Široký sortiment polyuretanových pěn
Doba, kdy si stavebníci vystačili s jednou polyuretanovou pěnou, se kterou zaplňovali vše – od výplně dveřních zárubní až po vyplňování příček – jsou dávno pryč. Montážní pěny se čím dál více specializují, tzn. že se profilují jejich vlastnosti podle způsobu užití.
Světový lídr v oblasti vývoje polyuretanových pěn, společnost Den Braven, nabízí v České republice již jednadvacet různých typů montážních pěn.
Nové možnosti použití
„Rodina PUR pěn se v poslední době značně rozrostla,” říká hlavní technik české pobočky Den Braven Jindřích Ďu rišík. Vše nasvědčuje tomu, že tento trend bude nadále pokračovat. Polyuretanové pěny se začínají prosazovat v úplně nových oblastech – třeba k lepení tepelně izolačních desek z pěnového polystyrenu nebo při spojování porothermových broušených cihel.
Využití polyuretanových pěn je dnes velmi široké. PUR pěny se využívají k vyplňování spár při montáži okenních rámů, dveřních zárubní, k izolaci potrubních systémů, pro izolaci koupelnových van, vaniček sprchových koutů nebo jako výplň dřevěných obkladů stěn či k izolaci a zateplování střešních konstrukcí.
V současné době lze PUR pěny rozdělit podle způsobu aplikace na trubičkové a pistolové. Profesionálové dávají přednost pistolovým pěnám, u kterých si mohou dobře regulovat množství použité pěny.
Maxi trubičková nízkoexpanzní pěna
Alternativou k pistolovým pěnám je Maxi trubičková nízkoexpanzní pěna. Jedná se o první trubičkovou pěnu, u které lze také regulovat množství použitého materiálu, a to díky speciálně vyvinutému osmiotvorovému adaptéru. „Tímto výrobkem se nám podařilo de facto smazat rozdíl mezi trubičkovými a pistolovými pěnami,” říká Jindřích Ďu rišík. Nízkoexpanzní pěny jsou v současné době velmi populární. Vysoká výtěžnost a malá expanze umožňují jejich téměř stoprocentní využití.
Speciální produkty
„Náš sortiment obsahuje také speciální pěny jako Studnařskou pěnu, která je certifikována pro styk s pitnou vodou, Kanalizační pěnu pro montáže a těsnění kanalizačních sběračů čí Protipožární pěnu s prokazatelnou odolností proti ohni,” vyjmenovává další profesionální produkty hlavní technik Den Braven. Ke speciálním produktům můžeme zařadit i tzv. 2K pěnu. Jedná se o rychlomontážní dvoukomponentní pěnu s extrémně rychlým vyzráním. Zatímco doba vyzrání běžných pěn činí 24 hodin, v případě 2K pěny proběhne vyzrání díky reakci dvou komponentů už za 3 hodiny, ovšem řezat ji lze už za 20 minut. „Tento typ pěny je ideální pro kotvení velkých těžkých rámů, například výloh,” uvádí Jindřích Ďu rišík.
Nedílnou součásti stavebního roku v našich podmínkách je zimní období. Klimatické podmínky v zimě často způsobují zastavení stavebních prací. Díky výrobcům montážních pěn je jednou z mála činností, kterou lze v zimě vykonávat, osazování oken či dveří. Důvodem jsou speciální zimní montážní pěny, které se mohou používat i v tuhých mrazech. „To je pravda. Naše zimní montážní pěny můžete používat až do teploty –15 °C,” říká hlavní technik Jindřích Ďu rišík. V současné době má ve svém sortimentu Den Braven celkem 7 typů zimních pěn.
Nejlevnější montážní pěnou je 300 ml balení universální Montážní pěny za 127 Kč, nejdražší Protipožární trubičková pěny, která v 700 ml. balení stojí 408 Kč.
Tipy a rady: „Pro lepší přilnavost pěny k původnímu povrchu podklad vždy zvlhčete pomocí rozprašovače.”