Bazén jako součást rodinného domu
V současnosti jen málokterá novostavba nezahrnuje i výstavbu zahradního či vnitřního bazénu. Česká Republika je ne nadarmo řazena mezi bazénové velmoci. Nakolik je bazén pak využívaný, je věc druhá.
Venkovní zapuštěné bazény
Nejlevnější, zároveň však nejméně odolné vůči nepříznivým klimatickým podmínkám a mechanickému poškození, jsou bazény nadzemní. Ty navíc nepříliš vkusně zabírají pozemek u domu. Luxusní a svěží atmosféru domům dodávají bazény zcela či částečně zapuštěné do země. Jsou méně náchylné k poškození, nicméně dražší. Zhotovují se z betonu, z ocelových plechů s vloženou PVC fólií, mohou být tvořeny keramickým jádrem nebo ze sklolaminátu. Každý z těchto materiálů vykazuje pozitivní i negativní znaky a neexistuje jedno ideální řešení vhodné pro všechny. Uveďme několik příkladů: Fóliové bazény patří mezi nejlevnější, ale nejméně časově rezistentní. V případě poškození je však velmi jednoduché nahradit starou fólii novou. Bazény tvořené keramickým jádrem jsou odolné vůči UV záření, odolávají deformaci a keramický materiál plní také izolační funkci. Co se trvanlivosti materiálu týče, patří mezi TOP produkty. K tomu všemu umožňují vytvářet originální barevné efekty. Bazény sklolaminátové jsou pak z pohledu materiálu jedny z nejpokrokovějších. Jedná se o výrobky s životností až 30 let, snadnou údržbou a vysokou odolností vůči mechanickému poškození.
Umístění
Bazén je vhodné umístit na slunné místo. Jde tu o komfort uživatelů, který je posuzován nejen aktuální teplotou vzduchu, ale i vody, která je na slunci snadněji udržována v příjemných mezích. Uživatelé by před rozhodnutím, kam bazén umístit, měli počítat také s místem pro patřičné technologie. Ty umístíte buď v šachtě přilehlé k bazénu, nebo třeba v zahradním domku opodál.
Výstavba
Druh stavebních příprav se odvíjí od vybraného druhu bazénu. Většinou platí pravidlo, které říká, že čím levnější je materiál bazénu, tím náročnější, potažmo dražší jsou stavební práce. Do připraveného výkopu se umisťuje buď vyztužená betonová deska, nebo se do díry vkládá geotextilie, na které se vysypává a udusává kulatý štěrk. Sklolaminátový či keramický bazén je pak přivezen v jenom kuse a usazen do jámy. Složitější je instalace fóliového bazénu. Práce jsou až několikadenní a zahrnují náročnější přípravy včetně pečlivého zdění, svařování fólie atd.
Bazén – propojení s domem je základ
Mnoho rodin využívá pohodlí v podobě terasy umístěné na hranici mezi domem a soukromou vodní plochou. Velmi působivá je zejména varianta, kdy hlavní společenská místnost v domě disponuje velkoformátovými okny vedoucími k venkovnímu posezení. To tvoří přechod z vnitřního prostředí do bazénu. Je přitom vhodné terasu s interiérem architektonicky sjednotit. Nejjednodušší způsob, jak to učinit, je zvolit stejné či podobné textilní doplňky. Bazén a terasu pak propojíme například pomocí protiskluzové dlažby, jejíž barva a struktura se opakují jak v místě posezení, tak na chodníku vedoucím k bazénovým schůdkům.
Místo pro relaxaci
Větší bazény slouží především k aktivnímu odpočinku, ty menší k relaxaci. V přilehlém okolí bazénu bývají situována pohodlná lehátka, která by však měla disponovat i možným zastíněním. Klasické slunečníky jsou jistotou. Mnohem příjemnější je však stínit přirozeně a vysadit kolem vody zeleň. Samozřejmě nesmí růst bezprostředně u bazénu, aby padající listí neznečišťovalo vodní plochu, avšak to stále nevylučuje odpočinkové zákoutí jen o kousek dále. Přímo u bazénu tak zůstane slunný prostor k opalování. V těch skutečně horkých dnech, kdy se člověku z bazénu nechce vylézat vůbec, avšak k plavání chybí energie, je velmi vhodným doplňkem odpočinková podvodní lavice. Je možné ji doplnit i masážními tryskami. V případě zapuštěných bazénů mnozí zvažují i zastřešení. Pokud pak vodu dostatečně vyhříváme (například solárním systémem nebo tepelným čerpadlem), můžeme vodu k plavání využívat i v zimních měsících.
