Stavíme koupelny s Knaufem. Řešení, které funguje
Koupelny, toalety, prádelny a další místnosti napojené na domovní rozvod vody a kanalizaci stavíme tak, aby voda a vlhkost nevnikaly do suchých prostor. V těchto místech proto dbáme na funkční a trvanlivou hydroizolaci podlahy a stěn, včetně jejich napojení. Řešení firmy Knauf trvale vylučuje i průsak vody či její vzlínání do konstrukcí, které musejí zůstat suché.
Voda je vedle vzduchu nejdůležitější pro život člověka, ale nepůsobí vždy jen blahodárně. Dělá nám starosti, když do obydlí protéká děravou střechou nebo vzlíná netěsnou podlahou z vlhké země. A může také do našich obýváků, ložnic, ap. prosakovat i z koupelen, kuchyní, WC, prádelen či domovních kotelen.
Tato místa proto navrhujeme tak, aby jejich provoz nebo případné poruchy domovní vodovodní nebo kanalizační soustavy vč. napojení praček, WC ap. anebo selhání lidského faktoru, který opomene zavřít kohoutek, napáchaly nejvýš jen minimální a krátkodobé potíže.
Blíž k lidem. To je Knauf
Knauf je rodinná firma, jejíž zaměření, priority a kvalita tomu odpovídají. Firmu založili bratři Alfons a Karl Knaufovi a ta dodnes dodává na trh jen výrobky, jež vznikají na základě skutečných potřeb a které si rodina Knauf neváhá koupit i pro sebe. Tím se liší od korporátů, kde vedení někdy sotva ví, co a proč se vyrábí. Knauf je dnes skupinou podniků, avšak stále ve vlastnictví rodiny. My si představíme koupelnové lepicí, hydroizolační a spárovací hmoty Knauf a jejich přednosti.
Hydroizolace
Je pro provoz a funkce domu mimořádně důležitá. Platí to i o hydroizolaci uvnitř domu. Je dobře známé, že když v domě ztratíme kontrolu nad vodou, náprava bývá velmi nepříjemná a drahá.
Moderní koupelna
Místnosti v rodinném domě či bytě a speciálně koupelna jsou vybaveny přívodem a odpadem vody; přívod teplé vody je už samozřejmostí. Koupelna slouží ke koupání a mytí a bývá vybavena vanou nebo sprchovým koutem a umyvadlem se zrcadlem. Někdy je její součástí i záchod a bidet. V mnoha bytech je tu i pračka.
Dále zde jsou vodovodní baterie, keramické obklady, dlažba a jiné viditelné věci. Ty sice dělají pro oči lidí koupelnu, o celkovém výsledku však rozhodne až pečlivost provádění a špičková kvalita lepicích, hydroizolačních a spárovacích hmot. Až ty dají koupelně a jejím chloubám vyniknout, zajistí jejich dlouhou životnost a chrání před vlhkem i sousední suché místnosti.
V poslední době i kvůli zmenšujícím se prostorám koupelen nebo z důvodů šetření vodou je ve velkých bytových domech stále častější sprchový kout. Ten, zejména když je realizován stavebně, nutí řešit hydroizolaci dotčených vnitřních stěn koupelny v celé jejich výšce.
Tekutá vnitřní hydroizolace Knauf: Jde o hydroizolační nátěr připravený k okamžitému použití pod keramické obklady a dlažby v interiérech se zvýšenou vlhkostí. Po zaschnutí se vytvoří vysoce elastický, těsný, voděodolný nátěr s dobrou přilnavostí k podkladu. Nátěr neobsahuje organické látky a rozpouštědla a rychle schne.
Hydroband: Polyesterová tkanina s šedou kaučukovou vrstvou o šířce cca 13 cm, která se používá spolu s izolačním nátěrem Knauf Tekutá hydroizolace ke spolehlivému utěsnění kritických míst v objektu, jako např. přechodů mezi podlahou a stěnou. Páska je určena pro vnitřní i venkovní použití a vytváří trvale pružné a těsné řešení přechodů mezi zmiňovanými konstrukcemi.
Vlastnosti: Dobrá tvarovatelnost a roztažnost, odolnost proti stárnutí, odolnost proti překroucení.
Flexkleber: Suché mrazuvzdorné flexibilní (pružné) cementové lepidlo se sníženým skluzem a prodlouženou dobou zavadnutí vhodné pro vnitřní i vnější použití. Je zvlášť pružné a vhodné pro lepení všech běžných druhů keramických obkladů a dlažeb, včetně slinutých či z tmavého přírodního i umělého kamene a to na podklady běžné ve stavebnictví (beton, vápenopísková cihla a sádrová omítka, plynosilikáty, neomítnuté zdivo, sádrokarton, Vidiwall, Aquapanel, topení v podlaze, staré obklady). Hodí se i do míst s extrémním teplotním namáháním v interiéru i exteriéru: jde především o vytápěné podlahy, balkony a terasy.
