Vrchní fasádní omítky, ­dekorativní i praktické

Kvalitní vrchní omítky mají za úkol nejen chránit objekt před účinky počasí, ale současně vytváří konečný vzhled vašeho domu. Jejich nabídka na trhu je opravdu široká. Vybrat je možno z minerálních nebo pastovitých, vyráběných na silikátové, silikonové nebo akrylátové bázi. Volbou velikosti zrna ještě můžeme zvýraznit nebo zjemnit některé prvky na fasádě. Společnost LASSELSBERGER, a.s. pod značkou Cemix nabízí širokou škálu šlechtěných omítek bílých i probarvených s více než 180 barevnými odstíny.

Mnozí si ještě vzpomenou, kdy břízolit byl jedinou šlechtěnou vrchní omítkou a o barevných řešení fasád jsme si mohli nechat pouze zdát. Dnes je nabídka natolik široká, že je někdy obtížné si vybrat.

Minerální i pastovité omítky

Minerální strukturální omítky jsou dodávány jako suché směsi v papírových pytlích v zrnitosti podle typu od 1,2 do 4 mm. Vybrat je možno z minerální rýhované omítky nebo minerální zatírané omítky v bílém nebo probarveném provedení. Klasický břízolit nabízíme v přírodní bílé barvě. Omítky se rozmíchávají pouze s vodou a nanášejí se ve vrstvě umožňující vytvoření potřebné struktury (obvykle 1,5 až 10 mm). Struktura se vytváří ještě za mokra pomocí plastových nebo polystyrénových hladítek. Břízolitová omítka se po zavadnutí škrábe speciálními škrabkami. U minerálních probarvených omítek je třeba počítat s egalizačním barevným nátěrem, který na závěr překryje a sjednotí případné barevné odlišnosti.

Pastovité strukturální omítky jsou dodávány již namíchané v plastových kbelících v zrnitosti od 1,0 do 3,0 mm. Jsou připraveny k okamžitému použití. Po krátkém promíchání se aplikují na připravený podklad. Jejich výhodou je rychlejší příprava, snadná aplikace, vyšší odolnost a oproti minerálním omítkám je zde menší riziko viditelného napojení s již nanesenou omítkou.

Pastovitá akrylátová omítka, se používá na všechny druhy soudržných a připravených podkladů. Splňuje téměř každé přání týkající se barvy a struktury. Při jejím použití nedochází k barevným rozdílům ani k výkvětům. Výhodou je vysoká barevná stálost, schopnost překrýt vlasové trhlinky v podkladu a možnost omývání fasády odpovídajícím proudem vody. Omítka výborně chrání zdivo před vlhkostí, je však nevhodná na sanační omítky a zateplovací systémy s minerální vlnou jako izolantem.

Silikátová pastovitá omítka tvoří kvalitativně další skupinu strukturálních omítek. Jako pojivo obsahuje vodní sklo. Vyznačuje se vysokou propustností pro vodní páru a nešpiní se. Omítka je vhodná na všechny běžné minerální podklady, ne však podklady na bázi sádry. Doporučujeme ji jako konečnou úpravu sanačních omítek. Před vlastní aplikací je nutno pečlivě zakrýt všechny navazující stavební konstrukce. Při nechtěném potřísnění sousední plochy je nutno ji ihned očistit, aby nevznikly fleky.

Pro silikonovou pastovitou omítku je charakteristická dobrá paropropustnost, vysoká odolnost proti povětrnosti a schopnost překrýt vlasové trhlinky v podkladu. Je velmi mikroporézní a používá se na všechny běžné minerální podklady i na sanační omítky. Omítka se může čistit odpovídajícím proudem vody, je hydrofobní a fungicidní.

Rýhované nebo zatírané struktury

Jak je již uvedeno výše, omítky se ještě za čerstva upravují do požadované struktury. Zatíraná struktura se vytváří klasickým stočením omítky plastovým nebo polystyrénovým hladítkem. Kamínky se rovnoměrně rozvrství a struktura vypadá z dálky jako břízolit. Rýhovaná struktura se provádí stejným nářadím. Hladítkem se válí kamínky po podkladu ve vodorovném nebo svislém směru, nebo kroužením se vytváří točená struktura. Vše závisí na rovnosti podkladu, množství nanesené omítky a zkušenosti zpracovatele. Zejména u rýhované točené struktury je potřeba si dát pozor na stejný „rukopis”.

Variantou je i mozaiková omítka

Nejen šlechtěné strukturované omítky mohou utvářet barevný výraz objektu. Další možnost nabízí pastovitá mozaiková omítka. Omítka je tvořena směsí barevných kamínků pojených akrylátovou pryskyřicí. Používá se zejména na povrchovou úpravu soklů nebo jako dekorativní omítka na místa s vyšším rizikem otěru – např. schodiště, vstupní haly apod. Je paropropustná, pružná, odolná proti nárazům a má výrazný dekorativní účinek.

Šlechtěné omítky bývají často mylně nahrazovány klasickými vápenocementovými štukovými omítkami, jejichž elasticita je výrazně nižší. Výrazně se tím zvyšuje riziko následného popraskání vrchní omítkové vrstvy včetně nátěru a vytváří se prostor pro pronikání vody do podkladu. V důsledku odmrzání a působením dalších atmosférických vlivů může docházet k defektům na omítce. Proto je třeba přípravě podkladu i výběru vrchní omítky věnovat potřebnou pozornost.

Autor:
Foto: Archiv Lasselsberger, a.s.