Jak bude vypadat nové brněnské hlavní nádraží?
V Česku se s novými nádražími doslova roztrhl pytel. Po modernizaci pražského hlavního nádraží či plzeňského nádraží přichází na řadu Brno. Druhé největší město České republiky se tak konečně dočká nového dopravního srdce, které spojí rychlé železnice s městskou hromadnou dopravou a zlepší cestování pro tisíce obyvatel i turistů. Vizualizace jsou více než slibné.
Projekt nového brněnského nádraží je klíčovou součástí rozsáhlé modernizace železničního uzlu v rámci projektu Europoint Brno. Jeho cílem je nejen usnadnit přestupy mezi různými druhy dopravy, ale také podpořit další rozvoj města. Cestující se mohou těšit na přesunutí nástupišť blíže k Bubeníčkově ulici, což spolu s novým podchodem výrazně zkrátí cestu mezi vlakem a tramvají. Práce na výstavbě by měly začít v roce 2028 a dokončení je plánováno na rok 2035.
Kdo stojí za architektonickým návrhem?
Podobu nového hlavního nádraží, které vznikne zhruba v poloze dnešního brněnského dolního nádraží za ÚAN Zvonařka, navrhlo nizozemské studio Benthem Crouwel Architects ve spolupráci s West 8. Výstavba proběhne z velké části „na zelené louce“, což umožní rychlejší realizaci projektu. Pro lepší představu, jak bude nádraží vypadat, si můžete projít zdařilou vizualizaci, kterou najdete na cobude.brno.cz.
Nové nádraží bude modernější, funkčnější a tišší
Nové brněnské nádraží přinese moderní architekturu inspirovanou světovými projekty a dostatek prostoru pro plynulý provoz. Cestující se tak už nebudou muset potýkat se zpožděním kvůli obsazeným nástupištím. Nový bulvár propojí nádraží s centrem města a vizuálně naváže na katedrálu svatého Petra a Pavla. Zároveň se počítá s minimalizací hlukového zatížení, což zvýší komfort nejen cestujících, ale i obyvatel v okolí. Klíčovým prvkem bude také bezbariérové řešení, které umožní pohodlný pohyb všem. Návrh nových budov je koncipován s důrazem na udržitelnost – počítá se s využitím obnovitelných zdrojů energie, jako jsou fotovoltaika nebo solární kolektory.
Součástí bude terminál pro autobusovou dopravu
Součástí nového nádraží bude moderní terminál pro autobusovou dopravu s napojením na linky MHD. Nová poloha nádraží umožní přirozený rozvoj plánované čtvrti Trnitá a zlepší dopravní dostupnost. Hlavní výhodou bude napojení na plánovanou vysokorychlostní trať mezi Prahou, Brnem a Ostravou.

Brno chce domov důchodců na Kociánce rozšířit spolu se soukromým sektorem
Brno 27. března (ČTK) - Brno chystá rozvoj areálu Kociánka, v němž je domov důchodců a dětský hospic Dům pro Julii. Město připravuje dva nové pavilony, které přibydou k domovu pro…
Nové brněnské nádraží v číslech
- Předpokládané dokončení: 2035
- Celková investice: 16 miliard Kč
- Celkový projekt Europoint Brno: 73 miliard Kč
- Denně odbavených cestujících: 115 tisíc/denně
- Napojení na vysokorychlostní trať: Praha – Brno – Ostrava
- Plocha nádraží: 100 000 m²
- Počet kolejišť: 14
Co bude se starým nádražím?
Vlastníkem dočasné budovy, která je již léta v nevyhovujícím stavu, je v současné době státní akciová společnost České dráhy, která také bude rozhodovat o jejím dalším využití. Možností je mnoho – budova by mohla projít rekonstrukcí a proměnit se v moderní obchodní centrum s obchody, restauracemi a kancelářemi. Další variantou je přeměna na kulturní prostor, například galerii nebo muzeum po vzoru slavného Muzea Orsay v Paříži. Inspirací může být také Rotterdam, kde bývalé nádraží ožilo jako rušný foodhall nabízející pestrou škálu gastronomických zážitků.
Téma: plánování staveb
Brno se neustále mění
Brno nikdy nespí a neustále se mění k lepšímu. Kromě nového hlavního nádraží se ve městě připravují další významné projekty, které modernizují jeho tvář a zpříjemňují život jeho obyvatelům. Už nyní se staví multifunkční hala Arena Brno. Ta přinese městu nové možnosti sportovního i kulturního vyžití. Velkým krokem vpřed bude také Janáčkovo kulturní centrum, které nabídne špičkové zázemí pro milovníky hudby a kultury. A to je jen malý zlomek toho, na co se jeho obyvatelé a návštěvníci budou moci v následujících letech těšit.
Vizualizace byly použity se svolením Benthem Crouwel Architects.
Zdroje
Tento článek vychází z informací dostupných na oficiálním webu města Brna cobude.brno.cz, který přináší přehled plánovaných projektů a budoucího rozvoje města.