Andalusie (II)

V minulém čísle jsme uveřejnili první část reportáže ze španělské Andalusie, která se týkala prezentace tamějších stavebních firem. V tomto pokračování přineseme podrobnější informaci z Mezinárodního stavebního veletrhu v Seville, z návštěv ve firmách Sima, Jimesa, Mármoles Gutiérrez Mena a Cosentino a Technologického Centra pro přírodní kámen.

Mezinárodní stavební veletrh v Seville - Construcción 2004
Tento stavební veletrh je druhým největším stavebním veletrhem ve Španělsku. Koná se každé dva roky a tentokrát byl již podruhé spojen s veletrhem FITA (Veletrh životního prostředí a inovace, zaměřený na ukázku rozvoje Andalusie v oblasti ochrany životního prostředí). Celé výstaviště se skládalo z 11 sálů, 3 pavilonů a rozsáhlé venkovní plochy. Na ploše větší než 40 000 m2 se prezentovalo více než 750 firem v oborech izolací, hydroizolací, nátěrových hmot, střešních materiálů, vybavení interiérů včetně nábytku, koupelen a koupelnových doplňků, osvětlení, klimatizace v domácnosti.
Nezapomnělo se na chodníky, bazény a zahrady. Na venkovní ploše se prezentovala především stavební technika - lehké stavební stroje, jeřáby, ruční nářadí atd. Zaujaly nás především tradiční španělské firmy se svými výrobky - například Cerámica Cárcamo s ručně malovanými dlaždicemi (obr. 2). Vystavovaly tu i takové firmy, které mají zastoupení v ČR - Hőrmann, Leica, JCB atd.


Obr. 2: Cerámica Cárcamo s ručně malovanými dlaždicemi


Obr. 3: Kombinace mramoru s ručně malovanými dlaždicemi

Jimesa
Tato firma byla založena v roce 1955 a vyrábí terazzo podlahy. Ty následně prodává jak ve Španělsku, tak i v zahraniči. Ve východní Evropě se představuje se svými dvěma inovovanými produkty - Terastone a Neolayer7.
Dlaždice pod názvem Terastone jsou vyrobeny smícháním cementu s drobně rozdrcenou žulou. Svými vlastnostmi zaručují snadnou pokládku, ošetřování, minimální nasákavost, pyšní se extrémní odolností. Podlaha vyrobená z Terastone je určena pro různé komerční účely a můžeme ji vidět v metru, nemocnicích, školách, hotelech atd. Dlaždice jsou vyráběny ve 4 velikostech a 6 barvách. Dlaždice pod názvem Neolayer7 jsou novějším produktem. Vyrobeny jsou z cementu a křemene. Svými vlastnostmi - odolností vůči ultrafialovým paprskům, extrémně vysoké teplotě, nízkou teplotní roztažností - jsou vhodné pro venkovní použití. Vyráběny jsou ve 4 velikostech a 24 barvách. Více informací o firmě na http://www.ctv.es/USERS/macael.


Obr. 4: Venkovní výstavní plocha

Obr. 6: Balení ve firmě Sima

Sima
Sima je strojírenskou firmou. Založena byla v roce 1970. Zpočátku to byla malá zámečnická firma, vyrábějící hlavně vzpěrná vrata pro plavební komory. V současné době, na rozloze více než 12 000 m2 a pomocí nejmodernějších strojů, vyrábí velmi kvalitní řezací stroje (řezání dlaždic, kamene, oceli atd.). Její výrobky se vyvážejí do mnoha zemí světa. Více informací o firmě na http://www.simasa.com.

Mármoles Gutiérrez Mena
Tato firma, která těží a opracovává mramor (převážně žlutý), je firmou rodinnou. Byla založena v roce 1960.


