Rekonstrukce Dělnického domu v Kamenných Žehrovicích
Firma KASTEN, spol. s r.o.1) má mnohaletou tradici a stojí za ní řada vynikajících rekonstrukcí. Jednou z nich je například rekonstrukce Dělnického domu v Kamenných Žehrovicích, jehož stáří se dnes blíží 100 let. O ní více v článku.
Za sedm let to bude 100 let od chvíle, kdy se Dělnický dům v Kamenných Žehrovicích zaskvěl novotou a začal sloužit tomu, proč byl postaven. Stavba začala v roce 1919 a za dva roky, v roce1921 byla dokončena. Ve 30. letech 20. století dostavěli přísálí a pivní sklep pod ním. V 60. letech bylo v akci „Z” dostavěno nepodsklepené sociální zázemí se dvěma nadzemními podlažími s plochou střechou.
Do současnosti však byla v provozu pouze část přízemí, v níž je sál, využívaný místní základní školou jako tělocvična. První patro obýval správce objektu a užívala veřejná knihovna. Původní část přízemí, kde býval hostinec, pro nevyhovující stavebně technický stav a nevyhovující dispozici už využívána nebyla. A tak dozrál čas na rekonstrukci.
Jejím cílem bylo upravit, mj. dispozici objektu tak, aby celý objekt bylo možné opět využívat celý. V přízemí pohostinství s letní terasou, stíněnou dřevěnou pergolou, komunikačně propojené se společenským sálem, přísálím a sociálním zařízením, v prvním patře veřejnou knihovnu, šatny pro tělocvičnu a ev. pro venkovní víceúčelové hřiště, které je v zahradě navazující na areál a byt pro správce objektu.
Víc než 11 milionů korun, které byly investovány, bylo vynaloženo účelně. S lehkou nadsázkou se dá říci, že kdyby T. G. Masaryk, který Dělnický dům navštívil v roce 1928, svou návštěvu dnes zopakoval, asi by místní zastupitele za dobrý záměr a stavební firmu za dobrou práci nejspíš pochválil. A měl by proč.
Jaké hlavní problémy se při rekonstrukci řešily
Zachovat architektem navržený vzhled domu a vnést do domu požadavky moderního uživatele vyžadovalo inženýrský um a řemeslnou dovednost. Mj. bylo nutné odstranit následky zemní vlhkosti, která devastovala spodní část stavby, zejména podlahu společenského sálu a jeho obvodové zdi, a natrvalo zabránit dalšímu vzlínání vody.
Sanace zemní vlhkosti podlahy společenského sálu
Pro sanaci zemní vlhkosti byly použity speciální plastové tvarovky tzv. Iglú. Každé Iglú stojí na 4 opěrných bodech (podpěrných nohách) dnem vzhůru na zhutněné podkladní štěrkopískové vrstvě v celé ploše sálu. Jejich spojení vytváří malou klenbu a spojeny vzájemně k sobě vytvářejí pravidelný ortogonální rastr, v němž pod klenbami iglú může proudit vzduch všemi směry. Klíčové pro tuto funkci bylo vytvoření míst přívodu atmosférického vzduchu pod iglú a poté jeho odvedení v protilehlých stěnách nad střechu sálu. Svislé odtahy byly vedeny v drážkách v protilehlých stěnách nad úroveň střechy jednopodlažní přístavby objektu. Tím byl vytvořen potřebný tah atmosférického vzduchu pro účinné odvětrávání. Po kompletním sestavení byly Iglú zabetonovány betonovou mazaninou včetně výztuže a podlahová plocha sálu byla připravena pro kladení finálních podlahových vrstev.
Sanace zemní vlhkosti obvodového zdiva společenského sálu
Pro zamezení vzlínání zemní vlhkosti do konstrukce obvodových stěn společenského sálu byla navržena clonová horizontální parafínová injektáž. V úrovni pod vrstvou iglú byly provedeny kolmo na podlahovou plochu vrty o průměru cca 22 mm, vzdálené od sebe 150 mm. Do předvrtaných otvorů byly instalovány výhřevné tyče, aby před parafinovou injektáží vysušily obvodové zdivo. Po vysušení zdiva byl do předvrtaných otvorů injektován roztavený parafín o teplotě cca 200 °C, který zaplnil kapilární póry zdiva včetně spár. Tímto opatřením dojde k přerušení vzlínání zemní vlhkosti do konstrukce zdiva a také je zabráněno dalšímu vzlínání zemní vlhkosti. V rámci funkčního a estetického řešení doplňuje systém odvětrávání z vnější strany soklové zavěšené obložení s provětrávanou nasávací mezerou. Obklad soklu z desek na nosném roštu je obložený keramickými cihelnými pásky.
Kombinace provětrávání podlahy společenského sálu atmosférickým vzduchem a zabránění vzlínání zemní vlhkosti do obvodového zdiva potvrdila vhodnost návrhu pro složité rekonstrukční zásahy obdobného charakteru.
Výsledek komplexní rekonstrukce je ukázkou elegantního architektonického řešení, navazujícího na architekturu Dělnického domu z doby, kdy vznikal, a také ukázkou pečlivé perfektní práce dnešních řemeslníků a techniků.
Pečlivá práce neratovické stavební společnosti KASTEN trvala osm měsíců. Otevřela další, nepochybně dlouhé a užitečné období života Dělnického domu, který je opět ozdobou Kamenných Žehrovic.