ArcelorMittal představí na veletrhu BAU v Mnichově udržitelná řešení z oceli
Na BAU 2025, předním světovém veletrhu stavebních materiálů, který se koná v Mnichově od 13. do 17. ledna 2025, představí ArcelorMittal svůj sortiment pro celé stavebnictví, především příklady šetrných zdrojů a ocelových řešení s výrazně sníženou uhlíkovou stopou.
Ukázkovým příkladem, o němž se v tomto odvětví mluví, je SEGRO Park Frechen v Německu, který určuje standardy pro udržitelnou výstavbu a moderní průmyslový design. Použilo se zde 275 tun oceli XCarb® z recyklovaného materiálu a elektřina z obnovitelné energie (v elektrické obloukové peci). Tím se ušetřilo přibližně 542 000 kg CO2. Na BAU se mohou návštěvníci dozvědět podrobnosti o technologiích od odborníků z ArcelorMittal a diskutovat o potenciálu oceli pro zvýšení udržitelnosti a cirkulace v jejich budoucích projektech.
Dále budou na BAU představeny nosníky ACB® a Angelina® s kruhovými a sinusovými velkými otvory ve stěně. Svým designem umožňují úsporu materiálu a nákladů. Například ocel Arcorox® nevyžaduje žádný další nátěr proti povětrnostním vlivům, což snižuje náklady na údržbu.
Kromě uhlíkové stopy hraje v udržitelné výstavbě hlavní roli trvanlivost a odolnost materiálů, což bude také jedním z hlavních témat společnosti ArcelorMittal na BAU.
Odvážná a šetrná k přírodě. Jak vypadá nápaditá architektura?
Perfektní funkčnost, dokonalý design a soulad s přírodou – to jsou trendy, které pozorujeme v architektuře. Stále více se dbá na to, aby stavba respektovala historii a ráz okolí.…
Vystaven zde bude rovněž střešní panel Helioroof® – oceněný cenou „Smarter E AWARD 2024“. Jedná se o inovativní řešení solárních střech od ArcelorMittal. Výrazně zjednodušuje a urychluje stavbu tepelně izolovaných solárních střech díky své nízké hmotnosti, snadné montáži a elektrické instalaci. Rychlá instalace a flexibilní délky panelů činí z Helioroof® zajímavé řešení pro komerční i soukromé projekty, zejména při renovaci.
Představena bude i výhodná alternativa k betonu, a to ocelové štětovnice. Používají se ve velkých infrastrukturních projektech. Nedávná studie ukázala, že trvalé stěny z ocelových štětovnic jsou při výstavbě podzemních parkovišť v Německu nákladově efektivnější a šetrnější k životnímu prostředí než běžné betonové alternativy. Stavba s ocelovými štětovnicemi může být až o 24 % levnější. Díky produktu EcoSheetPile™ Plus, který je vyroben ze 100% obnovitelné energie a přibližně 100% ocelového šrotu, také výrazně snižuje emise CO2.
Návštěvníci se mohou seznámit také s vysoce účinnými fasádními komponenty, se sendvičovými panely Ondatherm®, kombinujícími všechny podstatné vlastnosti udržitelné výstavby: lehkost, velmi dobrou tepelnou izolaci a přitom vysokou nosnost a mechanickou odolnost. Toho je dosaženo spojením tenkých ocelových plášťů s tuhým izolačním materiálem jádra, čímž se vytvoří určitý druh kompozitního materiálu. ArcelorMittal zajistí plnou recyklaci svých sendvičových panelů Ondatherm® oddělením prvků, které již nejsou v průmyslovém procesu potřeba, takže každý materiál bude možné recyklovat.
Téma: Veletrhy a výstavy
Rostoucím trendem je také ekologizace fasád, zejména u velkých logistických nebo komerčních nemovitostí. Přináší řadu výhod z hlediska udržitelnosti. Vegetace posiluje biodiverzitu a ekologii a zlepšuje mikroklima dodatečným odpařováním. Plánování a realizace s ocelovými sendvičovými panely obvykle používanými v tomto segmentu je však složitá. Se sendvičovými panely Ondatherm® a doplňkovou hybridní kolejnicí s povlakem Magnelis® nyní ArcelorMittal nabízí velmi jednoduché a atraktivní řešení pro připevnění lezeckých pomůcek pouze na povrch fasády – reálný příklad tohoto konceptu bude vystaven na BAU.