foto: Alexander Raths

6 nezbytných pomocníků pro jarní práce na zahradě

Jaro rovná se práce na zahradě. Jste připraveni? Přinášíme seznam základních nástrojů, bez nichž se zahradník na jaře neobejde. Pořiďte, doplňte nebo obnovte výbavu a hurá na to!

Hrábě jako základ

Hrabání listí není bohužel jen typicky podzimní práce, začíná jím také každá nová sezóna, trávník je třeba vyčistit po zimě. Na jaře se na shrabání starého listí hodí tzv. švédské hrábě se širokým záběrem a pružnými zuby, s nimiž snadno jedním pohybem obhospodaříte větší plochu. Jiné hrábě, a to klasické kovové, najdou uplatnění při přípravě záhonů k vysévání či urovnávání půdy.

K záhonu

Hned několik drobných pomocníků najednou užijete při práci na záhonu, který potřebujete zkypřit, zbavit plevele, osázet. K tomu se hodí plečky, kultivátory, motyčky, lopatky, hrabičky, sázecí kolíky. I když jsou to nástroje drobné, často s nimi pracujete i několik hodin. Dbejte na to, aby byly vyrobeny z kvalitních materiálů, ideálně z oceli s antikorozní úpravou povrchu, a rukojeť byla příjemná na dotek, neklouzala ani nestudila.

Na zahradní stříhání

Dále potřebujete nůžky. Na zastřihávání keřů, prostřihávání, omlazování či roubování stromů postačí klasické jednoruční, s nimiž přestřihnete větve do tloušťky 2,5 cm. Na silnější větve je třeba silnější nástroj – nůžky s ráčnovým mechanismem, případně s prodlouženou rukojetí. Na opravdu silné větve už budete potřebovat pilku.

Také nůžky či pilky vybírejte podle toho, jak pohodlně se drží a zda jsou vyrobeny z kvalitních materiálů. Ruční nástroje ale berte na pomoc jen na jednotlivé větve a na malé plochy, zastříhávat ručně několik metrů živého plotu nebo stromy v malém sadu, na to jsou lepší nástroje s pohonem, dnes nejčastěji elektrické nebo akumulátorové.

Zahradnická zástěra umožní mít nejčastěji používané nářadí rychle při ruce. Foto: RossHelen.

Zasaďte strom

K tradičním jarním pracím patří také sázení stromů a i na to je dobré být vybaven kvalitními nástroji s ergonomickými vlastnostmi, které pomohou snížit námahu a také zajistí, že nástroj bude dobře sloužit mnoho let. Základem je rýč s ostrým a zároveň odolným břitem – při koupi si vyzkoušejte, jak se s ním pracuje, zda se například hrana nezarývá do podrážky. A také si ujasněte, na jaké práce budete rýč používat nejčastěji. Zaoblené ostří je praktické pro rytí v lehké půdě, rovné pro vyrývání stromů a keřů či pro práci v písčité půdě, špičaté užijete v kamenité nebo jílovité půdě. Dobře si „osahejte“ i násadu, která může být i teleskopická, aby se přizpůsobila i jiným členům domácnosti. Práce kolem sázení může usnadnit také krumpáč, případně rycí hrábě.

Nezapomeňte ani na pracovní rukavice, chrání ruce nejen před špínou, ale také před zraněním. Foto: Pemaphoto.

Zahradnické rukavice

Máte pracovní rukavice? Na každou pracovní činnost můžete mít jiné. Liší se použitými materiály, střihy i třeba mírou zachování citu v prstech, schopností odpuzovat vlhkost apod. Krátké rukavice užijete při pletí záhonu, na stříhání živého plotu se hodí delší, které ochrání i předloktí. Design, s nímž si výrobci zahradnických potřeb rádi hrají, je u rukavic stejně jako u veškerého zahradnického náčiní až na druhém místě.

Pokud drobné nástroje dobře vyberete, bude práce s nimi pohodlnější a také vám déle vydrží dobře sloužit. Foto: mihalec.

Pro pohodlí

Pokud máte při práci na zahradě rádi vše při ruce, pořiďte do své výbavy zahradnické kalhoty nebo zástěru s praktickými kapsami, abyste nemuseli nářadí nosit v ruce nebo je pokládat na trávník. Pohodlí u záhonu zvýší podložky pod kolena, které šetří klouby. Starším lidem, kterým se z kleku už hůře zvedá, přijde vhod zahradnická stolička, která poslouží i jako opěrka při vstávání a může nabídnout třeba úložný prostor pro semena nebo drobné nástroje. Poslední tip – hodit se může také vědro na odpad, které je na manipulaci mezi záhony praktičtější než zahradnické kolečko.

Fotogalerie

Autor: Kateřina Nová
Foto: Shutterstock