Obr. 7: Zakladetel firmy José Gutiérrez Mena se svými dvěma dětmi - jeho pokračovateli

Dnes vyváží výrobky do pěti kontinentů. Příčina úspěchu? Její majitelé si totiž velmi brzy uvědomili, že nestačí pouze vlastnit unikátní žlutý mramor a vědět o jeho vlastnostech téměř všechno, ale že je nutné mít nejmodernější stroje na opracování kamene a především je nutné dobře zajistit prodej vyrobeného sortimentu. Při návštěvě jsme prošli celou výrobou a viděli nejen jak se obrovské mramorové kvádry rozřezávají na desky o různých tloušťkách (rozřezávání probíhá za neustálého chlazení nožů vodou a trvá i desítku hodin), ale též jak se z kvádrů za pomoci nejmodernějších italských strojů vyřezávají nejrůznější předměty (lampy, těžítka, sochy atd.).


Obr. 9: Krbový rám ze žlutého mramoru

V době našeho pobytu se zde na zakázku vyráběly krbové rámy do Holandska a Německa a na nádvoří se právě do kamionu s polskou poznávací značkou nakládaly mramorové dlaždice.

Cosentino
O velmi zajímavou návštěvu se v této továrně postaral mladý a velmi energický vedoucí obchodu pan Juan Antonio Pardo Avellaneda. Nejdříve každého z nás pozdravil naším rodným jazykem. Následně při procházení provozem plynně při vysvětlování přecházel ze španělstiny do ruštiny, polštiny a češtiny. Česky uměl velmi dobře, neboť v ČR studoval. Firma Cosentino vznikla v roce 1930 a vyrábí desky pod názvem Silestone®.


Obr. 8: Detailní záběr na rozřezaný kvádr mramoru

Celý výrobní proces jsme zhlédli (hutnění polystyrenu společně s žulou, vybroušení povrchu atd.) a následně měli možnost vidět použití tohoto materiálu na nejrůznějších místech. I při důkladném prohlížení jsou desky Silestone® těžko rozeznatelné od přírodního kamene. Díky svému pěknému vzhledu, trvanlivosti a odolnosti vůči kyselinám a teplu, se materiál použivá jak v komerčních, tak soukromých budovách. Použit byl například v luxusním hotelu v Dubai - hotel Burj Al Arab - na výrobu podlah, desek do kuchyní a koupelen. Vyrábí se ve třech tloušťkách a vzorník obsahuje 44 barev.


Obr. 10: Desky Silestone®


Obr. 11: Kombinace žlutého mramoru s kovem

V současné době je o tento výrobek taková poptávka, že se na něj musí čekat několik týdnů. Vyváží se do 5 kontinentů. Více informací o firmě na http://www.silestone.com.

Technologické centrum pro přírodní kámen
Jde o nadaci, která žije především ze sponzorství firem v Andalusii. Založena byla v roce 2002. Jejím hlavním úkolem je pomáhat hledat nové využití mramoru v průmyslu. Toho dosahuje nejen vlastními silami, ale též pomocí mladých umělců z celého světa. Pro ně vyhlašuje soutěže např. na téma „Nové a netradiční využití kamene v interiéru“. Nejzdařilejší návrhy jsou následně vyhodnocovány, odměňovány a využívány.


Obr. 12: Koupelna včetně nábytku z mramoru

Jeden ze zajímavých nápadů byl návrh na krbový rám, kde se pamatovalo i na úložný prostor pro krbové nářadí. Dále zde byla z mramoru vyráběna různá světla, police na lahve s vínem atd. V tomto centru se provádějí i různá měření a testy kvality kamene. Více o nadaci na http://www.ctap.es.


Setkání s předními managery španělských firem byla velmi příjemná a zajímavá.


Obr. 13: Návrat domů – Letiště v Madridu

Většina z nich uměla velmi dobře anglicky a ve svých firmách se mohla pochlubit špičkovým vybavením. Také nás velmi překvapil veliký zájem o Českou republiku a její stavební veletrhy.
Autor:
Foto: Helena Hejhálková