Soutěž o nejlepší cihlové stavby z celého světa míří do finále
Již více než deset let pořádá Wienerberger AG prestižní mezinárodní soutěž Wienerberger Brick Award. Soutěž se koná každé dva roky a vyzdvihuje výjimečná architektonická díla, stavby a jejich autory. Hlavním cílem je přitáhnout více pozornosti k přírodním páleným stavebním materiálům a ukázat, jak zajímavá a unikátní může architektura využívající pálenou hlínu být.
Soutěž Wienerberger Brick Award je určena všem typům cihlových staveb, od těch, které sestávají z klasických cihel, lícového obkladového zdiva či pálených střešních tašek, až po ty, v nichž je kreativně položena keramická dlažba.
Přestože je společnost Wienerberger organizátorem a vyhlašovatelem soutěže, jde o nezávislé ocenění, využití jejích stavebních materiálů není podmínkou účasti. Mezi nominovanými i vítězi se objevují stavby z celého světa, setkáváme se tak s cihelnými materiály různých výrobců, tvarů a barev. Snažíme se, aby se pálená hlína jako stavební materiál stále těšila velké pozornosti, ať už z hlediska estetiky, či funkčnosti.
V červnu 2020 měly být výsledky soutěže Brick Award slavnostně vyhlášeny již podeváté, nicméně vzhledem k pandemii koronaviru byla tato událost odložena. Konat se bude 23. září 2020 v 18.00 a poprvé v historii půjde o digitální slavnostní ceremoniál. Sledujte s námi galavečer, jež proběhne ve Vídni, on-line za pomoci webového streamu. Přenos z galavečera bude přístupný veřejnosti a pro jeho sledování stačí vyplnit jednoduchý registrační formulář, na základě kterého obdržíte odkaz ke sledování celého přenosu.
Sledování přenosu si zaregistrujete během okamžiku zde: https://register.gotowebinar.com/register/4006913249977609998
Jména vítězů nebudou zveřejněna před tímto slavnostním vyhlášením.
Odborná porota
Letošní vítěze vybírá nezávislá porota renomovaných odborníků, složená z pěti architektů z pěti různých zemí. Těmi jsou: Helena Glantz / Urban Design (Švédsko) – vítězka ročníku 2018 v kategorii Inovativní, novátorské projekty; Toni Gironès Saderra / Estudi d’Arquitectura Toni Gironès (Španělsko); Tina Gregorič / Dekleva Gregorič architects (Slovinsko); Mette Kynne Frandsen / Henning Larsen Architects (Dánsko), a Jonathan Sergison / Sergison Bates architects (Velká Británie).
Nominované projekty
V letošním ročníku se o vítězství ucházelo celkem 644 projektů od 520 architektů z 55 zemí. Předběžná porota vybrala na svém závěrečném zasedání 50 nejlepších a nejzajímavějších staveb. Ke členům této poroty patřili odborní architektoničtí novináři Anneke Bokern (Nizozemsko), Christian Holl (Německo) a Jonathan Glancey (Velká Británie). Padesát finalistů Brick Award 2020, jejich fotografie a základní popis jsou zveřejněny na https://www.brickaward.com/Nominations.html.
Ocenění Brick Award
Ocenění uděluje nezávislá porota celkem v pěti různých kategoriích a dohromady budou vítězné stavby odměněny částkou 29 500 eur. Jeden z pěti vyhlášených projektů získá hlavní cenu Grand Prize a vedle toho bude vyhlášena i jedna speciální cena. Wienerberger nemá žádný vliv na rozhodnutí poroty ani hlasovací právo.
Soutěžit se bude v těchto kategoriích:
- Příjemný domov (rodinné domy): jedenáct finalistů z Mexika, Španělska, Německa, Belgie, Vietnamu a Argentiny
- Společné bydlení (bytové domy): deset finalistů z Rwandy, Íránu, Nizozemska, Bolívie, Belgie, Portugalska, Argentiny a Chile
- Společná práce (administrativní a industriální stavby): devět finalistů z Nizozemska, Německa, Argentiny, Rakouska a Jižní Koreje
- Sdílené společenské prostory: jedenáct finalistů z Polska, Číny, Německa, Nizozemska, Belgie, Velké Británie a Vietnamu
- Inovativní, novátorské projekty: devět finalistů z Indie, Rwandy, Německa, Číny, Nepálu, Argentiny a Zimbabwe