I v nových moderních koupelnách se setkáte se závadami. Zdroj: NavinTar, Shutterstock

5 + 1 nejčastějších problémů v koupelně a jak na ně

Koupelna by měla být místem odpočinku a relaxace. Co když tomu tak ale není a špatný stav koupelny nám způsobuje vrásky na čele? V koupelně se může objevit spousta technických problémů, od kapajícího kohoutku přes plíseň až po nepříjemné ucpané odpady. Jak tyto a mnohé další problémy (pokud možno snadno) napravit?

Kapající kohoutek

Jedna z nejčastějších potíží je kapající kohoutek. Tento problém lidé často bagatelizují a neřeší ho, ale je nutné myslet na to, že voda patří z pohledu ochrany životního prostředí ke zdrojům, s nimiž je potřeba dobře hospodařit. Oprava přitom není těžká. Pokud se problém týká klasické baterie, stačí odstranit rozlišovač studené a teplé vody. Šroubovákem povolíte šroubek uvnitř a sundáte ovládací růžici. Francouzským klíčem uvolníte ventil. Na jeho zadní straně se totiž nachází gumové těsnění, které je často příčinou problému. Těsnění je nutné vyměnit.

Vodní kámen

Vodní kámen patří ke strašákům nejedné hospodyňky. Ale ve skutečnosti se nejedná o tak velký problém. Preventivně lze kameni předcházet tak, že po každém použití očistíte baterii vlhkým hadříkem a slabým mýdlovým roztokem, vše opláchnete čistou vodou a otřete dosucha. Případně se snažte všeobecně minimalizovat působení tvrdé vody na baterii. A pokud se vodní kámen přeci jen objeví, sáhněte po speciálních čisticích prostředích. Dnes je jich na trhu nespočet a vynikají svou vysokou účinností. Agresivní přípravky navíc snadno a hravě zastoupí i obyčejná soda s kyselinou citronovou.

Ucpaná toaleta a odpady

Většina problémů v koupelně se týká jednoznačně toalety. Nejlepším řešením ucpaného záchodu je obyčejný zvon, který by neměl chybět v žádné koupelně. Někdy stačí dát ucpanému záchodu pouze čas a vyčkat pár hodin (zvláště pokud se tak stalo kvůli přebytku toaletního papíru). A pokud ani toto nezabírá, přichází na řadu chemie. Na toaletu i odpady zabírá velmi dobře hydroxid sodný (silná žíravina), lze však volit i ekologické přípravky. Na trhu jsou dostupné kupříkladu biologické čističe na bázi bioenzymů, případně bakteriálních kmenů. Čistí ucpaná potrubí a sifony, napomáhají rozkládat tuky v odpadních systémech a celkově udržují volný průtok vody v odpadu včetně odstranění nepříjemného zápachu. Ocení je zejména majitelé chalup a chat, které nedisponují kanalizační přípojkou (ekologické přípravky slouží jako účinná obrana před znečištěním podzemních vod chemií). Problémům také předejdete tak, že do umyvadla nainstalujete sítko, jež zachytí veškeré mechanické nečistoty.

Plíseň

Objevíte-li plíseň v koupelně, znamená to, že něco není v pořádku. I zde je nejlepší prevencí pravidelné a řádné čistění ploch i spár. Plíseň je totiž živena nečistotami – prachem, vlasy i šupinkami kůže a zpočátku je nenápadná. Nejdříve se objevují malé černé tečky, které se však rychle rozrůstají. Odstranění plísně pak vyžaduje poměrně dost času a energie. Lze ji vymýtit pomocí preparátů s příměsí chloru, avšak ideální je opět zvolit přírodní varianty. Rozhodovat se můžete třeba mezi takzvanou „chytrou houbou“ (specifické mikroorganismy izolované z přírodních substrátů) nebo bioenzymatickými spreji. Také současně pamatujte, na regulaci vlhkosti v koupelně. Vlhko je totiž ideální bází pro vytvoření zdraví nebezpečné plísně. Okno v koupelně nebo alespoň výkonný ventilátor, by měly být samozřejmostí. Eventuálně lze pořídit i pohlcovače vlhkosti.

Protékající toaleta

Pokud při návštěvě toalety uslyšíte protékající vodu, rozhodně nic neponechejte náhodě. Vyúčtování za vodu by vás mohlo překvapit ještě o poznání více než výše popsané potíže s kapajícím kohoutkem. Měsíčně totiž taková závada přijde i na několik tisíc korun. Potíže s protékáním se objevují nejčastěji u starých toalet. Mnohdy stačí vyčistit díly od vodního kamene. Jak opravit moderní protékající záchod? Nejdřív zavřete přívod vody a poté spláchněte, abyste vyprázdnili nádržku. Dále přistupte k otevření nádržky a dokonale ji umyjte. Čištění však postačí ne vždy, někdy je potřeba i výměna těsnění. Jedním z preventivních řešení je také aplikace zařízení, které fyzikálně (nikoli chemicky) upraví protékající vodu a téměř zcela tak eliminuje tvorbu vodního kamene.

U levných či starších toalet se může snadno stát, že dojde k ulomení či jinému poškození páčky splachovadla. V takovém případě se samozřejmě nabízí jeho výměna. Mnohem lepším a trvalejším řešením je instalace ovládacího tlačítka nebo bezdotykového splachovadla. Toto splachování je navíc hygieničtější.

Jediným spolehlivým řešením, které dokáže snížit vlhkost vzduchu v koupelně, je funkční odvětrávací systém, ať už v podobě okna, ventilátoru, či obojí. Zdroj: Arak Pannoi, Shutterstock

Zápach

Běžným problémem je také pronikání zápachu do prostoru koupelny či dokonce dále do bytu. Prvním důvodem, který tyto nepříjemné potíže může způsobovat, je nesprávně provedená kanalizace. Aby nepáchla, zařizovací předměty by měly být vybaveny zápachovou uzávěrou a kanalizační potrubí musí být navíc účinně odvětráváno. Pokud není vše, jak má, a kanalizace je v nějakém místě zaslepena, vzniká ve stoupačkách podtlak či přetlak, přestává fungovat zápachová uzávěra a odér z kanalizace stoupá dovnitř dotčeného bytu. Řešením je obnovení správné funkce odvětrání kanalizace (na střeše domu a podobně), v nouzi i odsávače vzduchu z kanalizační stupačky nad koupelnovými a záchodovými přípojkami (může být také na střeše).

Příčina může spočívat i ve starém sifonu, který vyschnul. Zapáchající vzduch totiž postrádá zábranu v podobě vody a stoupá přímo do interiéru. Nelibé pachy mohou pocházet i ze skryté plísně. Zkontrolujte tedy veškeré skryté plochy a případných nálezů tohoto typu se zbavte.

Související články

Fotogalerie

Autor: Mgr. Kateřina Saidl, Bc. Helena Široká
Foto: Shutterstock