REHAU BAU spolehlivý partner úsporného bydlení
Říká se, že po zdraví je pro většinu obyvatel druhou nejvýznamnější věcí bydlení. Zejména v poslední době se do popředí diskuzí o bydlení dostává téma provozních nákladů. Stále více majitelů a uživatelů nejen rodinných domů začíná pociťovat potřebu odpovědi nejen na výši úhrady za stále se zvyšující ceny energií, ale hlavně zda existují účinná řešení.
Celá problematika je poměrně složitá a protíná se zde několik zásadních vlivů vesměs negativních. Jedním z nich jsou ceny zdrojů a v poslední době se k tomu přidává velmi tvrdé, leč reálné, hledisko dostupnosti. Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou si výrazná část Evropy najednou uvědomila obnovenou zranitelnost z náhlého nedostatku, byť jediného druhu zdroje energie. Závislost výhradně na jednom mediu pro vytápění budovy je jedním z rizikových faktorů a dalším výrazným činitelem je objem této potřebné energie.
V prvním případě je zřejmým řešením doplnění hlavního zdroje zálohou, buď závislé na jiném mediu nebo nejlépe bez vlivu vnějších faktorů (dřevo, solární kolektory, fotovoltaika, biomasa). Tyto technologie se již delší dobu vyvíjejí, avšak až událost s plynem z počátku roku posune tyto alternativy do popředí nejen běžných uživatelů, ale doufejme i politiků.
Energetická náročnost budov
Vedle důležitých a často politických rozhodování o energetické strategii státu vzhledem ke zdrojům, je výrazná druhá, dlouhodobě neustále diskutovaná nutnost energetických úspor v souvislosti s bydlením. Bohužel, s přehlížením nejen laické veřejnosti, si naše společnost dlouhou dobu s přístupem sobě vlastním vůbec nepřipouští, respektive nechce ani vnímat (a doufejme, že je tomu konec) neustále upozorňování úzké části odborníků na nedostatečné a zkreslené vnímání pojmu energetické náročnosti budov (ENB).
Jedná se o soubor energií potřebných pro vytápění, větrání a chlazení, pro přípravu teplé vody za celý kalendářní rok, vztažený na 1 m2 obytné plochy (kWh/m2a). Tato jednotka by se měla, resp. legislativně se od 1. 1. 2009 stala základním parametrem „užitné vlastnosti” příslušného bytu, v našem případě rodinného domu. V souvislosti s technickými parametry se hovoří o tzv. nízkoenergetickém (NED < 50 kWh/m2a) a pasivním (PD < 15 kWh/m2a) domě.
Konstrukce takovýchto domů se výrazně liší od zaběhlých proporcí a dispozic domů dnes běžně k vidění. Je hluboký omyl rozšířený mezi veřejností (a bohužel často prezentovaný i různými „odborníky”), že stačí více zateplit obvodové pláště a máme NED. Právě průkaz ENB by měly tyto chiméry jednoznačně vyvrátit.
Nízkoenergetické a pasivní domy
Domy typu NED (a pak zejména PD) je nutné již od počátku projektování podřídit řadě zásad a ne vždy je možné tato náročná kriteria splnit (např. nevhodný pozemek, nadměrné stínění lesem, zástavbou, návětrná strana apod.)
Již dispozice spolu s členěním pláště musí respektovat patřičnou míru solárních zisků pro vnitřní prostory a využívat orientaci zejména pobytových místností na JV, J, JZ a Z. Je nezbytné místnostem orientovaným na tyto světové strany zajistit patřičně veliká okna se zasklením s max. dosažitelným prostupem solární energie (g = ~50 %). Obvodový plášť NED spolu s okny musí mít nadstandardní parametry tepelného odporu (stěny UW = ~0,15 W/m2K, okna Uo = ~0,75 W/m2K).
Veškeré rizikové detaily (tepelné mosty) musí být ověřeny z hlediska vnitřních povrchových teplot, resp. tzv. teplotního faktoru. Celý obvodový plášť musí být vysoce vzduchotěsný. Tato vlastnost je přímo zásadní podmínkou pro splnění parametru NED a PD a provádí se tzv. Blower-Door testem. Složka tepelných ztrát infiltrací by se stala v případě zásadního snížení ostatních složek tepelných ztrát dominantní a dle vlastních zkušeností by zhatila celkový výsledek.
Firma Rehau disponuje zřejmě nejširší nabídkou ucelených systémů a materiá lů, které pak vytvoří spolu se správně navrženým domem technologický celek. Tento soubor pak snadno splňuje kriteria NED a PD dle průkazu ENB. Ve spolupráci s aliancí Bahal ČR se podařilo vytvořit velmi variabilní řady NED s vysokou mírou použití. Takto typizované technologie se vzájemně doplňují a v závěru efektivně splňují řadu požadavků dnešního modelu bydlení (nejen energetického, ale i jinak úsporného).
Nucené větrání s rekuperací tepla
Proto je celý objekt vybaven vnitřním kontrolovaným větráním, z čehož by nikdo neměl mít špatné pocity a samozřejmě není nikde psáno, že si nesmí otevřít okna. Dříve tolik diskutovaná (a v obrovské míře nikdy neřešená) minimální hygienická výměna vzduchu prostřednictvím „zinfiltrováním oken” je zde 100% zajištěna a kontrolována. Pro správné hospodaření s teplem v souvislosti s větráním je osazena rekuperační jednotka a její účinnost lze výrazně zvýšit přívodem vzduchu přes tzv. vzduchový zemní výměník nebo registr.
