BAU 2013 inspiruje odborníky i veřejnost z ČR
Jedna z pozoruhodností, která u nás nemá obdoby, je výstava preBau. Koná se tři měsíce před veletrhem BAU a představují se tu přední vystavovatelé. Návštěvníky jsou novináři z celého světa. Smyslem akce je upozornit předem v tisku na novinky. Lednová událost BAU 2013 jich slibuje opravdu mnoho. Letos poprvé se této akce zúčastnila česká vystavující firma, Cidem Hranice, a.s.
Veletrhy BAU prezentují nejen novinky z oblasti stavebních výrobků a technologií, ale trendy, nezřídka i zárodky budoucích trendů i v oblasti architektury, urbanismu, krajinotvorby, facility managementu a dalších aktivit. Z některých se staly doslova hybné síly rozvoje architektury a stavebnictví, jiné – a to také patří k věci – upadly v zapomnění, možná jen prozatím.
Např. před osmi lety zde zaznamenal velký ohlas postup vytváření barevného návrhu budov, tehdy nazvaný „ReflectionsOne”. Ten pomocí matematické metody, tzv. pixelizace, kterou rozpracoval do exaktní techniky švýcarský designér barev Friedrich Ernst von Garnier, vytvářel vhodné barevné řešení budovy, jež je exaktně odvozeno z místních poměrů. V lokalitě, kde má budova stát, pořídíme digitální panoramatický krajinný snímek, jehož rozlišení na počítači zhoršujeme tak, až se foto rozpadne na několik jednotek až desítek monochromatických pixelů. Barvy pixelů pak použijeme pro barevný návrh fasády. Tato metoda může mít více variant, odvozených od vidění a založení tvůrce. Ovšem myšlenka záměrně odvodit barevnost budov v souladu s místem, kde je umístěna, zapustila pevné kořeny.
Veletrhy BAU dříve také avizovaly a později v podstatě vyhlásily masový nástup solární techniky. Využívání přírodních a obnovitelných zdrojů sahá v Německu hluboko do minulosti, souvisí s tradiční tamější úctou k půdě, přírodě a zemědělství. Veletrh BAU byl místem, kde byly možná poprvé v Evropě představeny fotovoltaické články pro použití na stavbách, později třívrstvé články, které měnily na elektřinu širší spektrum slunečního záření. Vyznačovaly se vysokou účinností.
Na BAU byl poprvé veřejnosti představen šedý pěnový polystyrén, ve kterém – podle technické zprávy jeho výrobce – byla potlačena sálavá složka transportu tepla grafitovým práškem.
Byly zde také představeny cihly s dutinami vyplněnými tepelnou izolací, obklady, střešní tašky nebo fasádní nátěry se samočisticím efektem. A nepřeberné množství různých technických inovací a vylepšení.
preBau 2013
Na posledním, říjnovém setkání preBau se sešlo necelých 60 novinářů z různých míst celého světa, včetně dvou zástupců z České republiky (za časopis Stavebnictví a interiér) a Slovenska (časopis Eurostav). Vystavovatelé přicestovali v počtu 157 firem z 19 zemí. Česká republika letos zaznamenala historický debut, a to v podání společnosti Cidem a.s. z Hranic, která zde představila novou cementotřískovou desku CETRIS®. Společnost zde, společně se svým německým kolegou, zastupoval Petr Bednarský, manager pro export.
Smyslem preBau je navázat bližší kontakt s novináři, představit jim produkty, které budou na veletrhu prezentovány, a případně s nimi vyjednat nějaký způsob zveřejnění pozvánky na návštěvu veletržního stánku nebo informace o vystavovaných produktech. Během této dvoudenní akce tvoří novináři i vystavovatelé uzavřenou společnost, která vedle pracovního programu má i kulturní a společenskou složku, při kterých lze kontakty utužit.
Vystavovatelé mohou rozeslat e-mailové pozvánky vybraným novinářům k rozhovoru u svého stolku. Je to hlavně práce pro managery marketingu. Pokud firma např. nestačí pozvánky rozeslat, pak je téměř jisté, že její stolek i tak navštíví různí novináři. Hovořím z vlastní zkušenosti: i když na preBau přijedeme s balíčkem pozvánek, při návštěvě – byť předem sjednané na konkrétní čas – bývá u stolku obsazeno. Každý z novinářů to obvykle řeší tak, že se poohlédne kolem sebe a navštíví stůl, kde právě nikdo není.
České firmy na BAU 2013
- Alukov HZ, spol. s r.o. (C1.513)
- Betonove Stavby - Group s.r.o. (A1.123)
- Cidem Hranice a.s., divize CETRIS (A2.441)
- Ciur a.s. (A1.339)
- Doorhan s.r.o. (C3.338)
- GAPA MB s.r.o. (B6.519)
- Lightway s.r.o. (A3.114)
- Magicrete s.r.o. (A4.216)
- Solara s.r.o. (A3.428)
- TTK CZ, s.r.o. (C4.519)
- Wild Stone Trading s.r.o. (A4.312)
Zajímavá setkání a pozvánky
Naše redakce se při těchto akcích tradičně soustřeďuje na vystavovatele z ČR a Slovenska, nebo na zahraniční vystavovatele, kteří mají u nás zastoupení. Český návštěvník se zde – až na řídké výjimky – domluví česky; součástí personálu na stáncích jsou i zástupci z českých či slovenských poboček.
