6 důvodů, pro které si zákazníci pořizují screenové rolety
Screenové rolety jsou relativně novým typem venkovního stínění, jehož popularita neustále roste. Látkové rolety ze skelných či polyesterových vláken potažených PVC dobře odolávají větru, jsou téměř bezúdržbové a pohodlně s nimi zastíníte i velkoformátová okna. Přečtěte si, co na nich zákazníci oceňují nejvíce.
1. Odolnost proti větru
Screenové rolety (též venkovní látkové rolety) velmi dobře odolávají větru. Pokud zvolíte nejodolnější zipscreeny v šířce do 1,6 metru, zvládnou vítr o rychlosti až 80 km/h. Můžete je proto bez obav instalovat i ve vyšších polohách nebo vyšších patrech budov, kde častěji fouká silný vítr.
Samozřejmě platí, že s rostoucími rozměry rolety se zvyšuje plachetnicový efekt a odolnost rolety klesá. Záleží také na vedení rolety – nejodolnější zipscreeny jsou po celé své délce pevně spojené s vodicími profily, naopak rolety vedené v lanku odolávají větru hůře.
2. Univerzálnost
Pokud se rozhodnete pro screenové rolety, můžete je umístit prakticky kamkoliv – zastíní rodinný dům, zimní zahradu, balkon, lodžii i pergolu; zvládají velkoformátová i atypická okna.
Zejména pro stínění lodžií nebo pergol jsou screeny ideální – vytvoří vám uvnitř příjemný chládek i soukromí a částečně vás ochrání před hmyzem, zatímco vy přes ně pořád uvidíte ven a zůstanete v kontaktu se zahradou či okolím.
3. Síla zatemnění
U screenových rolet si volbou látky sami rozhodnete, jak silně budou zatemňovat. Takzvané blackout látky mají 0% propustnost světla, takže i přes den budete mít doma úplnou tmu. To oceníte zejména v ložnici nebo dětském pokoji.
Naopak ve společenských místnostech typu obývák či kuchyně oceníte zatemňující látky, které mohou mít propustnost světla od 1 do 40 %. Záleží jen na vás.
4. Design
Jakkoliv je design otázkou vkusu, screenové rolety na budovách nebo pergolách vypadají jednoduše dobře. Rolety z polyesterových vláken působí jako celistvá plocha, rolety ze skelných vláken připomínají spíše tkaninu. Na výběr máte z obrovského množství barev, navíc u některých výrobců může mít každá strana rolety jinou barvu.
Podobně je na tom příslušenství jako horní box, spodní profil nebo vodicí lišty, které vám výrobce nalakuje do barvy podle přání.
5. Nenáročná údržba
O screenové rolety se nemusíte skoro vůbec starat – když je dvakrát ročně vysajete od prachu a pylu a následně omyjete mýdlovou vodou, bude to bohatě stačit. Pokud máte, můžete k umývání využít i vapku.
Rolety ideálně umývejte na jaře a na podzim – a ideálně se vyhněte příliš slunným dnům. Pokud by na ně totiž svítilo ostré slunce, může voda příliš rychle vyschnout a na roletě zůstanou fleky.
6. Dotace
Prostřednictvím programu Nová zelená úsporám můžete na Screenové (venkovní látkové) rolety získat dotaci – až 1 500 Kč na m² stíněné plochy. Venkovní stínění totiž snižuje energetickou náročnost budovy.
Stát vám dotaci vyplatí zpětně a můžete dostat až 50 % nákladů. Více informací najdete přímo na stránkách novazelenausporam.cz.