Speciálně povrchově upravené potrubí (antibakteriální úpravy) AWADUKT Thermo se navrhuje ve vztahu k druhu zeminy a teplotní oblasti tak, aby se v zimním období vzduch předehřál a v létě naopak zchladil. Takto lze velmi snadno ušetřit energii nejen v zimě, ale i v létě a takto přiváděný vzduch chladit, což se vám na osluněných stranách přímým větráním okny nepodaří.
Odstínění otvorových výplní
V souvislosti s výplněmi, které mají patřičné rozměry a orientaci včetně vynikajícího celkového Uo = 0,7–0,8 W/m2K, je odstínění řešeno velice jednoduše pomocí roletových systémů. Hledisko nutného zastínění v případě překročení vnitřních teplot ze solárního záření je elektronicky sledováno. Nepříjemný jev přehřátí interiéru by si v případě NED vyžádal okamžité chlazení prostorů a bylo by to velmi energeticky náročné.
Zcela automaticky v závislosti na na stavení vnitřního termostatu maximální teploty se na osluněných stranách spustí rolety do přednastavené výšky a dojde k zastínění oken. Po „vychladnutí místnosti” rolety opět vyjedou nahoru.
Teplovzdušné vytápění
Pro „vytápění” domů typu NED, na vržených ve spolupráci s firmou Bahal ČR, je použito několik základních sestav. Vždy však platí – vyšší investiční náklady znamenají nižší provozní náklady a samozřejmě obráceně. Takže od jednoduché nabíjecí nádrže (pomocí elektrické spirály) až po TČ země – voda s možností chlazení.
V domech je standardně nainstalováno podlahové topení, v přízemí zalité v anhydritu a v patře suchá konstrukce. Řadu kritiků „zda je to nutné” jenom upozorňujeme, že keramické a ostatní těžké podlahy pomocí teplovzdušného vytápění na pocitově příjemnou povrchovou teplotu nelze NIKDY přivést. Ztráty takovýchto domů se pohybují okolo 3,5 kW, takže představy krbů apod. zařízení jsou naprosto nevhodná, dá se říci nepatřičná. Už jenom z hlediska vzduchotěsnosti.
Pro přípravu teplé vody je vždy velmi příznivé doplnit některou z osluňovaných ploch solárními kolektory (zpravidla stačí dva) a tím výrazně ovlivnit celkovou bilanci.
Využití dešťové vody
V rámci celkové hospodárnosti je možné NED a PD doplnit o nádrže na zachytávání dešťové vody a její zpětné využití. Např. jenom splachování WC (byť s úspornou volbou) tvoří statisticky cca 1/3 celkové spotřeby vody.
Domy aliance Bahal ČR jsou vybaveny systémy Rehau RAURAIN I a RAURAIN II, které do samostatného vodovodního rozvodu přivádí akumulovanou dešťovou vodu k WC a pračce přes speciální filtry. Samozřejmě zařízení se automaticky přepíná na vnitřní řád, pokud je nádrž vyčerpána. Přepad této nádrže je pak odveden do speciálního vsakovacího boxu Raussisto, čímž majitel prokáže likvidaci dešťových vod na vlastním pozemku a vyhne se platbě stočného, které v krátké budoucnosti budeme platit stejně, jako dnes již platí firmy.
Systémy soklových lišt se zámkem
Pokud jsme u vnitřních technických instalací, pak zejména u montovaných do mů, je nutné v souvislosti s rozvody elek troinsta lace respektovat „neporušitelnost” vzdu chotěsné izolace. Tu v případě běžného způsobu vedení kabelů, např. pod sádrokartonem, v obvodových stěnách bez porušení izolační folie nelze provést.
Z toho důvodu jsou používány systémy soklových lišt, které jsou osazovány následně po vnitřním zaklopení sádrokartonovými deskami. V nich jsou pak vedeny rozvody silnoproudu, STA, datových sítí, EZS apod. dle individuálních požadavků. Speciální uzavírací zámek brání nežádoucímu otevření – zejména dětmi. Otevření je možné pouze pomocí speciálního nářadí a tato ojedinělá vlastnost je Rehau certifikována .
Nový přístup ke koncepci výstavby
Dá se říci, že celý soubor všech instalací včetně celkového koncepčního řešení vyžaduje úplně jiný přístup, než byl doposud běžně zaběhlý. Určitě vyžaduje zásadní změnu v případě vnímání dnes používaných stavebních technologií a ma teriálů. Odklon od nich znamená hledání nových, výrazně efektivnějších způsobů výroby – výstavby, používání ověřené prvkové typizace jednotlivých technologických a konstrukčních uzlů. Celkové „zjednodušení” výstavby ovšem musí přinést ze strany dodavatele vyřešení stavby s maximální koncentrací na energetické úspory. V současné době by se prezentace takovýchto požadavků a kriterií měla stát základní rétorikou a osvětou pro nejširší laickou veřejnost.