Bazén uvnitř
V případě interiérových bazénů hrají hlavní roli jiné parametry než které jsme probírali doposud. Bazén je přímo součástí domu a je využíván celoročně. Často je doprovázen saunou, vířivou vanou nebo alespoň koupelnou. Mnozí propojují vnitřní bazén se společenskou místností a domácím barem. Co se vzhledu týče, možnosti jsou nepřeberné. Prostor bazénu lze zkombinovat se zimní zahradou a vytvořit si tak domácí tropický koutek, v případě obliby antické historie můžete vestavět napodobeniny starověkého sloupoví, nebo zabudujte parní saunu, umělý vodopád či Kneippův chodník a vytvořte si doma malé lázně. Nejdůležitější však je, využívejte bazén celoročně!
Inteligentní technologie
Nejmodernějším výdobytkem jak exteriérového, tak interiérového bazénu, jsou inteligentní systémy, které umožňují nastavení rozmanitých funkcí. Sensory a čidla dovolují automatickou kontrolu teploty vody, její čistoty, pohybu kolem bazénu… Téměř vše kolem bazénu lze vzájemně propojit s osvětlovací soustavou, s kamerovým systémem či alarmem. Po příchodu uživatele do prostoru tak řídicí jednotka automaticky spustí vše, co bylo přednastaveno. Dovede snížit i riziko utonutí dětí. V případě jejich neočekávaného pohybu v prostoru kolem bazénu automaticky uzavřou ochranný kryt či střechu a spustí poplach. Na okraj bazénu lze zabudovat také voděodolný dotykový panel s tlačítky, kterými spustíte například vlnobití či uzavřete střechu. Výrobci splní téměř jakýkoliv požadavek zákazníka a zjednoduší nutnou údržbu bazénu. V neposlední řadě chytré technologie šetří elektrickou energii.
Nevýhody
A jaká jsou negativa soukromých domácích bazénů? Mnoho zákazníků se nechá ovlivnit představou oslňující blankytné modři, která by tak krásně zdobila jejich zahradu. Zapomínají přitom na drahou výstavbu, nutnou údržbu, čištění, opravy a navýšené spotřeby energií. Voda by měla být čištěna alespoň na týdenní bázi, kontrola pH a aplikace chemikálií by měla probíhat ještě častěji. V případě poškození je potřeba zajistit obvykle nákladnou opravu. Pokud se pak jedná o bazén venkovní, nevýhodou je samozřejmě jeho využití jen během teplých ročních období. Frekvence jeho používání často neodpovídá původním záměrům, vodní prostor zůstává neudržovaný a nakonec i nevyužívaný.
Vlastnit soukromý bazén je jistě velmi efektní záležitost. Navíc v případě, že žijí v domě i děti, se jedná o účinný prostředek zábavy. Zároveň však rodiče musí myslet na rizika, která pro děti vyvstávají v souvislosti s vodou. Neustálý dozor je v takovém případě na místě. Nezapomínejme také na to, že voda na zahradě láká hmyz. V případě, že je bazén efektně osvětlen, je přítomnost komárů takřka nevyhnutelná. V chladnějších obdobích roku je pak nutné vodní plochu přikrýt, aby nebyla znehodnocována počasím, přičemž levná neestetická plachta může výrazně narušit vzhled zahrady.
Pokud navíc pořizujeme bazén větší než je 40 m2, který je umístěn blíže než 2 m od hranice pozemku, nesmíme zapomenout na nutnost stavebního povolení.
Dobře to zvažme
Než tedy padne rozhodnutí o tak nákladné investici, jako je právě výstavba bazénu, je nutné zvážit všechna pro a proti. Mnozí jsou skutečně tak velcí vodomilové, že vodu využijí na denní bázi. Pak je priorita jasná. Pokud však pořizujeme bazén ven, dobře zvažme, zdali není jednodušší zajet dvakrát do týdne k rybníku či na koupaliště.