Albrecht z Valdštejna a jeho doba

Ve výstavní síni NG, Jízdárně Valdštejnského paláce v Praze, rekonstruovaného pro sídlo Senátu Parlamentu České republiky, probíhá od 15. listopadu 2007 do 2. března 2008 mimořádná výstava Albrecht z Valdštejna a jeho doba.

Výstava se koná pod záštitou Senátu Parlamentu ČR jako vyvrcholení celoročního projektu Rok Albrechta z Valdštejna. Výstavě předchází celá řada kulturně historických akcí nejen v Praze, ale i v dalších místech s Valdštejnem spojených jako je Jičín, Frýdlant, Cheb apod.

Cílem výstavy je přiblížit osobnost Albrechta z Valdštejna jako mimořádně schopného válečníka, vojenského podnikatele i politika, který výrazně ovlivnil průběh první poloviny třicetileté války a tím vstoupil do historie naší země i celé Evropy, ale současně ukázat také některé problematické okolnosti, které vyplývají už ze základních údajů o jeho životě [1].

Obr. 1: Valdštejnský palác, sídlo Senátu Parlamentu ČR

Součástí výstavy je i možná účast na mimořádné prohlídce historických prostor Valdštejnského paláce [2], [3] v některém z nabízených termínů podle vlastní volby. Jedné z prohlídek jsme se s potěšením zúčastnili, palác je krásný a při této prohlídce je dokonce dovoleno fotografovat.

Obr. 2: Hlavní sál Valdštejnského paláce

Prohlídka začala v Hlavním sále (obr. 2) se slavnou stropní freskou, která zobrazuje Valdštejna jako boha války Marse (obr. 3) a krásně zrestaurovanou štukovou výzdobou. Autorem fresek i štuk v tomto i v dalších prostorách paláce byl italský umělec Baccio del Bianco. Původní mobiliář paláce z Valdštejnovy doby se nezachoval, jako válečná kořist byl odvezen Švédy po dobytí Malé Strany na konci třicetileté války a až na malé výjimky se zde nedochovalo ani pozdější vybavení paláce používané rodinou Valdštejnů, kterým palác patřil až do konce druhé světové války. V sálech je proto jen velmi málo nábytku, ale tím více vyniká jejich půvab.

Obr. 3: Stropní freska se zobrazením Valdštejna jako boha války Marse

Dalším sálem byl Rytířský sál, ve kterém se dochovaly původní kožené tapety na stěnách (obr. 4), nástropní freska a obraz Valdštejna na koni, který pod ním padl v bitvě u Lützenu (obr. 5). Byl to jeho oblíbený kůň, a proto jej Valdštejn dal preparovat a vycpaný je součástí Muzea v Chebu stejně jako řada dalších předmětů z paláce. Následoval Audienční sál, který slouží Senátu jako místo přijetí různých návštěv a delegací. Proti předchozímu sálu je velmi vzdušný a světlý, na kruhovém stropě jsou opět fresky a štuky od B. Bianca a v sále jsou dochované původní dveře, nejstarší v paláci.

Obr. 4: Rytířský sál s původními koženými tapetami na stěnách
Obr. 5: Obraz Valdštejna na koni

Po schodišti, na jehož stěnách jsou fotografie předsedů Senátu první republiky a všech tří předsedů od obnovení Senátu, tj. P. Pitharta, L. Benešové a současného předsedy P. Sobotky (obr. 6), se sešlo do Mytologické chodby, opět zdobené četnými freskami, ve které bylo vystaveno několik předmětů dochovaných z Valdštejnovy doby, např. kachle s Valdštejnským erbem (obr. 7), zbraně či drobný nábytek.

Obr. 6: Schodiště s fotografiemi předsedů Senátu
Obr. 7: Kachel s Valdštejnským erbem

Slavná Astrologická chodba a palácová kaple sv. Václava bohužel nebyly přístupné, a tak následovala grotta, umělá jeskyně se stěnami pokrytými umělými krápníky a původní, oblázky vyloženou podlahou. Sloužila v horkých dnech jako chladný prostor u vstupu do sala terreny a zahrady.

Obr. 8: Sala terrena

Sala terrena, lodžie otevřená do za hrady (obr. 8), je největší z podobných zahradních prostor v Praze. Strop i stěny jsou opět pokryty štukami a freskami s náměty antických božstev a bájí. Sochy v zahradě, kopie původních soch od Adriana de Vries (originály odvezeny do Švédska), byly na zimu zakryty, ale jedna z nich je součástí výstavy. Od saly terreny bylo vidět na zvláštnost zahrady, romantickou krápníkovou stěnu a s ní sousedící volieru) i na upravené trávníky.

Protože jsme palác navštívili v době Vánoc, mohli jsme ještě shlédnout výstavu betlémů v malé výstavní síni paláce. Byl to hezký vánoční dárek. Jak výstava, tak před rokem 2001 skvěle zrestaurovaný Valdštejnský palác, za návštevu skutečně stojí.

Literatura:

[1] Kolektiv autorů: Kdo byl kdo v našich dějinách do roku 1918. Nakladatelství Libri Praha, 1996
[2] Emanuel Poche: Prahou krok za krokem. Nakladatelství Panorama v Praze, 1985
[3] Materiály vydané k výstavě

1 Doc. Ing. Milan Kašpar, CSc., Fakulta stavební ČVUT Praha, e-mail: kaspar@fsv.cvut.cz
Autor:
Foto: Archiv autora