Architekt Vymetálek: Na stadionu mám rád lízátka. Když u nich stojíte, cítíte pokoru!
Paříž má Eiffelovku, Hradec Lízátka. Nová malšovická aréna s ikonickými „lízátky“, která pojme až 9300 diváků, nabízí prostor nejen pro fotbal, ale i pro divadlo, koncerty či rekreační sport. Co všechno o stavbě prozradil její autor?
Třetího září 2023 se v Hradci Králové oficiálně otevřel nový malšovický stadion, na který město čekalo desítky let. Vítězným se nakonec stal projekt týmu architektů Ing. arch. Tomáše Vymetálka, který již v Hradci realizoval například obytný soubor Plachta, fotbalový stadion Bavlna nebo místní Teniscentrum DTJ. Stavbu nového fotbalového svatostánku si vzaly pod svá křídla společnosti Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont. S kapacitou 9 300 míst se aréna řadí k největším svého druhu v České republice. Jak vznikal samotný návrh, v čem všem je aréna unikátní a zda jsou plánovány ještě nějaké další přístavby, nám v rozhovoru řekl architekt Tomáš Vymetálek.
Čekání se vyplatilo
Původní Všesportovní stadion z roku 1970 již neodpovídal prvoligovým standardům, proto jej bylo nutné nahradit moderním. Na nový hradecký stadion se podle slov města čekalo řadu let a ve hře bylo hned několik návrhů. K demolici původní arény došlo na podzim 2021. Zůstala z něj pouze část východní tribuny, jež byla nakonec srovnána se zemí, později charakteristické osvětlení ve tvaru „lízátek“. Výstavba nového svatostánku započala v únoru 2021. V jejím průběhu však došlo kvůli více pracím a zdražením energií, materiálů a zpoždění dodávek způsobeným válkou na Ukrajině ke zvýšení ceny. Dvakrát byl i posunut termín dokončení. Vlastníkem arény je, stejně jako investorem, město Hradec Králové. O provoz se nyní bude po dobu 2 let starat klub FC Hradec Králové, který provozoval i původní lízátka. Klub bude platit městu roční nájemné ve výši 8,5 milionu korun.
Hala splňuje parametry UEFA 4
Nová multifunkční Fotbalová hala v Malšovicích se může pyšnit moderním designem a prvotřídním vybavením. Exteriér hradeckého stadionu tvoří hliníkový tahokov, jenž má oproti původně plánovanému bílému plášti delší životnost. Za zmínku stojí čtyři velmi strmé tribuny poskytující výhled na hrací plochu a činí tak z pozorování hry opravdový fanouškovský zážitek. Malšovická aréna nabízí 9300 krytých míst k sezení, čímž splňuje splňující parametry UEFA 4, tedy nejvyšší možnou úroveň v rámci kategorizace stadionů. Díky celkové kapacitě až 25 tisíc diváků je možné areál využít i na pořádání jiných velkých sportovních a kulturně-společenských akcí, včetně výstav, veletrhů burzy a festivalů.
Lízátka vynikají více než dříve
Ikonická lízátka, která osvětlovala sportovní utkání již od roku 1974, byla repasována a následně navrácena na nový stadion. V rámci oprav také byla obnovena jejich původní barevnost – samotný stožár je v tmavě šedé barvě, prstenec je stříbrný a lávky v bílé. „Výměnou prošla též elektroinstalace a následně byly namontovány nové LED reflektory. Jejich návrat do vzpřímených pozic probíhal pomocí dvou jeřábů o nosnosti 250 tun a 160 tun,“ doplnila firma Strabag. Panorama Hradce je tak opět kompletní.
Více než hala pro sportovní utkání
Novostavba nabízí prostor hodný nového tisíciletí. Kromě 9300 sedaček lze zápas sledovat i z VIP sekce, která má kapacitu 500 míst, nebo z 12 skyboxů, které pojmou až 210 lidí. Uvnitř haly nechybí ani wellness či prostory pro rozcvičku a regeneraci. Areál disponuje i běžeckou dráhou z probarvené živice a 6 multifunkčních tělocvičen, které lze využít například pro cvičení maminek s dětmi či pro jogu. Součástí projektu byla i výstavba parkovacích míst uvnitř areálu a položení nového povrchu na silnici podél Orlice.
Pardubice budou mít novou hokejovou halu za 8 miliard!
V pondělí 18. prosince 2023 dostal majitel hokejového Dynama Petr Dědek zelenou k realizaci gigantické multifunkční arény u Cihelny. Co vše nabídne supermoderní komplex za 8…
A jak stavbu vidí samotný architekt, Ing. arch. Tomáš Vymetálek?
1. Čím jste se inspiroval při návrhu malšovické arény? Z jakých konceptů jste vycházel?
Naší inspirací byly německé stadiony pro tamní 2. ligu, které se svou velikostí nejvíce blíží velikosti tomu hradeckému. Líbil se nám třeba stadion v Ingolstadtu. Ale samozřejmě velkým vzorem pro nás byl stadion Slavie Praha v Edenu, jehož spoluautorem je jeden z našich kolegů. K tomu i jistý étos starého stadionu byl pro nás základem, protože ten původní byl všesportovní a my jsme se k tomu chtěli zase vrátit, proto jsme udělali kolem obvodu stadionu tu běžeckou dráhu.
2. Aréna má velmi strmé tribuny poskytující fanouškům lepší výhled na pozorování utkání. Jaké další unikátní designové prvky nebo technické inovace, které zpříjemňují divákům vizuální zážitek, byly při stavbě implementovány a jaký byl jejich účel?
