ASODUR-LE: samonosný potěr pro půdní vestavby

ASODUR-LE je lehký potěr na bázi nízkoviskózní epoxidové pryskyřice, která je plněna lehkým sklokeramickým granulátem. Díky vlastnostem (pevnost v tlaku: 26 MPa, pevnost v ohybu: 13 MPa) umožňuje pokládku samonosné vrstvy v tloušťce pouhých 15 mm o plošné hmotnosti 17,5 kg/m2. ASODUR-LE má ve vytvrzeném stavu vysokou odolnost proti otěru, dobré tepelně izolační vlastnosti a zároveň může fungovat i jako kročejová izolace.

Výše zmíněné vlastnosti předurčují ASODUR-LE pro použití všude tam, kde je potřeba dosáhnout nosné podlahové vrstvy o co nejmenší tloušťce vrstvy a s co nejmenší plošnou hmotností. Právě tyto vlastnosti jsou vyžadovány u (v současnosti velmi oblíbených) půdních vestaveb a dalších rekonstrukcí staré zástavby. ASODUR-LE může sloužit jako podklad pro následnou pokládku keramické dlažby, parket koberců, lina a podobných povrchů. V koupelnách, sprchách, WC a podobných »mokrých prostorách« je třeba před položením dalších vrstev na ASODUR-LE použít vhodnou hydroizolační stěrku (např. Saniflex). ASODUR-LE je možné pokládat přímo na staré prkenné podlahy, cementem pojené podklady, asfaltové podlahy, kročejové izolace apod.

Před aplikací je důležité zajistit, aby stávající podklad byl suchý, zbavený nesoudržných částí a prachu. Poškozené části dřevěných nebo prkenných podlah je třeba vyměnit, uvolněná prkna přibít či přišroubovat. Stěny, sloupy a další svislé stavební prvky je před aplikací ASODURu-LE třeba dilatovat vložením polystyrénových distančních pásků v tloušťce min. 5 mm.

Zpracování

Nejprve se smíchají obě komponenty epoxidové pryskyřice. Dodávaná balení obsahují již přímo z výroby přesně odměřená množství obou složek. Složka B (tužidlo) se přidá do složky A, při tom je třeba dbát na to, aby tužidlo beze zbytku vyteklo do nádoby. K promíchání obou složek je nejvhodnější vrtačka s míchadlem o výkonu cca 300 ot/min. Přitom je důležité míchat i ode dna a od stěn, aby se tužidlo rovnoměrně promíchalo do celého objemu hmoty. Po přibližně pěti minutách míchání by připravená hmota měla být homogenní, bez žmolků. Teplota materiálu při míchání by měla být cca +15 °C. Teplota nad 20 °C výrazně urychluje vytvrzovací reakci a zkracuje dobu zpracovatelnosti. Není vhodné připravenou pryskyřici nechat delší dobu stát v nádobě; teplo které se při vytvrzování uvolňuje, se ve větší vrstvě kumuluje, pryskyřici ohřívá, což urychluje reakci a pryskyřice může být během 5 až 10 minut zcela tvrdá. Proto je vhodné připravovat vždy takové množství pojiva, které je možné okamžitě po rozmíchání smíchat s plnivem (sklokeramickým granulátem) a aplikovat na připravenou plochu. Pro míchání pryskyřice s granulátem je vhodná míchačka s nuceným pohybem. Do té se vsype odvážené množství granulátu (pětinásobek hmotnosti pryskyřice), poté se přidá připravené pojivo. Je třeba dosáhnout řádného promíchání tekutých a pevných složek.

Namíchaná směs se nanese na plochu, stáhne přes šablony vysoké 18 - 20 mm, zhutní a uhladí. Při konečné tloušťce zhutněné vrstvy 15 mm je hmotnost spotřebovaného materiálu cca 17,5 kg/m2.

Doba zpracovatelnosti namíchané směsi je cca 45 min., teplota při zpracování nesmí klesnout pod +8 °C. Vrstva je pochozí po cca. 16 hodinách, plně zatížitelná po 7 dnech.

Pokud se ASODUR-LE pokládá na kročejovou izolaci, doporučujeme minimální tloušťku vrstvy 20 mm. Dále je třeba dbát na to, aby kročejová izolace byla dostatečně pevná a při jejím zatížení se výrazně nedeformovala.

Přednosti tohoto materiálu byly v poslední době využity při rekonstrukci britské ambasády v Praze a při řešení půdní vestavby Krajského úřadu v Českých Budějovicích odkud pocházejí i použité fotografie.

Autor: Ing. Zdeněk Černý
Foto: Archiv firmy