Šikmé střechy bez chyb
Na každou šikmou střechu je kladena řada různých, někdy i protichůdných požadavků. S rostoucím využíváním podstřešních prostorů se stále častěji projevují problémy nedokonalého navrhování a zejména provádění kombinace klasické střešní konstrukce a moderních stavebních materiálů. V tomto článku jsou uvedena řešení některých zanedbávaných problémů.
Tepelný odpor
Požadavky na tepelný odpor konstrukce udává ČSN 730540/94, kde v souladu s evropským trendem dochází k jeho postupnému zvyšování.
Je dobré si uvědomit, že umístění tepelné izolace ve střešní skladbě hraje významnou roli. Z hlediska zajištění celistvosti tepelně-izolační vrstvy je nejvýhodnější osadit izolaci nad krokvemi, případně kombinovaně - nad krokvemi a mezi nimi. Vliv dřevěné krokve, která má asi 5× horší součinitel tepelné vodivosti, nezanedbatelně snižuje tepelně-izolační vlastnosti celé konstrukce (asi o 30 % při vzdálenosti krokví 90 cm). To znamená, že při velikosti krokve 160/80 a vzdálenosti krokví 90 cm je nutno kalkulovat efektivní tepelnou vodivost konstrukce střechy u minerálních vláken ef = 0,053 W/mK místo tabulkové hodnoty = 0,04 W/mK..
Různé typy konstrukcí
Tepelná izolace ROOFMATE je pro zateplení šikmé střechy používána v zásadě dvojím způsobem:
A) V systému větraných střech
B) V systému nevětraných střech tzv. »teplých střech«
Oba systémy umožňují instalaci tepelné izolace na celé ploše střechy bez nebezpečí vzniku tepelných mostů.
Ve všech skladbách střešního pláště je doporučeno zachovat větrání skládané střešní krytiny.
Kombinované zateplení šikmých střech
Tento způsob zateplení lze využít nejen v případě renovace a výměny krytiny u starších staveb, ale i u novostaveb, kde je požadovaný tepelný odpor konstrukce střech větší než R = 3 m2KW-1.
V těchto případech lze tepelně-izolační desky ROOFMATE umístěné nad krokvemi úspěšně kombinovat s tepelnou izolací z minerálních vláken nebo foukané izolace climatizer, kterou je vyplněn celý prostor mezi krokvemi. Při tomto řešení je doporučeno použít dobrou parozábranu ze strany interiéru a jako pojistnou hydroizolaci difuzní fólii TYVEX, položenou na horní stranu tepelně-izolačních desek ROOFMATE.
Informace o výrobku
ROOFMATE je velmi pevná, tepelně-izolační deska z extrudovaného polystyrenu STYROFOAM, vyráběného firmou DOW Chemical. Desky jsou opatřeny po obvodu perem a drážkou, aby bylo zajištěno dobré spojení a zabráněno vzniku tepelných mostů. Jsou velmi pevné a lehké, jednoduše se opracovávají, mají vynikající tepelně-izolační vlastnosti a jsou nenasákavé.
Projektování šikmých střech
Projektování šikmých střech s použitím tepelně-izolačních desek ROOFMATE je jednoduché, ale je při něm nutno dodržet několik základních pravidel:
- ROOFMATE je výhodnější používat pro izolaci v systému »tepelné střechy«, tzn. bez větrané mezery mezi tepelnou izolací a pojistnou hydroizolací.
- Je velmi důležité dodržet celistvost tepelně-izolační vrstvy. Každé přerušení může vést ke vzniku tepelného mostu a nebezpečí vzniku kondenzace.
- Prostor mezi krokvemi je izolován na celou výšku. V případě, že není izolován, musí být utěsněn proti větru.
- Štítové zdi jsou tepelně izolovány až do vrcholu.
- Desky ROOAFMATE jsou pokládány těsně sražené na vazbu bez mezer.
- Všechny prostupy, rohy a úžlabí jsou tepelně izolovány vhodnými tepelně-izolačními materiály jako je polyuretanová pěna nebo polyetylenová pěna ETHAFOAM.
- Pojistná hydroizolace TYVEK je položena přímo na desky ROOFMATE.
Připevnění ROOFMATE proti zatížení sněhem a větrem
U tepelně izolovaných střešních plášťů deskami ROOFMATE je upevnění proti zatížení sněhem a větrem provedeno pomocí kontralatí přibitých přes difuzní fólii TYVEK a tepelnou izolaci ROOFMATE do krokví. Střešní latě jsou připevněny ke kontralatím standardním způsobem.
Riziko kondenzace
Možnost kondenzování vodní páry ve střešním plášti by měla být vyhodnocena výpočtem pro každou střešní skladbu. Desky ROOFMATE jsou pro svou uzavřenou buněčnou strukturu odolné proti prostupu páry a při použití difuzní fólie TYVEK jako pojistné hydroizolace, není v některých případech nutné použít parotěsnou zábranu, pokud se nejedná o budovy s vlhkým provozem.
Pojistná hydroizolace
Pojistnou hydroizolaci je výhodné použít, aby byl prostor pod krytinou chráněn proti zaváté vodě, sněhu a prachu, a abychom zabránili pronikání větru skulinami do podstřešního prostoru. Nejvýhodnější je použití difúzní fólie TYVEX, kladené přímo na desky ROOFMATE. Tato difúzní fólie propustí vodní páru a je nepropustná pro vodu (bližší informace naleznete ve speciální brožuře TYVEX).
Postup montáže
- Desky ROOFMATE se začínají klást od kraje střechy směrem k hřebeni, příčně přes krokve a na vazbu.
- Je nutno dbát na to, aby desky ležely rovně a byly dobře sraženy k sobě.
- U všech úžlabí, rohů, hřebenů a prostupů je nutno desky ROOFMATE co nejlépe přiřezat a vzniklé spáry utěsnit PU pěnou.
- Je-li nezbytné, je možno dočasně připevnit desky ke krokvím hřebíky.
- Od okrajů střechy se pokládají pásy pojistné hydroizolace TYVEX s doporučeným přesahem. Poslední pás se položí přes hřeben z každé strany tak, že se fólie v hřebeni zdvojí s přesahem min. 15 cm.
- Předvrtané kontralatě se upevní hřebíky přes desky ROOFMATE do krokví.
- Následně se upevní střešní latě a položí krytina.
Při pečlivém provedení všech detailů u takto navržené střechy je výsledkem střecha, která nemá chybu.