Muzeum 2. světové války v Gdaňsku (celý popisek - viz níže)
26. 6. 2023
Architektura na plotě Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě
Pod názvem Moderní architektura v Polsku je na plotě Generálního konzulátu PR v Ostravě vystaveno jedenáct velkoplošných fotografií. Celkem sedm, podle našeho názoru nejzajímavějších z nich, jsme jako příklad přefotografovali. Tento vystavovatelský počin, který se celoročně obměňuje a aktualizuje, přehledně informuje o dění u našich nejbližších sousedů.
Výstava začíná slovy: Moderní architektura v Polsku je pojem, který v posledním čtvrtstoletí právě v Polsku zdomácněl ze všech středoevropských zemí nejvíce. Zajímavé je to, že v Polsku nejde jen o architekturu korporátní či privátní, ale především veřejnou, tedy muzea, koncertní sály, kulturní a kongresová centra nebo nádražní budovy. Tato výstava představuje 11 projektů v 11 polských městech, které vznikly ve 21. století. Mnohé z nich se staly ve svých městech i regionech novými symboly a patří mezi turistické atrakce, podobně jako stará náměstí, kostely, hrady i zámky.
Celý popisek k úvodní fotografii: Muzeum 2. světové války v Gdaňsku. Mezi lety 2012 až 2017 vznikla v centru města, ve kterém padly první výstřely začínající 2. světové války, expresivní muzejní budova s šesti podzemními a osmi nadzemními patry a originální nachýlenou budovou, od architektonického studia Kwadrat Gdyně. Idea exponátu: veškeré zlo, tedy minulost, zůstává pod zemí a světlo naděje se do něj dostává díky štěrbině v chodníku.
Slezské muzeum v Katovicích. Jde o interaktivní muzeum ještě v nedávno fungujícím dole v Katovicích. Zde se nachází mj. sál s nejlepší akustikou v zemi. Muzejní budovy vyprojektované studiem Riegler Riebe architektem ze Štýrského Hradce, využívají genius loci důlních staveb včetně jejich podzemní hloubky 14 metrů pod povrchem země.
Filharmonie ve Štětíně. Tato stavba se stala ikonou města. V roce 1944 během spojeneckých náletů byl srovnán se zemí štětínský koncerthaus, na jehož místě v letech 2011 až 2014 vznikl nový koncertní sál od barcelonského studia. Novátorský objekt získal v roce 2015 nejvyšší evropské architektonické ocenění.
Brána poznání. Na místě, kde se údajně polský kníže Mieško I. oženil s českou kněžnou Doubravkou, vzniklo tisíc let po této události multimediální muzeum popisující tyto a jiné kapitoly polské historie. Na březích řeky tak vznikl v letech 2011 až 2014 projekt belgické firmy Tempora, s charakteristickou prosklenou lávkou.
Kulturně kongresové centrum "Jordanky" v Toruni. Moderní stavba v sousedství historického jádra Toruně vyrostla v letech 2011 až 2015 podle návrhu španělského architekta. Centrum sestává ze čtyř modulů, s hudebními a kongresovými sály v jednom podzemním a čtyřech nadzemních patrech. Neobvyklé je užití formy picado, mixu betonu a dalších stavebních materiálů.
Muzeum ohně Žory. Projektanti se rozhodli pojmout architekturu muzea jako hořící plameny. K realizaci došlo v letech 2010 až 2014. Multimediální expozice seznamuje návštěvníky s historií ohně ve vztahu k lidským dějinám. Název Žory je ze staropolštiny, znamená vypalování lesů.
Centrum setkání kultur v Lublině. Historie této stavby sahá do roku 1974, když k realizaci nového moderního projektu v centru Lublinu, došlo v letech 2012 až 2015. Původní torzo získalo od místního architekta Boleslawa Stelmacha nové opláštění ze skla a betonových lamel. Kromě opery zde sídlí další kulturní organizace a umělecké spolky.
Autor:
Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Mgr. Zdeněk Svoboda