ArchiCAD 11 – koordinace a plná podpora projektu
Vytvoření studie, zpracování dokumentace, ale i koordinace jsou úkoly architektů a projektantů, přičemž tlak na termíny a cenu se neustále zvyšuje. To je hlavní důvod, proč se stále více prosazuje BIM (Building Information Modeling) jako technologie projektování na počítači.
U každého nového systému je jeho zavádění do praxe spojeno s obavami a BIM není výjimkou. Hlavní problém je jasný. BIM vyžaduje jiný způsob organizace práce i myšlení, než jaké byly postaveny na „tradičním” 2D CAD projektování. ArchiCAD, jenž využívá technologii BIM už téměř 20 let, se svou poslední verzí – jedenáct – právě tento problém řeší.
Databáze s prvky budovy
BIM je zkratkou pro Building Information Modeling. Graphisoft (Stavební informační modelový grafický software), výrobce ArchiCADu, používá termín virtuální budova (Virtual Building™). Jedná se o to, že projekt není reprezentován 2D výkresy, ale databází popisující jednotlivé prvky budovy. Tato databáze se zobrazuje formou „standardních” dokumentů, od 3D, přes půdorysy, řezy a pohledy, k výkazovým tabulkám. A právě těmito dokumenty je vytvářena.
Například, když zadáme do axonometrie zeď, zobrazí se v půdorysu a relevantních řezech a pohledech. Takový systém zabezpečuje, že velká část dokumentace vzniká automaticky a nemůže dojít k chybám v „nesouladu” mezi výkresy. Dramatická úspora času při zpracování technické dokumentace vytváří mnohem větší prostor pro vlastní navrhování. Zpracování změn, spolupráce a koordinace je na kvalitativně vyšší úrovni. A podstatné je, že ArchiCAD 11 eliminoval všechna zásadní omezení pro modelování obecných tvarů i v prostředí virtuální budovy.
Přechod ze 2D do BIM
ArchiCAD 11 „obalil” virtuální budovu dalším prostředím, které je sestaveno ze 2D dokumentů, jež jsou „umístěny” ve 3D prostoru. Půdorysy v odpovídajících výškách, řezy a pohledy „svisle” s odpovídající orientací. Dokumenty vznikají „zevnitř”, oddělením od virtuální budovy nebo „zvenku”, načtením 2D CAD výkresů. ArchiCAD si poradí s výkresy ve formátu PDF, DWG, DXF i DGN.
Uživatelé mají pod kontrolou 2D reprezentaci všech výkresů v kontextu virtuální budovy, 3D model a 2D výkresy lze vytvářet souběžně. Ti, co přecházejí ze 2D CADu, nemusejí po hlavě skočit do 3D prostoru, aby byli schopni pracovat s modelem virtuální budovy. Mohou si vytvořit pracovní prostředí, které se chová jako jejich tradiční 2D CAD a přitom využívat model jako „virtuální porovnávač & překreslovač" pro koordinaci výkresů. Pro účely koordinace lze použít jakýkoli stupeň 3D modelu, např. i koncepční studii. Toto řešení zabezpečuje firmám postavených na 2D přístupu plynulý přechod k 3D BIM modelování.
Průhledové zobrazení
Nástroj, v české verzi programu nazvaný Průhledové zobrazení, výrazně rozšiřuje možnosti předchozích verzí ArchiCADu. Virtual TraceTM a umožňuje porovnávání všech pohledů, kreseb, výkresů a výkresových sestav odvozovaných z modelu (půdorysy, řezy/pohledy). Jakýkoli pohled nebo výkres může být použit jako reference pod aktivním pracovním oknem. Referenci lze pod aktivním oknem posouvat a rotovat. Pracovní okno lze rozdělit (vertikálně nebo horizontálně) na dvě části a v jedné zobrazit aktivní obsah a v druhé referenci. Dělící hranici lze posouvat myší a tím ”přetahovat" pracovní okno přes referenci a naopak.
Zkušební verze
Nejlepší způsob, jak si ověřit zda BIM způsob práce je pro vás přínosem, je ho vyzkoušet. Zkušební verze ArchiCADu 11 včetně interaktivních příruček je ZDARMA ke stažení z internetu ve formě tzv. BIM Experience Kitu (www.cegra.cz). Tak si lze vyzkoušet i funkce, které na první pohled moc „sexy” nejsou, ale které mají při každodenní práci obrovské uplatnění. Příkladem je Optimalizace čar a výplní, která výrazně zredukuje datovou velikost výkresů.