ATMOS: Zplynovací kotle z Bělé pod Bezdězem

Ve firmě ATMOS dokázali zužitkovat sedmdesátileté zkušenosti ve vývoji a výrobě s zplynovacích agregátů. Jejich součastné produkty určené ke spalování, jak dřeva, tak i uhlí, dosahují výborných ekonomických i ekologických parametrů.

Když se dnes řekne ATMOS, mnozí z nás si představí zplynovací kotle na dřevo a uhlí vyráběné v Bělé pod Bezdězem, ale málokdo zná historii této firmy.

Rodinnou firmu založil v roce 1935 Jaroslav Cankař senior. Firma z počátku sídlila ve Velkém Újezdě u Mšena, odkud se přestěhovala do Mladé Boleslavi do areálu, který stával naproti dnešnímu autobusovému nádraží na místě panelových domů. Zabývala se vývojem a výrobou zplynovacích agregátů pro pohon osobních a nákladních automobilů, traktorů, a lodí pod značkou DOKOGEN, tzn. stejný princip, jaký se dnes používá u moderních kotlů na uhlí a dřevo. Ve firmě tehdy pracovalo 105 zaměstnanců. V roce 1943 však byla prosperující firma, z důvodu odmítnutí kolaborace, Němci zabavena.

V roce 1945 firma Atmos přichází do Bělé pod Bezdězem, a po různých peripetiích zahajuje výrobu kompresorů pod značkou ATMOS, které vyváží s velkým úspěchem do dvanácti zemí světa. V roce 1949 je však firma znárodněna a výroba kompresorů je zde ukončena. Od roku 1960 se Jaroslav Cankař starší a Jaroslav Cankař mladší věnují vývoji kotlů na pevná paliva pro různé Československé firmy. Například jeden z prvních byl kotel EKONOMIK. V letech 1975 až 1985 se vrací k vývoji zplynovacích agregátů DOKOGEN pro zavlažovací soupravy a terénní vozy ARO do Laosu a Vietnamu.

V roce 1980 na výstavě Pragotherm představují poprvé zplynovací kotle a kamna na dřevo a dřevní odpad. Navzdory německé okupaci a komunistické diktatuře se, díky zapálení pro věc, daří udržet vývoj kotlů, kompresorů a generátorů na dřevoplyn. Firma ATMOS je obnovena v létě roku 1991. Do dnešní doby vyvinula 41 teplovodních kotlů, na které má 13 patentů. V současnosti vyrábí 8000 kotlů ročně a řadí se mezi největší producenty ve svém oboru v Evropě. Na výrobě a vývoji dnes pracují společně s 80 zaměstnanci tři generace:

Jaroslav Cankař senior, Jaroslav Cankař junior, který firmu vede, a Petr Cankař superjunior.

Kotle na dřevo

Firma dnes vyrábí zplynovací kotle na dřevo ve dvou variantách, ATMOS Dřevoplyn a ATMOS Generátor, kde posledně jmenovaný je nejnovějším modelem certifikovaným pro země EU jako je např. Rakousko a Německo. ATMOS Generátor vyniká svými vynikajícími vlastnostmi, které jsou mu dány celokeramickým topeništěm, ve kterém palivo zplyňuje a keramickou spalovací komorou, kde dochází k ideálnímu vyhoření paliva při minimu exhalací a dehtů. Výsledkem tohoto procesu je popel, který můžeme použít na zahrádku jako výborné hnojivo. Kotel je tak maximálně úsporný, má malou spotřebu paliva a vysokou účinnost. Další novinkou, kterou však už dnes mají všechny kotle do 50 kW, je odtahový ventilátor spalin. Místo toho, abychom ventilátorem vzduch do kotle vháněly, odsáváme spaliny z kotle ven. Výhodou je rychlejší zatápění, příjemnější přikládání, prakticky bez kouře, a nižší prašnost v místnosti kde je kotel umístěn.

Kotle na uhní a dřevo

Zplynovací kotle ATMOS kombi přinášejí nový pohled na spalování hnědého uhlí v kombinaci se dřevem. Uhlí je dnes zavrhováno, protože zamořuje města a vesnice kouřem ze zastaralých typů kotlů. Nové ekologické kotle činí z hnědého uhlí palivo, které má budoucnost. Nemáte-li dostatek dřeva, topíte uhlím, nemáte-li dostatek uhlí, topíte dřevem, a nebo kombinujete což je vůbec nejlepší. Kotel je tvořen dvěma nad sebou posazenými komorami, kde vrchní slouží jako zásobník paliva, spodní jako spalovací komora a popelník. Mezi nimi je umístěn nový patentem chráněný rošt, který plní funkci zplynovací trysky, jež umožňuje dokonalé spalování uhlí a dřeva, jednotlivě nebo dohromady, a odstraňování popela.

Zplynováním dřeva a uhlí v nových zplynovacích kotlích ATMOS Dřevoplyn, Generátor a Kombi se dosahuje nízkých emisních hodnot znečištění, proto kotle DC18S až DC50S, C18S až C40S a DC100 obdržely známku ekologicky šetrný výrobek.

Autor: Ing. Petr Cankař
Foto: Archiv firmy