Vlastnosti: třída C2TE S1 dle ČSN EN 12004 (norma na lepidla vnitřních i venkovních obkladů), minimální skluz i velmi těžkých obkladů, krémová konzistence, lehká aplikace, vysoká vydatnost – až 11 m2 při ozubení 6 mm, doporučeno pro podlahové vytápění, možnost aplikace postupu Buttering nebo Floating, použití v interiéru i exteriéru.
Technické údaje: zrnitost směsi 0,0–0,6 mm, spotřeba cca 2 kg/m2, doba zpracovatelnosti ca 3 hodiny, vnitřní i venkovní použití, skladování v suchu, chránit před vodou a vlhkem, při dodržení podmínek skladování je záruční doba 12 měsíců od data výroby.
Fugenbunt: Suchá maltová směs pro spárování obkladů a dlažby všeho druhu na stěnách i podlahách se spárami od 2 do 8 mm ve vnitřním i vnějším prostředí. Je dostatečně pružná, aby přenesla změny teplot podlahového vytápění i objemové změny velkoformátových dlaždic a obkladů. Snížená nasákavost a zvýšená alkalita spáry brání růstu plísní a řas na jejím povrchu. Směs se snadno aplikuje do spár, aniž by vytékala a při následném čištění spár jde velmi lehce odstranit z povrchu obkladového prvku. Široká škála 49 barevných odstínů odpovídá sanitárním silikonům KNAUF.
Vlastnosti: Intuitivní a snadno aplikovatelná. Stálobarevná, a to vlivem polymerních mikročástic. Flexibilní – přenese mírné objemové změny. Vodoodpudivá – minimální nasákavost ochraňuje spáry a snižuje jejich zašpinění. Pevná - odolná proti oděru a poškození spáry. Přilnavá – dokonale přilne k savému i slinutému obkladu a dlažbě.
Technické údaje: zrnitost max. 0,2 mm, doba zpracovatelnosti cca 2 hodiny, pochozí po 12 hodinách, plně zatížitelná po cca 24 hodinách, intenzivní čištění nejdříve za 2 týdny.
Závěr
Práce s materiály značky Knauf, včetně výše popsaných, je pro zručného specialistu i amatéra a ve srovnání s konkurenčními řešeními rychlá a příjemná. Ještě lepší pocit má uživatel z výsledku. Ten je dlouhodobě funkční, stabilní a elegantní.
a) Metoda nanášení zubovým hladítkem (Floating)
Lepicí hmota na podklad nanáší ve dvou krocích. V prvním kroku se nanáší tenká celoplošná kontaktní vrstva na podkladní plochu. Ve druhém kroku se do této čerstvé kontaktní plochy nanáší lepidlo zubovým hřebenem. Hřeben se táhne ve sklonu cca. 60°.
Lepidlo se nanáší jen na plochu, na kterou lze stihnout položit obklad v tzv. otevřeném čase lepicí hmoty. To je čas, ve kterém bude obkladový prvek ještě dobře držet a který závisí na kvalitě lepidla, podkladu a hlavně na prostředí. Když je horko, sucho a větrno, zkracuje se otevřená doba na několik minut. Při běžných podmínkách uvnitř budov se otevřený čas pohybuje do max. 30 minut. Výzkum ukázal, že u všech lepicích hmot se po 30 minutách snižuje přídržnost až na polovinu. Čím dříve se tedy obkladový prvek položí do naneseného lepidla, tím pevněji bude držet.
Platí zásada, že při aplikaci v interiéru musí být lepidlem pokryto minimálně 60 % obkládačky a 90 % dlaždice. Pro venkovní prostředí platí vždy celoplošné pokrytí u všech obkladových prvků. Míru pokrytí si ověříme odtržením čerstvě položeného obkladového prvku. Chybně položené obkladové prvky (u kvalitních lepicích hmot) se mohou opravovat ještě několik minut (podle druhu lepidla cca 10 minut) po položení obkladu (v tzv. korekční době na opravy).
b) Metoda natírání (Buttering)
Někteří obkladači používají nanášení lepicí hmoty na obklad. Na podklad se pak nanese jen tenká vrstva lepidla. Tato metoda se využívá hlavně při osazování soklů nebo při opravách obkladů.
c) Kombinovaná metoda(Buttering - Floating)
Při obkládání náročných ploch (balkóny, bazény, mrazicí boxy ...) se využívá kombinovaná metoda, aby bylo dosaženo bezdutinového položení obkladu nebo dlažby. Lepidlo se nanáší hřebenem jak na podklad, tak na rubovou stranu obkladu.