Poměrně nedávno otevřené londýnské obchodní centrum Coal Drops Yard. Autor: Heatherwick Studio, Hufton & Crow

5. ročník architektonické soutěže Kaplicky Internship zahájen

Architektonická soutěž Kaplicky Internship již popáté ocení nejlepšího z řad studentů či absolventů českých architektonických vysokoškolských oborů. Soutěž organizuje nadace Bakala Foundation ve spolupráci s Design Museum v Londýně a Nadačním fondem Kaplicky Centre. Odkaz na proslulého českého architekta Jana Kaplického je zřejmý.

Minulé ročníky

V loňských letech dostali výherci soutěže možnost zúčastnit se stáží například v londýnském studiích Zaha Hadid Architects, Adjaye Associates nebo třeba Allies and Morrison. Loňský vítěz dokonce zůstává ve svém původně dočasném místě působnosti pracovat jako stálý člen týmu. „Stáž naprosto předčila má očekávání. Za největší přínos považuji možnost pracovat a učit se na velkých projektech napříč kontinenty a spolupracovat na nich s mezinárodním týmem architektů, kteří využívají různé přístupy. Stáž mi nejen rozšířila obzory, ale doslova otevřela dveře do světa architektury. Neváhejte a rozhodně se nebojte do soutěže přihlásit,“ vzkazuje Petr Kousal začínajícím kolegům, kteří zvažují účast v soutěži.

Architektonické studio Thomase Heatherwicka mělo na svědomí také například britský pavilon pro šanghajské Expo, které proběhlo v roce 2010. Pod oficiálním názvem „Pavilon nápadů“ a neoficiálním „Chlupatá kostka“ se skrýval objekt pokrytý akrylátovým chmýřím vlajícím ve větru. Autor: Heatherwick Studio, Hufton & Crow

I letos je ve hře Londýn

Vítěz letošního ročníku se stane na tři měsíce součástí více než dvousetčlenného týmu studia Heatherwick, které v Londýně založil britský význačný designér Thomas Heatherwick. Součástí ocenění je i stipendium po dobu trvání stáže a zpáteční letenka.

„Já i celý můj tým jsme nadšeni, že budeme mít možnost přivítat v našem londýnském studiu letošního vítěze soutěže Kaplicky Internship,“ říká Thomas Heatherwick a vzpomíná na českého architekta: „Jan Kaplický, který strávil většinu svého profesního života v Británii, je nejen stavitelem pomyslného tvůrčího mostu mezi našimi dvěma zeměmi, ale také autorem jedinečného stylu, který vyčníval nad sterilní koncepcí, jíž se vyznačovala britská architektura závěrem minulého století. Nesmírně rádi se stáváme součástí pátého ročníku programu, jenž utužuje vazby mezi designéry obou zemí, a doufáme, že čas, který vítěz stráví v našem ateliéru, bude oboustranně obohacující a podnětný.”

Vyhlídková věž navržená Thomasem Heatherwickem je součástí nové čtvrti Hudson Yards v New Yorku. Její slavnostní otevření proběhlo počátkem letošního roku. Je sestavena z řady propojených schodišť, výsledkem je objekt ve tvaru vázy. Zvenčí vytváří tvar včelí plástve. Autor: Heatherwick Studio, Getty Images

Studio Heatherwick

Studio Heatherwick propojuje architekturu, design a urbanistické plánování a je charakteristické svou nekonvenčností, nápaditostí a jedinečností. Mezi nejznámější projekty studia patří nová dominanta New Yorku, vyhlídková věž Vessel z propletených schodišť, „chlupatý“ britský pavilon na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji, nový vzhled londýnského červeného dvoupatrového autobusu nebo kotel pro oheň na Olympijských hrách v Londýně 2012. Studio se věnuje především projektům s významným pozitivním sociálním dopadem. V současnosti pracuje na třiceti projektech v deseti zemích napříč čtyřmi kontinenty.

Závěrem

Cílem soutěže je připomenout mladým začínajícím architektům odkaz Jana Kaplického, motivovat je a probudit v nich touhu dostat českou architekturu na světovou úroveň. Téma soutěžních projektů je volné, studenti či absolventi (do jednoho roku po ukončení studia) se mohou přihlásit až do 30. června 2019.

Autor: Bc. Helena Široká 1)
Foto: archiv Bakala Foundation

1) čerpáno z tiskové zprávy Bakala Foundation