BAXI – komfortní vytápění
Již několik desetiletí vyrábí italská společnost BAXI, v základním sortimentu, závěsné i stacionární plynové kotle a elektrické ohřívače vody. V současné době jsou tyto výrobky vyváženy do 60 zemí celého světa s obratem přibližně 165 milionů Euro. V roce 2002 byla založena společnost BAXI HEATING Czech republic, s.r.o., se skladem a školícím střediskem v Horních Počernicích. Školení je nabízeno projektantům, instalatérům a obchodníkům. Od 1. 4. je otevřeno nové servisní středisko v Brně, na které se mohou obracet zájemci z Moravy.
Tradice společnosti BAXI se již 78 let projevuje v kvalitě výrobků, kde se promítá dlouhá vývojová řada vlastních konstrukcí nových výrobků a poznatků z výroby i od zákazníků. Na prvním místě byla vždy kvalita vývoje a výroby, která vyústila do kvalitního výrobku. Filosofie společnosti je zavádění nejnovějších technologií, které jsou nositely úspor a kvality. Vývoj musí předvídat rozvoj evropských norem, nové požadavky spotřebitelů a zároveň zvyšovat pohodlí uživatele v kvalitě a výkonnosti výrobku. Veškeré nejnovější poznatky a požadavky doby se promítaly do konstrukcí již v minulosti a tento trend trvá dodnes v daleko větší míře díky poznatků vědy a nasazení vývojového oddělení. To, že společnost BAXI od počátku založení i v průběhu let dává hlavní důraz na kvalitu, je potvrzeno certifikací ISO 9001, kterou získala jako jedna z prvních italských firem v již v roce 1993. Na konci roku 2001 získala certifikaci ISO 14001, týkající se životního prostředí, které svým přístupem, výrobou a ekologickými výrobky kladně ovlivňuje.
Současná skupina Baxi se zaměřuje na vytápění domácností i průmyslové, dále na vzduchotechniku a výrobky pro domácí komfort. Ve všech produktech jsou uplatněny nové technologie a nejnovější poznatky ve vývoji kotlů a ohřívačů vody. K tomu přispělo i zakoupení dvou německých společností. První firma, SENERTEC, vyrábí autonomní systémy pro výrobu tepla a elektřiny pro využití v domácnostech. Tyto systémy známe pod názvem kogenerační jednotky, které se ve velkých výkonech používají při velkých zdrojích tepla. Věříme, že i tyto nové výrobky brzy obohatí náš trh. Druhá společnost FUEL CELL vyvinula systém pro kombinovanou výrobu tepla a elektrické energie v tzv. palivových článcích za použití vodíku.
Kondenzační plynové kotle závěsné i stacionární vyrábí společnost již řadu let v odstupňovaných výkonech a v nabídce k výběru zákazníkům podle velikosti vytápěných prostor. Přesto vývoj nových kotlů pokračuje a společnost představuje novinku kotel LUNA HT, který vyrábí v pěti různých verzích a nabízí perfektní spojení redukovaných rozměrů a vysoké účinnosti 109,8 %. Vysoká účinnost napovídá, že se jedná o kondenzační kotel využívající i teplotu spalin, která by u normálního kotle odešla do komína. Kondenzační kotel ochladí spaliny ve výměníku až na 22 oC a takto získané teplo využije pro ohřev topné vody. Kotel je určen k vytápění menších objektů v maximálních výkonech od 12 kW typu LUNA HT 1.120, následují výkony 24 kW a 28 kW. Další dva zástupci řady jsou určeny k vytápění a zároveň k ohřevu teplé užitkové vody při maximálním výkonu 28 kW a 33 kW. Pro získání větších výkonů lze kotle napojit do kaskády.
Kotle jsou na první pohled podobné s ostatními a kromě pěkného designu se spotřebitel o kotli mnoho nedozví, ale pod povrchem se skrývá mnoho nejnovějších poznatků z tohoto oboru. Kotle mají elektronické ionizační zapalování plamene, které je bezpečné a nemusí se hlídat s obavou výbuchu plynu. Při hoření kotle je plamen elektronicky modulován podle potřeby tepla ve vytápěném objektu a nastavených hodnotách. Při provozu kotle nejvíce trpí hořák, který je vystaven extrémnímu rozdílu teplot, opalování plamenem a korozi materiálu. Z těchto důvodů je hořák z nerezivějící oceli AISI 316 l. Zároveň je do hořáku přiváděna již předmísená směs paliva a vzduchu v přesně nastaveném poměru nevhodnějším a nejvýhřevnějším. Sekundární výměník určený k ohřevu TUV je rovněž v nerezovém provedení a zaručí čistou teplou vodu bez kalu a rezavých šupinek odlupujících se z železného povrchu obyčejných výměníků. Kotle dále obsahují:
- Trojcestný elektrický ventil určený k regulaci topné vody, který je zabudovaný do kotle;
- Automatický by-pass;
- Automatický oběh čerpadla topné vody, které se zapíná při zapálení hořáku pro vytápění;
- Systém protáčení čerpadla každých 24 hodin;
- Systém otevírání trojcestného ventilu každých 24 hodin;
- Možnost připojení zásobníku pro výrobu TUV u typů určených pouze k vytápění.
