, škváru, písek a expandované jíly. Lehčí stropní konstrukce má větší rezervu v únosnosti a je méně zatěžována na ohyb. Štěrk je prostupný pro vodní páry, je nenasákavý, odolný proti hmyzu a hlodavcům, zdravotně nezávadný a nehořlavý (klasifikace A1).

Autor: Ing. Václav Šenbauer
Foto: Archiv firmy