ArchiCAD 14 – první BIM integrátor na scéně

Čtrnáctka je BIM operačním systémem, spojujícím architekturu s navazujícími profesemi. Je to systém robustní, podpora víceprocesorových a 64-bit systémů byla rozšířena o podporu 64-bit na počítačích Apple a hlavně řada dalších funkcí ArchiCADu byla pro 64-bit systémy optimalizována.

To se zásadně projevuje v rychlosti práce s IFC datovým formátem, který je základem BIM operačního systému. Značně se zrychlila práce s knihovnami a BIM Server, jádro inovovaného TeamWorku, je schopen „strávit” několik velkých projektů současně. Naprosto inovativní je zavedení nových pracovních postupů, založených na referenčním a koordinačním BIM modelu. A ačkoli se čtrnáctka soustředí na procesy, přináší nové funkce jako je excelovský způsob editace interaktivních tabulek.

Symbolem ArchiCADu 14 je Darm stadtium v německém Darmstadtu, architektů z fs-architekten Paul Schröder Architekt BDA a Chalabi architects & partners.


Symbolem ArchiCADu 14 je Darmstadtium v německém Darmstadtu

2D komunikace

Počítačová komunikace mezi architektem/projektantem a specialisty může probíhat dvěma způsoby: výměnou 2D výkresů nebo sdílením 3D virtuální budovy, resp. BIM modelu (či jejich kombinací). 2D podporuje ArchiCAD exelentně, Graphisoft klade důraz na vývoj DWG (standard 2D dokumentů) překladačů a jejich uzpůsobení autocadovské logice, např. kombinaci archicadovských půdorysů, řezů a pohledů lze vložit do jednoho DWG výkresu. Čtrnáctka podporuje DWG do verze 2010 a umí do něj uložit i pouze výřez archicadovského dokumentu. Pro 2D pracovní postupy nabízí ArchiCAD unikátní funkce Separátor, Průhledové zobrazení a Pracovní list.

3D komunikace

Sdílení virtuální budovy neznamená „pouhou” schopnost uložit model ve formátu pro jiný program a zde jej otevřít, ale respektovat zásadní principy komunikace, kdy každá profese má „svůj” model/projekt, se kterým pracuje ve „svém” programu a za který zodpovídá.

Archicadovský architektonicko/stavební model je díky své kategorizaci objektů a systému vazeb mezi nimi ideálním „východiskem” 3D komunikace, založené na formátu IFC. K úpravě stavebního modelu pro export pro navazující profese nabízí čtrnáctka rozšíření klasifikace objektů doplněním údajů „IFC typ prvku”, „statická funkce” a „termodynamická pozice”, což je zásadní pro statiku a energetické analýzy. Pro úpravu modelu pro statiky je rovněž zásadní funkce zobrazování nosné a nenosné části konstrukcí a samozřejmě třídění konstrukcí pomocí archicadovských vrstev.

Model koordinační je pro architekta zásadní pomůckou pro předcházení kolizí mezi profesemi

Vlastní export modelu probíhá pomocí přednastavených IFC komunikačních můstků. Pro statiku je zásadní SCIA Engineer, k dispozici jsou rovněž Nemetschek Allplan Engineer, Revit Structure a Tekla. Pro oblast TZB je připravena vazba na DDS-CAD a Revit MEP.

Komunikace ovšem nekončí exportem modelu. Profesní model lze nejen načíst zpět do ArchiCADu, ale zde jej porovnávat s modelem výchozím či následně vzniklými variantami. Změny/rozdíly (prvky změněné, odstraněné, nově přidané) systém vyznačuje graficky, při aktualizaci modelu dokáže pracovat pouze se změněnými prvky. Profesní model je načten jako model referenční, architekt má k dispozici neustále aktuální data svého specialisty. „Prolnutí” modelů stavebního a profesního vytváří model koordinační, který je pro architekta zásadní pomůckou pro předcházení kolizí mezi profesemi.

Týmová spolupráce architektů/projektantů

Revoluční koncept Teamwork2 založený na BIM Serveru, jenž přinesl ArchiCAD 13, je dále rozvinut. Funkce „Spakuj&běž” a „single mód” usnadňují distribuci velkého objemu dat po síti, kterou je nutné provést při založení týmového projektu. „Úzké” kanály týmové komunikace (pomalé připojení k internetu) se tak obejdou vytvořením „lokálního projektu” a jeho přenosem na lokální pracoviště např. pomocí flash paměti.

Novou součástí BIM Serveru je Monitor výkonu

Novou součástí BIM Serveru je Monitor výkonu, zobrazující využití kapacity hardware, aktivitu projektantů a údaje o aktualizacích jednotlivých projektů. Řada kanceláří pracuje současně na různých verzích ArchiCADu tak, jak byly rozpracované jednotlivé zakázky. BIM Server ArchiCADu 14 toto díky své „modulárnosti” umožňuje.

