Betonování za chladného počasí
V minulosti bylo betonování za chladného počasí téměř nepředstavitelné, dnes jde o běžnou praxi, se kterou se díky moderním technologiím setkáváme denně. V polovině prosince loňského roku představila svým zákazníkům a odborné veřejnosti společnost Holcim (Česko) a.s. specifika betonování v zimním období na své betonárně v Havlíčkově Brodě.
„Jsme schopni vyrobit a dodat vysoce kvalitní beton v požadované teplotě, který splňuje nároky zimního období. Zvlášť v zimě je však důležité, aby zákazníci dodržovali postupy, které zaručí zachování kvality betonu,” zdůraznil Radovan Voda, ředitel transportbetonu Holcim Čes ko.
Respektovat pravidla
„Základem je plánování a příprava staveniště. V první řadě to znamená bednění bez sněhu i ledu. Následné ukládání a zhutňování betonu musí probíhat rychle, bez teplotních ztrát, které zabezpečí kvalitu výsledné konstrukce. V poslední, neméně důležité fázi ošetřování betonu, je třeba chránit jeho povrch proti ztrátám tepla, vlhkosti i proti průvanu, a to hlavně používáním dřevěného bednění, vyhříváním konstrukce a betonu a ochranou proti únikům tepla a vlhkosti z čerstvého betonu,” vysvětlil specifika betonování v zimě technolog transportbetonu společnosti Holcim (Česko) Martin Chaloupka.
Výpočet teploty čerstvého betonu
Požadovanou teplotu čerstvého betonu je možno dosáhnout ohřevem vstupních surovin. Očekávaná teplota čerstvého betonu může být vypočítána předem, jestliže je známa hmotnost a teplota jeho jednotlivých složek podle vzorce:
Tčb – teplota čerstvého betonu [°C]
Gp – hmotnost plniva [kg.m-3]
Gc – hmotnost cementu [kg.m-3]
Gv – hmotnost vody (záměsové i vody v plnivu) [kg.m-3]
Tp – teplota plniva [°C]
Tc – teplota cementu [°C]
Tv – teplota záměsové vody [°C]
0,22 – přibližný poměr specifického tepla tuhých složek čerstvého betonu a vody
Graf 2: Čas potřebný na dosažení odolnosti betonu vůči mrazu (pevnost v tlaku betonu 5 N/mm2) podle vodního součinitele při různých teplotách betonu a druhů cementů.
Informační brožura
Během zákaznického dne v Havlíčkově Brodě zároveň Holcim představil novou aplikační brožuru s názvem Betonování za studeného počasí, která informuje o tomto technologickém postupu. Kromě výše uvedeného vzorce pro výpočet teploty čerstvého betonu obsahuje podrobně jednotlivé kroky při betonování v zimě. Nebudeme zde přepisovat brožuru, kterou mohou zájemci získat přímo ve firmě Holcim. Jen uvádíme, že je rozdělena na tři části: Plánování a příprava staveniště, Ukládání a zhutňování a Ošetřování betonu, které dále v jednotlivých krocích podrobně popisují práce spojené s úspěšným betonovaním v chladném období. Zajímavé jsou například údaje, že čerstvý beton je nutné chránit proti mrazu, vůči kterému je odolný, pokud dosáhl hodnotu pevnosti v tlaku 5 N/mm2, nebo že při ukládání a během zpracování při teplotě vzduchu mezi +5 °C a -3 °C nesmí poklesnout teplota betonu při dodání pod +5 °C. Při teplotě vzduchu pod -3 °C se doporučuje teplota čerstvého betonu při dodání minimálně +10 °C.