Kotel pro vytápění a přípravu TUV je sice samostatná jednotka a nakupuje se zvlášť, ale zároveň musí komunikovat se svým okolím po stránce bezpečnostní, úsporného vytápění a přípravy TUV. K tomu slouží řada bezpečnostních a regulačních prvků, které komunikují s okolím a do provozu kotle přinášejí bezpečnost a komfort. Jsou to:
- regulace teploty vytápění;
- regulace teploty TUV;
- možnost připojení dálkového ovládání BAXI by Siemens (volitelné);
- možnost připojení vnější sondy BAXI by Siemens (volitelné);
- kontrola teploty pomocí čidla NTC;
- autodiagnostika funkčnosti systému kontroly (až 13 anomálií);
- bezpečnostní termostat kontroly přehřívání primárního výměníku;
- termostat kontroly přehřívání spalin;
- diferenciální spínač tlaku, který zablokuje přívod plynu v případě nedostatku vody při zablokování čerpadla;
- protizámrazová funkce na okruhu vytápění;
- protizámrazová funkce na okruhu TUV u kotlů pro vytápění a přípravu TRUV;
- protizámrazová funkce na okruhu TUV u kotlů pouze pro vytápění a ke kterým je připojen zásobník TUV.
Díky těmto konstrukčním prvkům a funkční kvalitě kotlů dochází k razantnímu snížení škodlivin ve spalinách a kotle plní strategický úkol společnosti BAXI - ochranu životního prostředí. Ve spalinách obsažený NOx je snížen o 80 %, CO je taktéž snížen o 90 %, zatímco energetické úspory výroby tepla a TUV stoupají o 35 %. Při odběru TUV a vytápění zároveň může být prakticky celý výkon kotle nárazově využit k ohřevu teplé vody a tím dodat v okamžiku až 19 litrů TUV za minutu i při studeném zásobníku teplé vody. Kotle menšího výkonu, které nemají zabudovaný zásobník na ohřev TUV, mohou být napojeny na externí zásobník, do kterého ohřívají TUV. V květnu bude na trh uvedena novinka se zabudovaným zásobníkem TUV o obsahu 45 litrů.
Veškerá elektronika umístěná v kotli je od společnosti SIEMENS, nerezový výměník od francouzské společnosti Giannoni.
Další novinkou je kotel Main 24 Fi, s integrovaným bitermickým výměníkem, o maximálním tepelném výkonu 24 kW, kombinovaný, který ohřeje přibližně 14 litrů TUV za minutu o teplotě 25 °C. Kotel má nucený odtah spalin s koaxiálním odkouřením, do maximální délky potrubí do 5 m bez koncovky a dále dělené odkouření, v patentovaném systému AFR, pro optimalizaci účinnosti kotle, do délky s koncovkou proti větru 30 m a v instalaci s komínovou koncovkou do 15 m.
Kotel dále obsahuje:
KONTROLNÍ A BEZPEČNOSTÍ SYSTÉM
- Elektronická kontrola teplot pomocí čidel NTC;
- Bezpečnostní termostat kontroly přehřívání primárního výměníku;
- Elektronický panel pro kontrolu plynu;
- Diferenciální spínač tlaku, který zablokuje přívod plynu v případě nedostatku vody či při zablokovaném čerpadle;
- Diferenciální bezpečnostní snímač tlaku pro kontrolu správného odtahu spalin;
- Protimrazová funkce;
- Systém radiového odrušení;
- Kontrolky teploty;
- Multifunkční display;
- Elektronický systém zabraňující usazování vodního kamene.
SYSTÉM MODULACE
- Elektronická modulace plamene;
- Elektronické zapalování;
- Plynová armatura s plynulou modulací;
- Postupné automatické zapalování;
SYSTÉM REGULACE TEPLOTY
- Regulace teploty vytápění;
- Regulace teploty TUV;
- Možnost připojení programovacích hodin.
HYDRAULICKÝ SYSTÉM
- Integrovaný výměník;
- Automatický by-pass;
- Oběhové čerpadlo s integrovaným samoodvzdušněním;
- Automatický běh čerpadla;
- Systém protáčení čerpadla každých 24 hodin;
- Pojistný ventil na okruhu topení, který zasahuje při tlaku 3 bary.
Kotel je v ceně 22 800 Kč. Stávající kotle Nuvola, Luna a Eco jsou stále v prodeji a kotel Eco lze získat za cenu 17 900 Kč.