Výuka geomatiky na univerzitách v Kanadě
Při cestě do Kanady v září 2003 se uskutečnila návštěva kanadské firmy Optech Inc. v Torontu zabývající se vývojem laserových skenovacích systémů. S touto firmou jsme navázali kontakt již v dřívějších letech při získávání podkladů o těchto systémech v rámci našich výzkumných projektů a při přípravě rukopisu knihy [1], která vyšla v těchto dnech. Podrobněji budou výsledky návštěvy této firmy popsány v samostatném sdělení.
Firma Optech Inc. vznikla v roce 1974 oddělením se od Univerzity York, proto při přípravě návštěvy této firmy jsme uvažovali i o návštěvě této moderní univerzity s cílem zmapovat možnosti studia geomatiky a dalších příbuzných oborů na této univerzitě. Zajímali jsme se i o Univerzitu Toronto, Univerzitu New Brunswick ve Frederictonu a o Univerzitu v Calgary.
Univerzita Toronto [2] (Provincie Ontario)
Původní torontská univerzita byla založena roku 1827. Je to největší kanadská univerzita a pátá největší v Severní Americe. Má více než 50 000 studentů bakalářského, magisterského a doktorského studia. Sedm fakult (college) je umístěno ve třech areálech (campusech). Hlavní areál St. George Campus se 121 budovami leží v centru města na ploše 50 ha poblíž parlamentu na College Street, na východ a západ od Univerzity Avenue. Na obr. 1 - 4 jsou zachyceny některé budovy této univerzity.
Další areál této starobylé univerzity je ve Scarborough 30 km na východ od středu města a otevřený v roce 1964 a poslední částí je nejmladší areál v Erindale cca 30 km západně od středu města založený v roce 1966 (podle získaných informací byla na této univerzitě vyučována geodézie, která byla později zrušena).
Univerzita York [3] v Torontu (Provincie Ontario)
Tato univerzita vznikla mnohem později, až v roce 1959, prakticky na zelené louce na severním okraji města mezi Steells Avenue West a Keele Street o celkové rozloze 243 ha. Rozsáhlý areál vytváří samostatné studentské městečko s vlastními univerzitními budovami, laboratořemi, dílnami, stravovacími zařízeními, domy pro ubytování studentů i pedagogů s rodinami apod. (obr. 5). Knihovny univerzity jsou umístěny v pěti budovách obsahujících cca šest milionů titulů. V areálu univerzity nechybí sportovní zařízení pro různé druhy sportů a samozřejmě rozlehlá parkoviště. Střed areálu vytváří náměstí s autobusovým terminálem (obr. 6), kam autobusy přivážejí studenty i učitele převážně od stanic metra. V současné době místy ještě připomíná staveniště, protože se stále rozšiřuje o nové objekty.
Univerzita York patří ke třem největším univerzitám v Kanadě. Studuje zde téměř 40 000 studentů řádného bakalářského studia, 5000 studentů magisterského a doktorského studia a z nich 3200 zahraničních studentů (všech druhů studia) ze 131 zemí světa. Na univerzitě učí 2900 pedagogů a vědeckých pracovníků a 2100 podpůrných pracovníků. Je rozdělena do deseti fakult a má 21 výzkumných center s bohatými mezinárodními kontakty na spolupráci včetně výměny studentů.
Naše pozornost byla zaměřena na fakultu teoretických a aplikovaných věd (Faculty of Pure and Applied Science), spojující pedagogickou a výzkumnou činnost v několika ústavech. Inženýrský program zahrnuje tyto obory: výpočetní technika (Computer Engineering), inženýrská fyzika (Engineering Physics), geomatika (Geomatics Engineering, výzkum atmosféry (Space Engineering). Výpočetní technika se vyučuje na katedře výpočetní techniky (Computer Science Engineering) v jiné budově, inženýrská fyzika a výzkum atmosféry se učí na katedře fyziky a astronomie (Physics and Astronomy Engineering), geomatika na katedře Země a atmosférické vědy (Earth and Atmospheric Science), která sídlí v budově Petrie (obr. 7). Výuka geomatiky zahrnuje nové technologie jako je GPS (Globální Polohový Systém), GIS (Geografické Informační Systémy), geodetické určování polohy, fotogrammetrii a dálkový průzkum pro globální navigaci, přírodní zdroje a management a městské plánování. Geodetická výuka v terénu se koná ve třetím a čtvrtém roce studia a zahrnuje stavební disciplíny, vyměřování a vytyčování hranic pozemků, určování astronomického azimutu, přesnou inženýrskou geodézii, kontrolní geodetické měření a družicovou geodézii, digitální modelování terénu a 3D zobrazení. Oblast aplikací zahrnuje lesnictví, zemědělství, důlní měřictví a těžbu nerostných surovin, oceánografii a hydrografii a další obory národního hospodářství.
Geodetickou náplň zajišťuje na katedře Spiros Pagiatakis, absolvent univerzity New Brunsvick. Vedoucím výzkumu je C. Vincent Tao, který také spolupracuje s firmou Optech Inc. při vývoji laserových skenovacích systémů.
Podrobný průzkum náplně Univerzity York byl proveden proto, že se tato nová velká univerzita zaměřená i na zahraniční studenty jeví jako perspektivní pro možnou spolupráci s ČVUT Praha. Pro nás je poučné propojení pedagogické výuky s bohatou výzkumnou činností při řešení grantových projektů, do které jsou zapojeni jak studenti magisterského tak doktorského studia. Rovněž výuka platících zahraničních studentů pomáhá financovat provoz školy.
Univerzita New Brunswick ve Frederictonu (Provincie New Brunswick)
Na univerzitě New Brunswick ve Frederictonu pracoval prvý autor článku v roce 1975 jako hostující výzkumný pracovník a s podporou grantu NRC (National Research Council) rozvíjel a ověřoval metodu Laser Alignment [4]. Na Department of Geodesy and Geomatics Engineering této univerzity [5] jsou nejlepší předpoklady pro studium geodézie a geomatiky. S jejími absolventy se lze setkat na dalších kanadských univerzitách (např. na Univerzitě York).
Univerzita Calgary (Provincie Alberta)
Podobně lze ke studiu geodézie a geomatiky doporučit Univerzitu Calgary, Department of Geomatics Engineering, Faculty of Engineering [6].
Literatura:
[1] KAŠPAR, M. - POSPÍŠIL, J. - ŠTRONER, M. - KŘEMEN, T. - TEJKAL, M.: Laserové skenovací systémy ve stavebnictví. Vydavatelství Vega spol. s r.o. Hradec Králové, 2003 ISBN 80-900860-3-9, s. 111.
[2] http://www.utoronto.ca
[3] http://www.yorku.ca
[4] CHRZANOWSKI, A. - JARZYMOWSKI, A. - KAŠPAR, M.: Comparison of Precision Alignment Methods. The Canadian Surveyor, Vol. 30, No. 2, June 1976, pp. 81-96.
[5] http://www.unb.ca
[6] http://www.ucalgary.ca
Zpracováno v rámci grantu 103/02/0357 GA ČR. »Moderní optoelektronické metody topografie ploch«.