Bezpečná Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze

Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) vznikla tzv. „Vinohradská iniciativa“, ke které se stále přihlašují další zdravotnická zařízení a zaměstnanci ve zdravotnictví. Iniciativa má za cíl poskytovat nejen zdravotní péči pacientům, ale chce také zajistit i ochranu zdravotnického personálu.

Hledáte internetové stránky nemocnice?
Pokud ano, tak využijte následujícího odkazu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

... pokračování článku Bezpečná Fakultní nemocnice Královské Vinohrady:

V posledním období se nebývale zvýšila četnost verbálního i neverbálního násilí na zaměstnancích zdravotnických zařízení. Lékaři a ostatní zdravotnický personál jsou napadáni pacienty (pacienti po úraze, duševně nemocní, opilci, drogově závislí apod.) jak při nočních službách, tak při jejich přijmu či ošetření v ambulanci.

Vedení FNKV připravilo bezpečnostní koncepci a zajistilo provedení sociologického průzkumu na téma co nejvíce vadí pacientům na zaměstnancích nemocnice. Dalším z jeho opatření bylo podání tří přihlášek do programu Ministerstva vnitra a Policie ČR Bezpečná lokalita, které se výhledově týkají:

  • vybudování bezpečné příjmové ambulance,
  • zabezpečení a vybavení sanitního vozu,
  • komplexního zabezpečení celého areálu nemocnice.

Bezpečná ambulance

Podle rizika zde rozlišují ambulance na čtyři kategorie:

  1. Vysoké riziko – ambulance 24 hodin v provozu pro problematické pacienty.
  2. Střední až vysoké riziko – ambulance je 24 hodin v provozu, drahé vybavení, nebezpečné látky a předměty.
  3. Nízké až střední riziko – drahé vybavení ambulance, nebezpečné látky a předměty.
  4. Nízké riziko – běžné vybavení ambulance a běžný provoz.

Každé kategorii musí odpovídat vybavení technickými prostředky. Například ambulance kategorie č. 2 by měla být vybavena zejména těmito prostředky:

  • kování koule-klika nebo klika-klika na dveřích,
  • bezpečnostní skla nebo fólie,
  • okna neotvíratelná, uzamykací kličky, jen vrchní ventilačka,
  • únikové místo pro personál a únikové dveře,
  • všechen nábytek upevněn k podlaze napevno, nábytek z plastu,
  • plášťová ochrana pomocí magnetických kontaktů na oknech a dveřích a detektorů tříštění skla,
  • ochrana prostorová za využití infrapasivních detektorů.

Pro ambulance zařazené do nejvyšší rizikové kategorie č. 1 jsou dále nutná například oka na připoutání pacienta, průchozí detektor kovů, vnitřní mříže, tísňové hlásiče u vstupů, ve skladu a pod pracovním stolem lékaře, vybavení personálu tísňovým bezdrátovým vysílačem a požární kouřový hlásič ve skladu. Dveře mezi ordinací a čekárnou by měly být opatřeny elektrohydraulickým pohonem, který bude spouštěn výstupem ze zabezpečovací signalizace. Výstup bude aktivován při stisknutí jakéhokoliv tísňového tlačítka. Poplachový signál musí být sveden na pult centralizované ochrany policie či soukromé bezpečnostní služby.

Jak je vybavena bezpečná ambulance ve FNKV a jaký je zde režim?

Než se pacientům otevřou dveře, uvidí je ošetřující zdravotníci pomocí videotelefonu. Při vstupu do místnosti je bezpečnostní rám, který prověří, zda pacient nemá u sebe nežádoucí kovové předměty (zbraně, nože). Veškerý mobiliář ambulance je pevně přišroubován k zemi; nelze ho použít k napadení služby. Celý prostor ambulance je sledován bezpečnostní kamerou s výstupem na dispečink. V případě napadení si může ošetřující lékař přivolat okamžitou pomoc buď tísňovým bezdrátovým tlačítkem, které má neustále u sebe, nebo využitím pevného PANIK tlačítka. Další možností je využití únikového, nouzového východu. Ambulance je vybavena uzamykatelnou skříňkou na léky a zdravotnický materiál a stropním osvětlením v provedení „antivandal"

Okna v ambulanci jsou neotevíratelná a skla jsou opatřena bezpečnostní fólií. Celý prostor ambulance je chráněn infrapasivními detektory a požárním kouřovým hlásičem, dveře a okna pomocí magnetických kontaktů a detektorů tříštění skla. Signál je sveden na soukromou bezpečnostní službu, která zajišťuje vyrozumění ostrahy areálu FNKV, policie a zásah své výjezdové skupiny.

V současné době je na bezpečnostní službu napojen i sanitní vůz FNKV, jehož poloha je neustále monitorována. Osádka sanitky má k dispozici tísňový hlásič ve vozidle a současně i bezdrátový tísňový hlásič. Ten je funkční v okolí 50 metrů od vozidla z důvodu možnosti přivolání si rychlého zásahu v případě napadení.


1 JUDr. Pavel Kocábek a JUDr. Tomáš Koníček, e-mail: sitprev@mvcr.cz
Autor:
Foto: Archiv firmy