Cidem Hranice (A2.441)
Naše první návštěva směřovala ke stolku Cidem Hranice a.s. Přivedla nás tam ovšem šťastná náhoda; náš seznam tuto firmu neobsahoval, zřejmě se přihlásila jako jedna z posledních. Cidem Hranice a.s. je známým výrobcem deskového materiálu, který uvádí na trh pod ochrannou značkou cementotřísková deska CETRIS®. O rozšiřující se oblibě a mnohostranném použití těchto desek svědčí i to, že jsou v současné době vyváženy do takřka celé Evropy, ale také do zemí Afriky, Asie a Jižní Ameriky. Na trhu je již celých 20 let.
Xella Deutschland (A2.103)
U stolku Xella nás přivítali Isabel Lottmann a Olaf Cruse, oba zodpovědní za PR a marketing materiálů YTONG a Silka. Vystupovali za celý nadnárodní holding Xella, což bylo poměrně výjimečné. Většina jiných německých poboček zde vystupovala pouze za Německo.
Xella je u nás známá jako výrobce sádrovláknitých desek Fermacell, pórobetonového systému zdění YTONG a vápenopískových zdicích materiálů Silka. Na veletrhu představí všechny nejvýznamnější produkty a technologie, např. i kompozitní pórobetonové tvárnice YTONG Energy+, které i v Německu teprve čekají na své uvedení na trh. Nebo technologie vnitřního zateplení s izolací YTONG Multipor.
Roto (A3.321 a A4.338)
Zde jsme hovořili s Tilmannem Fabigem, který zodpovídá mj. za komunikaci s tiskem. Roto je další mezinárodní společnost, která je v ČR dobře známá jako výrobce střešních oken a kování. I přes současnou složitost či zastydlost stavebnictví si i u nás získává dobré jméno tím, že se zaměřuje na kvalitní výrobu i montáž oken, která zákazníkům přinášejí větší užitek a komfort.
TECE (A6.229)
U stolku nás přivítal Rainer Herding, objektový specialista a manager TECE. Tato společnost byla založena v roce 1955 v Německu a je výrobcem a dodavatelem sanitárních technologií a potrubních systémů pro rozvody vody, plynu a topení. V současné době společnost působí po celém světě a její výrobky získávají nejen důležitá ocenění, ale zejména velký zájem zákazníků. Ty láká především kvalitní, bezpečné a snadno realizovatelné technické řešení a výjimečný špičkový design v konstrukčním i pohledovém smyslu.
Puren (A5.113)
S paní Sybille Frank se setkáváme již více let, ve společnosti Puren se zaměřuje na marketing a práci s tiskem. Puren vyrábí tepelné izolace na bázi tvrzené polyurethanové pěny, označované jako PIR izolace. Ty mají vysokou tepelněizolační účinnost, která překonává i hodnotu součinitele tepelné vodivosti nehybného vzduchu (bez příspěvku sálání) 0,025 W/(mK). Ještě zajímavější je, že firma má podrobně a přesně zpracované detaily tepelné izolace ve střechách, fasádách apod. V ČR firmu zastupuje Jitrans Trade s.r.o.
DÖRKEN (A3.330)
Také tato firma má v České republice zastoupením, které vystupuje pod stejným jménem. DÖRKEN je u nás znám jako specialista na kvalitní řešení střech a dodavatel střešních fólií a souvisejících střešních doplňků. U stolku si s námi povídala paní Dagmar Riefer. Na veletrhu BAU mívá DÖRKEN kvalitní české zastoupení, které by nemělo chybět ani v lednu 2013.
Remmers
Také pan Christian Behrens řídí v německé firmě Remmers marketinng a práci s tiskem. V České republice je firma Remmers dobře známá jako výrobce přípravků z oblasti tzv. stavební chemie. Konkrétně jde o přípravky, které chrání dřevo a zdivo před nepříznivými a rozkladnými vlivy. Produktový program zahrnuje systémy na čištění, odsolování, výplně dutin a zvýšení nosnosti, na obnovu a opravu štukatur, restaurátorské malty, omítky, stěrky, nátěry, hydrofobizační přípravky atp. a končí u tzv. kapilárně aktivní vnitřní tepelné izolace, podobné, se kterou nedávno u nás přišla Xella.
T-STRIPE (B5.532J)
Na závěr jsme si nechali zajímavé řešení, které nám přiblížil pan Maximilian Hron, ředitel obchodu vídeňské společnosti T-STRIPE. Týká se častého neduhu našich obydlí, totiž zimního rosení spodních partií okenních skel na styku s křídlem. To často vzniká např. v ložnicích při snížené noční teplotě a při zavřených oknech, kdy dojde k podstatnému vzrůstu relativní vlhkosti vzduchu. Jeho dalším častým výskytem jsou koupelny. Úplným řešením tohoto problému může být, kromě výměny oken, instalace nenápadných topných kabelů na styku zasklení a křídla v inkriminovaných místech. Topný kabel ohřeje toto místo jen o málo stupňů. Na energetickou bilanci to nemá zaznamenatelný vliv, efekt je ale výborný.
Závěr
Přijedete-li se podívat ve dnech 14. až 19. ledna do Mnichova na veletrh BAU 2013, nebudete litovat. A když si uděláte přitom čas i na prohlídku památek a dalších pozoruhodností Mnichova, získáte dohromady poučení i silný zážitek.