Co přináší Allplan 2004
Společnost Nemetschek uvádí na trh novou verzi svého CAD systému pro architekty a s stavební projektanty s označením Allplan 2004. Stejně jak jako každý rok, i tentokrát obsahuje nová verze Allplanu celou řadu novinek a vylepšení, z nichž ty nejzajímavější si nyní představíme.
Nová verze Allplanu nepřináší (naštěstí) žádný převratný zlom a plynule navazuje na osvědčené postupy z předchozích verzích. Přesto v Allplanu 2004 nalezneme značné množství vylepšení, často na první pohled drobných, ale většinou velmi praktických a užitečných. Vzhledem k dlouholeté historii Allplanu (vždy. jeho první předchůdce vznikl již koncem sedmdesátých let!) se dá říci, že vše podstatné, co stavební projektant potřebuje, již Allplan obsahuje. Proto se vývojový tým společnosti Nemetschek v posledních letech zaměřuje především na zdokonalení již existujících funkcí, a to jak po stránce rozšíření jejich možností, tak i zjednodušením ovládání. Společnost Nemetschek připravuje nové verze Allplanu v úzkém kontaktu s jeho uživateli – řada změn vychází právě ze zkušeností a požadavků z praxe.
Uživatelské prostředí
U verze 2004 je patrné, že se Allplan ještě více přiblížil standardům a zvyklostem Windows. Celé prostředí Allplanu je nyní uspořádáno ve stylu Windows XP. Vzhled a rozmístění panelů nástrojů, roletové menu, klávesové zkratky, kontextové menu a další prvky ovládání jsou velmi podobné jako u ostatních programů na platformě Windows. Příjemnou novinkou, která jistě potěší především bývalé uživatelé jiných CAD systémů, je možnost nastavit u pozadí pracovní plochy libovolnou barvu. Další změnou, kterou uživatelé často požadovali, je natočení půdorysu pod libovolným úhlem, a to buť zadáním konkrétní hodnoty úhlu, nebo označením směrových bodů. Tato funkce najde uplatnění například při kreslení šikmých půdorysů, kdy jsou stěny orientované pod určitým úhlem.
Oblíbené položky
Důležitou novinkou převzatou ze světa Windows jsou tzv. oblíbené položky. I v Allplanu si nyní můžete uložit vaše často používané prvky včetně kompletního nastavení hodnot. Při dalším použití je vyvoláte mnohem snáze a rychleji. Pro větší přehlednost je složka oblíbené v Allplanu členěna strukturovaně podle jednotlivých typů prvků (stěny, otvory, místnosti apod.).
Další zlepšení kompatibility s aplikacemi Windows přináší rozšíření možností práce s OLE objekty. V předchozí verzi Allplanu bylo možné OLE objekty vkládat, nyní již existuje přímá vazba mezi daným objektem a aplikací, která je určená k jeho editaci. Tak je možné např. poklikem na tabulku v Allplanu otevřít Microsoft Excel, v něm ji upravit a poté tabulku na výkrese opět aktualizovat, aniž by bylo potřeba ji znovu vkládat.
Ve verzi 2004 je k dispozici 256 barev (místo dosavadních 30) pro označení prvků a pro nastavování parametrů při animaci nebo výpočtu stínů. Kromě širšího výběru barev při práci je tak zajištěna i vzájemná kompatibilita s jinými systémy používajícími 256 barev. K dalšímu vylepšení došlo i u fillingů (vyplnění barvou), kde lze nyní vytvářet různé barevné přechody a určit transparentnost. Zároveň přibyla možnost vyplnění plochy kromě šrafy, plošného vzoru nebo fillingem také libovolným rastrovým obrázkem.
Správa projektů a dat
Jedním z důležitých požadavků současné doby je podpora týmové spolupráce. Allplan již v předchozích verzích umožňoval provoz síťové instalace, v této verzi byl vyvinut nový komfortní nástroj s přehledným grafickým rozhraním pro správu projektů v rámci pracovní skupiny. Práci především na rozsáhlejších projektech usnadní další užitečná funkce, umožňující připojit tzv. referenční výkres (XRef), a to v libovolném umístění, měřítku a natočení.
Architektura
Také ve stavařském modulu Architektura, který byl vždy »vlajkovou lodí« Allplanu, došlo k několika důležitým vylepšením. U základní funkce stěna bylo rozšířeno a upraveno dialogové okno tak, aby bylo možné snadněji vybírat a měnit jednotlivé parametry stěny, přičemž lze jednoduše přepínat množství zobrazených parametrů. Zároveň byla zlepšena práce s osou stěny a dalších stavebních prvků – nyní lze definovat osu prvku v libovolném místě průřezu. Při vytváření prvku se zobrazuje přehlednější náhled s názorným vyznačením osy a orientací dalších vrstev. U stěny také přibyla možnost rychlého výběru z 20 posledních oblíbených stěn.
Prezentace
V modulu Prezentace přibyly další možnosti úpravy rastrových obrázků. Tak je nyní možné upravit např. vyrenderovaný obrázek pomocí běžných funkcí a efektů přímo v prostředí Allplanu, aniž bychom museli obrázek přenášet k dalšímu zpracování do jiného programu. Přínosnou novinkou pro uživatele vizualizačního systému Cinema 4D je nový Update Plugin, který umožňuje přenést pouze změny geometrie z Allplanu a zachovat přitom předchozí úpravy scény vytvořené v programu Cinema 4D (přiřazení materiálů apod.). Animační okno nyní neslouží pouze k prohlížení 3D modelu, ale lze ho použít k vytváření a editaci prvků. Dalšího vylepšení doznaly rovněž asociativní pohledy, kde se ihned automaticky zobrazují prováděné změny.
Za povšimnutí stojí také další zdánlivé drobnosti, které však v praxi značně usnadní práci. Je to např. nová vlastnost textu, která umožní automaticky vymazat šraf nebo vzor v místě pod textem, aby byl text lépe čitelný. Při importu dat máme k dispozici náhled celého souboru nebo i jednotlivých hladin, takže si můžeme snadno prohlédnout data před tím, než je načteme do Allplanu.
Ve vyjmenování jednotlivých novinek bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Nová verze CAD systému Allplan nás opět přesvědčila, že se jedná o vyspělý stavařský systém, který je bohatě vybaven užitečnými nástroji pro počítačové projektování. Je správné, že firma Nemetschek při vývoji svého CAD systému myslí nejen na zkušené uživatele, kterým je řada vylepšení určena, ale zároveň se snaží usnadnit zvládnutí Allplanu i úplným začátečníkům. Ti jistě ocení způsob ovládání a přehledné uživatelské prostředí, které jim pomůže rychle proniknout do tajů tohoto programu. Potom mohou brzy plně využít sílu, kterou jim Allplan 2004 nabízí.