Bednění nejen na veletrhu bauma 2013

Pathbreaking. Beyond solutions, to je motto, pod kterým bude společnost Doka prezentovat své bednicí systémy a služby na veletrhu bauma 2013.

To, co Doka nabízí, daleko přesahuje pouhé bednicí systémy. Úzce spolupracujeme s našimi zákazníky a hledáme individuální řešení pro každý projekt. Díky tomu můžeme rozvíjet koncept bednění a vytvářet pro naše zákazníky skutečnou přidanou hodnotu,” říká předseda představenstva Doka Group Josef Kurzmann.

Nepřehlédnutelnou žlutou Doka halu mohou návštěvníci najít od 15. do 21. dubna 2013 na jejím obvyklém místě v otevřeném výstavním areálu, stánek N817. Na celkové výstavní ploše 3600 metrů čtverečních budou moci zblízka vidět novinky z oblasti bednění, které budou rozděleny do čtyř tematických celků: residental (obytné budovy), highrise (vysoké budovy a mrakodrapy), transport (doprava) a energy (energetické stavby). Mezi novinkami najdou návštěvníci některé vylepšené stropní systémy, novinky v oblasti samošplhacích bednění i speciální bednění pro výstavbu tunelů nebo přehrad. Chybět nebudou ani nové služby a samozřejmě je připravena i řada dalších překvapení.

Jak se vyznat na baumě? Například díky aplikaci Doka

Doka má ale vždy něco navíc a už teď můžete využít virtuální prohlídku veletrhu bauma 2013. Doka baumaApp je určena pro iOS a Android a byla vyvinuta pro zajištění maximálního komfortu návštěvníků Doka stánku v rámci veletrhu. Nejenže díky zabudovanému kompasu a odpočtu vzdálenosti vždy trefíte do stánku Doka, ale můžete také prostřednictvím svého telefonu získat detailní dodatečné informace k vystaveným systémům jednoduchým načtením kódu. A jako bonus navíc získat šanci vyhrát iPad mini. Aplikace je ke stažení na www.doka.com/bauma.

Bednění v ostrém nasazení

Celou řadu stávajících i vylepšených Doka systémů můžete vidět nebo zanedlouho jistě uvidíte při nasazení na některé ze staveb v České republice. V současné době se Doka podílí na výstavbě řady zajímavých projektů, kde poskytuje různé systémy pro dosažení nejlepšího výsledku.

Most u obce Mokré Lazce

Například při výstavbě pilířů pro most u obce Mokré Lazce jsou teď nasazeny šplhací automaty SKE 50plus s bedněním Top 50 a deskami Doka 3So. Samošplhací bednění umožňuje rychlý postup stavby bez nutnosti nasazení jeřábu, protože bednění se posunuje za pomoci hydraulických cylindrů. Celouzavřené pracovní plošiny navíc zajišťují maximálně bezpečné pracoviště a dělníci se tak mohou plně soustředit na vyvazování armatury i samotnou betonáž.

Samošplhací bednění SKE 50plus na pilířích pro most v Mokrých Lazcích výrazně usnadňuje a urychluje betonáž

Svět techniky v Ostravě

Řadu dalších systémů využívají pracovníci na stavbě Světa techniky v Ostravě. V současné době například probíhají betonáže složitých stropů, které jsou podepřeny nosnou konstrukcí Staxo 100. Pro bednění stěn pak byly využity systémy rámového bednění Framax a Frami nebo kruhové bednění H 20. Budova, jejíž projekt je sám o sobě technickou zajímavostí, bude sloužit jako interaktivní vzdělávací technické centrum a je téměř škoda, že po dokončení nebude vidět složitost její konstrukce.

Desítky podpěrných věží Staxo 100 jsou nasazeny pro bednění stropů na stavbě Světa techniky v Ostravě

Elektrárna v Roudnici nad Labem

Vyzdvihnout můžeme i zajímavé řešení betonáže vodní elektrárny v Roudnici nad Labem, kam truhláři z dílny na zakázkové bednění dodali desítky metrů čtverečních bednění vyrobeného speciálně pro tento projekt. Bednění se pak prostřídalo celkem na čtyřech savkách, kudy budou denně protékat miliony litrů vody a roztáčet tak turbíny pro výrobu elektrické energie.

Některé projekty vyžadují řešení uzpůsobené přímo pro daný projekt. Například pro vodní elektrárnu v Roudnici nad Labem bylo bednění vyráběno přímo na zakázku

Rekonstrukce pražského Mánesu

Při rekonstrukci historické budovy Mánesu v Praze byl zase kladen velký důraz na kvalitu pohledového betonu. Syrový beton navíc dle studie v prostoru zůstane – základní výstavní plocha totiž zůstane bez dalších povrchových úprav a bude tak součástí výstavní síně. Vysoké architektonické nároky na výsledné povrchy tak zahrnovaly nejen řešení rastru otvorů a spárořezu, ale také bezchybný povrch. I proto byly do rámů bednění Framax vkládány speciální desky a byla použita i odbedňovací emulze Doka Optix, která je používána pro dosažení nejlepších pohledových povrchů betonu.

Kopule planetária Techmanie

Unikátní konstrukcí jsou i kopule planetária v plzeňské Techmanii. Dvě kopule vznikly jako monolitické betonové struktury bez vzájemného kontaktu – a to i přes to, že jsou do sebe zaklíněny v jedné třetině. Bednění kopule bylo připraveno na míru projektu a truhláři jeho výrobou strávili více než měsíc času. Samotné bednění je tvořeno deskami Doka 3SO, nařezanými na kónické proužky, které jsou napruženy na kruhové ramenáty. Ty pak jsou montovány na řadu paždíků. Menší kopule o průměru jedenáct metrů byla betonována ve dvou výškových taktech, přičemž vnitřní bednění kopule o povrchu 127 metrů čtverečních bylo montováno najednou, vnější pak ve dvou krocích. Velkou kopuli nebylo hospodárné vzhledem k její velikosti (průměr má sedmnáct metrů) bednit vcelku, a tak bylo nutné naplánovat správný počet taktů i vyrobit optimálně nasaditelné sady bednění. Taktů bylo nakonec šest – čtyři s oboustranným bedněním, kde ke slovu přišel opět samozhutnitelný beton (SCC) a dva takty, kde bylo využito pouze vnitřního. Zajímavostí je, že pro první čtyři výškové takty byly použity stejné sady bednění, které se po odbednění předchozího taktu pouze na místě upravily na menší průměr a větší sklon prstence.

Bednění kopule pro planetárium Techmanie v Plzni bylo připraveno v dílnách České doky přímo na míru. Truhláři jeho výrobou strávili více než měsíc

Za každým z těchto projektů stojí desítky hodin příprav při plánování bednění, nasazení stavebního týmu při samotné betonáži i následný servis bednění. Celé týmy tak pomáhají stavět mosty a tunely, které spojují města a oblasti stejně jako budovat domy pro rodiny. Není to ale to jediné, co mají společné; hlavním společným jmenovatelem je budování něčeho výjimečného.

Autor: Radek Syka
Foto: Archiv firmy