Stavba prefabrikovaného betonového zahradního sklepa svépomocí
Zahradní sklep je praktický a architektonicky zajímavý prvek. Poskytuje místo potřebné k uskladnění zeleniny či ovoce a lze jej využít i jako vinotéku. Přinášíme informace o svépomocné výstavbě takového sklepa, vybudovaného z prefabrikovaných segmentů.
Tipy a doporučení pro výstavbu zahradního sklípku
Dnes tolik popularizovaný zdravý životní styl jde ruku v ruce s pěstováním vlastní zeleniny a ovoce. Abychom však zachovali vypěstované produkty jedlé co nejdéle, je nutné je…
Klenuté sklepy už od nepaměti slouží lidem jako prostor s ideálním klimatem pro skladování trvanlivých potravin či třeba moštů a vína, u nichž lze v útulném prostředí sklepa rovněž posedět s přáteli. Stavba menšího sklepa v zahradě přitom není složitá a téměř každý ji zvládne uskutečnit i svépomocí. Jeden z našich kolegů se rozhodl pro vybudování nového sklepa a podělil se s námi o postup výstavby, a to krok za krokem:
Místo
V první řadě je nutné si dobře promyslet, kde přesně chceme sklep umístit. Je sice možné hloubit jámu pro jeho uložení i na rovinném pozemku, jednodušší je však situovat sklep do svahu. Velkou roli hraje také místní podloží: vyhněte se budování na podmáčených parcelách, kde hrozí pronikání spodní vody a vyskytuje se nadměrná zemní vlhkost.
Výkop
Druhým krokem, k němuž investor přistoupil, bylo samozřejmě vyhloubení jámy, konkrétně o velikosti 1 × 3,5 × 5 metrů. Hlínu z výkopu uchoval a později ji použil k finálnímu zasypání objektu. Je třeba říct, že čím větší výkop je, tím více zeminy je následně k dispozici na zahrnutí objektu. Každopádně je nutné počítat s tím, že sklepní konstrukci je potřeba přikrýt alespoň padesáticentimetrovou vrstvou hlíny, která zajistí, že sklep v zimě nepromrzne.
Základy
Do hotové jámy majitel pozemku dodatečně vykopal ještě díru pro vylití základového pásu – o hloubce 20 cm –, do níž pak byly vloženy ocelové pruty (roxory) tloušťky 8 milimetrů a ty zality betonem. Po jeho zatvrdnutí přišla řada na betonové bednicí tvárnice o šíři 20 centimetrů, na které již majitel usazoval prefabrikované díly. Skrz každou třetí betonovou tvárnici navíc do základů navrtal další roxory (jako svislou betonářskou výztuž). Po uložení tvárnic je ještě převázal ocelovým prutem stejné tloušťky jako byla v základech.
Instalace modulů
Jednotlivé klenuté díly byly usazeny pomocí teleskopického manipulátoru JCB. Před položením každého z nich na své místo byla mezi něj a základ nanesena studnářská montážní pěna (odolná vůči trvalému působení vody). Následně došlo k odřezání přepravních ok a svaření jednotlivých dílců dohromady (oblouky mají za tím účelem integrované ploché spojky).
Izolace
Co se vnějšího penetračního nátěru týče, tím byly moduly již opatřeny v továrně. Každý ze spojů mezi segmenty bylo pak potřeba ještě zatavit 50centimetrovým pásem k tomu určené lepenky. Celý sklep byl ještě přikryt nopovou fólií, aby do budoucna nedošlo k případnému poškození lepenky a průsaku vlhkosti. Nakonec majitel vyvedl ze sklepa odvětrávání a zahradní stavbu zasypal zeminou.
Podlahu uvnitř sklepa se investor rozhodl nebetonovat, k jejímu zpevnění použil pouze přírodní lomový tříděný kámen frakce 16 – 32 milimetrů.
Zahradní klenuté sklepy
Klenba je konstrukční prvek známý od nepaměti. Mezi nesporné výhody využití klenby v oblasti výstavby sklepů patří nejen dobrá nosnost, ale také často opomíjená vlastnost…