Výborný výhled z každé sedačky na tribuně i z rohových míst, to byla naše priorita, sklon jsme konstruovali doslova na milimetry. Dalším důležitým prvkem pro nás byla spojitá střecha nad všemi tribunami, která obepíná celý stadion a podtrhuje dojem arény. No a pak samozřejmě lízátka. Když se zrepasovala a vrátila zpátky na stadion, tak jsme všichni stáli v úžasu, jak monumentálně to celé působí. Jednou ze zajímavostí je stometrová krytá běžecká dráha, která je ukrytá pod jednou z podélných tribun. Velkou pozornost jsme věnovali třeba také rozmístění kamerových pozic, aby z nich byl co nejlepší výhled, to je důležité pro televizní přenosy.
3. Byla řešena nějakým způsobem i otázka udržitelnosti a ekologického přístupu při navrhování stadionu?
Konkrétní parametry stavby a tím přeneseně i míra udržitelnosti a ekologická řešení byly jasně dané předem v zadání investora. Například fotovoltaika v zadání stavby vůbec nebyla. Dešťové vody se samozřejmě vsakují, kolem stadionu se osázelo velké množství stromů. Je potřeba si uvědomit, že v soutěži design and built byla dána maximální cena stavby a do ní jsme se museli bezpodmínečně vejít, a to v době, kdy některé materiály a energie několikanásobně zdražily. Podle mne ekologické bylo i to, že se na stavbě podílelo velké množství vyloženě lokálních firem. Pracovníci tak nemuseli jezdit na stavbu zdaleka.
Jsou to zdánlivě drobnosti, ale alespoň trochu vyvažují to, že na dnešním globálním trhu stavebních materiálů není ekologické téměř nic. I malé součástky do staveb a strojů se dovážejí přes půl světa z Číny, ocel z Turecka a Asie, protože u nás se už nevyplatí ji vyrábět, dřevo se dováží z východu a my zas vozíme naše dřevo obráceně na západ. Bože ty emise! Bez asijských komponentů, které sem plují několik týdnů lodí s těmi nejméně ekologickými motory bychom si nerozsvítili, nezatopili, nezapnuli wi-fi, nezatelefonovali, nezapnuli Macbook a ani nepřijeli autem na stavbu. Taková je dnešní neekologická realita.
Všichni významní výrobci stavebních materiálů v Evropě se nyní chystají přesunout své továrny do Asie a USA kvůli vysokým výrobním nákladům a drahým energiím, zatímco ti ostatní už své továrny pomalu zavírají, jako například naše cihelny či keramičky. Výsledkem bude to, že se tady nebude vyrábět nic a vše se bude zcela neekologicky dovážet, což je dlouhodobě neudržitelné, ale je to cíl, ke kterému všemi kroky směřujeme. Ale budeme green.
4. Je pravdou, že v budoucnu se počítá s podchodem spojujícím sportoviště s parkovištěm u koupaliště Flošna? Jsou plánovány na stadionu ještě nějaké další stavební úpravy?
O podchodu pod Malšovickou ulicí se chvíli uvažovalo, ale postupně se ukazuje, že klasický přechod i ve dnech fotbalových zápasů celkem dobře funguje a namísto toho by byla více potřeba pěší lávka přes Orlici spojující areál stadionu a sportoviště v areálu Slavie nebo třeba cyklověž u Flošny.
5. Můžete nám prozradit, jaké místo či jaký prvek máte na aréně nejraději a proč?
Téma: Sportovní stavby
Mám rád tu lokalitu jako takovou, je to tradiční místo kde se vždycky sportovalo, najdete tu řeku, koupaliště, zeleň a kolem další sportoviště, novou loděnici, stezky na běhání. Na stadionu mám rád lízátka, když u nich stojíte, cítíte pokoru a současně je to slavnostní, když se rozsvítí. Když se odehrává zápas, tak nejlepší pocit samozřejmě máte přímo na trávníku, tam na Vás dýchne ta atmosféra nejvíc.
6. Pracujete v současné době na nějakých obdobných projektech? Nedávno jste představil i návrh multifunkční arény pro HC Dynamo, že ano?
Ano, na návrhu nové Pardubické multifunkční hokejové arény, která má být nejmodernější svého druhu v Evropě a jednou z největších na světě, jsme pracovali téměř dva roky. Jedná se o opravdu ojedinělý záměr, který nemá v České republice obdoby. S investorem jsme si společně na začátku nastavili architektonickou laťku hodně vysoko, náš návrh jsme proto pojali nadčasově se snahou o skutečně jedinečnou stavbu. Výsledný návrh můžete vidět na síti X na našem účtu. Jak ale projekt postupoval, tak se investor přiklonil k výrazně klasičtější a podle něj ekonomičtější koncepci celého záměru, zvolil lokálního projektanta a my už se nyní naplno věnujeme jiným projektům. Mám pocit, že ve vzduchu visí další stadion.
Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí v budoucích projektech!
Zdroje:
[1] FIŠER, Jaroslav. Nový fotbalový stadion nebude jen na fotbal. https://zpravy.hradeckralove.cz/.
[2] Comeback Lízátek! Ikonické stožáry se vrací nad Hradec. https://zpravy.hradeckralove.cz/
[3] Hradec Králové dnes otevře nový fotbalový stadion. Hradecká DRBNA. https://hradecka.drbna.cz/zpravy/16688-hradec-kralove-dnes-otevre-novy-fotbalovy-stadion-jeste-neni-dokonceny.html
[4] Liga je zachráněna, stadion dostává nový trávník.https://hradecka.drbna.cz/zpravy/16688-hradec-kralove-dnes-otevre-novy-fotbalovy-stadion-jeste-neni-dokonceny.html
[5] FC Hradec Králové. https://www.fchk.cz/