Bezpečná lokalita v Brandýse nad Labem

Město Brandýs nad Labem se rozhodlo vybudovat bytový komplex pod názvem „Zahradní město“ a při výstavbě domů neopomenout v každém bytě vybudovat minimální technické zařízení tak, aby si budoucí majitel bytu měl možnost instalovat vlastní bezpečnostní systém, a tímto se postarat o maximální bezpečnost. Zároveň vyzvalo i pojišťovny ke zpracování konkrétních nabídek pro tuto lokalitu.

Podnětná přihláška do Programu Bezpečná lokalita přišla z města Brandýs nad Labem.

Město buduje bytový komplex „Zahradní město“, který se nachází prakticky na okraji města u výpadovky na Prahu. Bytová zástavba je řešena na nově oddělených pozemcích o výměře 2,44 ha, ve 26 schodišťových sekcích bytových domů, částečně podsklepených, převážně o 3 nadzemních podlažích, se zvýšením vybraných sekcí v centru zástavby o jedno podlaží s nadstandardními byty se střešními terasami.

Celkový počet bytů 166, z toho:

  • bytů 1+1 (2+kk) ...... 26 (15 %)
  • bytů 2+1 (3+kk) ...... 79 (48 %)
  • bytů 3+1 (4+kk) ...... 61 (37 %)

Výměra pozemků určených

  • k zástavbě 24.419 m2
  • Zastavěná plocha 5.633 m2 (23 %)
  • Předpokládaný počet obyvatel 400

V Zahradním městě je navrženo celkem 167 stání pro automobily – 115 stání na povrchu a 52 stání v bytových domech (v každém bytovém domě 2 stání v garáži).

Řešení bezpečnosti hledají představitelé obce v realizaci programu „Bezpečná lokalita“. Dobrým technickým a systémovým vybavením se nabízí i prostor pojišťovacím službám, které budou pracovat v nových kvalitnějších podmínkách, se sníženým rizikem pojistných událostí. Obec dala přednost jednání s konkrétními pojišťovnami a vyzvala je k zpracování nabídky občanům pro nově budovanou lokalitu. Česká pojišťovna již předložila velice zajímavý systém pojištění obyvatelům „Zahradního města“.

Komplex vzniká na „zelené louce“. Rozhodnutí vytvořit předpoklady pro každého obyvatele, aby se mohl co nejsnadněji, nejlevněji a účinně o svoji bezpečnost postarat, vyústilo do snahy začlenit technická bezpečnostní opatření tak, aby se všichni v budoucnu vyvarovali situacím, kdy se budou muset kopat a bourat hotové silnice, chodníky a byty pro pozdější budování bezpečnostních systémů. Proto bylo nutné provést zásah do původního projektu a rozšířit jej o rozvody a místa pro instalaci techniky. V původním projektu „Zahradního města“ tato opatření nebyla projektována a musí se dělat proto dodatečně.

Zárukou realizace příslušných technických opatření je iniciativa samotných obyvatel domu. Družstevní forma zajišťování bydlení se jeví jako vhodná, neboť od počátku založení družstva umožňuje vést diskusi s budoucími obyvateli a hledat konkrétní opatření pro následně dohodnutá organizační opatření. Jedná se i o preventivně osvětovou činnost. Z technického hlediska je podstatné, aby se při výstavbě domů do každého bytu přivedlo minimální technické zařízení /výstup rozvodu/, kam by se měl možnost majitel připojit po té, když se rozhodne k instalaci vlastního bezpečnostního systému. Vyhodnocování nebezpečných situací bude prováděno také s využitím Městského kamerového dohlížecího systému (MKDS).

Hlavní záměry projektu byly budoucím obyvatelům domů vysvětleny na jejich schůzi. Zde bylo hovořeno zcela otevřeně o kriminálních rizicích vytvářené lokality, o finančních možnostech investora-města a o nárůstů finančních nákladů každého obyvatele lokality, k zajištění nezbytných opatření k realizaci projektu. Jak vyplynulo z následné diskuse, obyvatelé přesto projevili velký zájem o projekt a souhlasili s navýšením nákladů, pro úpravu původního projektu stavby s doplněním o rozvody od jednotlivých bytů do centra a dále k propojení na MKDS.

Ve dvojměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav jsou na začátku cesty s Bezpečnou lokalitou. Dosavadní projekty byly zaměřeny na jednotlivé domy, ale dnes je již snaha řešit prevenci kriminality v nově vznikající zástavbě komplexně, tj. více domů dohromady, přičemž tato forma výstavby bude v budoucnu pokračovat i v dalších lokalitách města Brandýs nad Labem - Stará Boleslav.

Autor:
Foto: Archiv autorů