ArchiCAD 14 nabízí další techniky pro výběr a rezervaci částí projektu, třeba přímo z interaktivní tabulky. Rovněž definování jednotlivých členů týmu je jednodušší a jejich role „pluje” firemním prostředím nezávisle na projektech. Skypovský způsob komunikace je rozšířen o možnost zobrazení fotografií.

Výběr nových funkcí

Text před a za kótou. Před i za asociativní kótu lze přidat text. Při změně okótovaného objektu se aktualizuje hodnota kóty, přidané text upraví svou polohu, jinak zůstane beze změny. Ke kótám tak lze jednoduše připojit vysvětlující komentáře či pokyny.

Rozšířená kritéria v nástroji Najít&vybrat. Pro BIM projektování je zcela zásadní, aby bylo možné rychle a jednoduše vybírat prvky a skupiny prvků konstrukce. Výkonná archicadovská funkce Najít&vybrat byla rozšířena o další nastavení. Vyhledávat lze i podle popisek, textových řetězců dokonce i chybějících atributů.

Neomezený počet vrstev v sendvičových strukturách. Až ze 48 vrstev lze sestavit kompozitní konstrukce jak zdí a desek, tak i střech. Díky takto nastavitelným strukturám se dále prohlubuje automatizace generování výkresové dokumentace a rovněž se značně zpřesňuje model pro zpracování energetické analýzy objektu.

Stíny v Open GL. 3D pracovní okno (perspektiva i axonometrie) doplnilo v OpenGL módu zobrazení stínů. To značně zjednodušuje a zrychluje přípravu scény pro finální „render”. Fakt, že pracovní prostředí je příjemnější a více „sexy”, také není zanedbatelný.

„Excel” v ArchiCADu. Práce s textem řeší ArchiCAD vestavěným textovým editorem, nabízejícím editační funkce, na které jsme zvyklí z „office” prostředí. Obdobný způsob ovládání implementuje čtrnáctka do práce s interaktivními výkazovými tabulkami. Zcela zásadní je export tabulky včetně náhledových obrázků do formátu .xls v obecném slova smyslu, tedy nikoli pouze Microsoft Excel, ale tabulkové editory (např. Open Office) pracující s formátem xls.

Zcela zásadní je export tabulky včetně náhledových obrázků do formátu .xls

Načtení a transformace geodetických dat do objektu Síť (terén). Zaměření terénu lze načíst do čtrnáctky jedním příkazem, program jej transformuje do objektu Síť resp. terén, jehož standardními funkcemi lze takto vzniknuvší objekt následně upravovat.

Knihovny a jejich správa. Knihovna obsahuje nové prvky, např. animovatelné automobily. Ovšem i ty objekty, které „přišly” z předchozích verzí, byly přepracovány a doplněny o nové parametry. U oken a dveří byla oddělena nastavení ostění a zakončení dutiny, lze tak vytvořit detailní model oken/dveří a jejich osazení včetně automaticky generovaných půdorysů a řezů. Prvky umějí zobrazit minimální prostor pro jejich osazení a jsou doplněny o parametrické a graficky editovatelné zastiňovací prvky. Knihovní prvky použité v rozpracovaném projektu lze „přesunout” z načtených knihoven do tzv. připojené knihovny a následně pracovat pouze s ní.

API – specializované funkce ArchiCADu

API rozhraní je určeno nezávislým vývojářům k vytváření rozšiřujících funkcí. Sám Graphisoft přímo zastřešuje tři, které lze vnímat jako volitelné rozšíření ArchiCADu a které, stejně jako vlastní ArchiCAD, podléhají vývoji.

Virtual Building Explorer vytváří prezentace projektu, jako by projekt byl prostředím počítačové hry, ve kterém se uživatel (nezávisle na ArchiCADu) může procházet, ale třeba i odměřovat vzdálenosti.

EcoDesigner je program určený pro energetickou analýzu projektu a optimalizaci projektu ještě ve fázi studie. Verze pro ArchiCAD 14 přináší zcela zásadní novinky. Automatická analýza modelu zahrnuje zastiňovací prvky. U složených konstrukcí lze U hodnotu zadat ručně. Program umožňuje rovněž podrobnější nastavení vytápění a zdrojů elektřiny. Vlastní výpočet je přesnější a podrobnější.

TZB Modelář slouží k vytvoření a úpravu nebo import 2D/3D TZB rozvodů a konstrukcí. Lze jej použít jako propojení ArchiCADu s AutoCAD MEP 2010/11 a Revit MEP 2010/2011.

EcoDesigner je určený pro energetickou analýzu a optimalizaci projektu ještě ve fázi studie
Autor: komerční sdělení
Foto: Archiv firmy