Bezpečná manipulace ve stavebnictví
Práce ve stavebním průmyslu představuje riskantní povolání. Každý rok v Evropské unii zemře více než tisíc lidí pracujících ve stavebnictví. Mnohem více pracovníků však trpí nemocemi, a to zejména v důsledku muskuloskeletárních poruch (MSD).
Tyto poruchy postihují svaly, klouby, šlachy, vazy, kosti a nervy na zádech, ramenech, krku, ramenech a horních končetinách a v menší míře i na dolních končetinách. Ruční manipulace, časté ohýbání a přetáčení, fyzicky náročná práce a vibrace celého těla mohou přivodit MSD (Musculoskeletal Disorders), které mají tendenci se v průběhu času rozvíjet. Stejně tak mohou vzniknout následkem zlomenin a vyvrtnutí způsobených při pracovních úrazech.
Mnoha problémům lze předcházet dodržováním existujících zákonů o bezpečnosti a zdraví při práci a řízením se metodickými pokyny o správných postupech. To obnáší posuzování rizik, zavádění preventivních opatření a kontrolu, zda jsou stávající opatření nadále efektivní. Architekti a stavební dozor by například měli zkoumat metody ruční manipulace již v průběhu etapy návrhu projektu, aby tak u pracovníků snížili rizika vzniku MSD.
Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci vyhlásila v letošním roce kampaň s názvem „Posviťme si na břemena”. V rámci boje s MSD na pracovišti vyvrcholí tato kampaň na Evropském týdnu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci ve dnech od 22. do 26. října 2007 řadou akcí a programů pořádaných po celé Evropě. Pro více informací navštivte: http://osha.europa.eu.
Zlepšit pracovní prostředí
Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci se sídlem ve španělském Bilbau vznikla před deseti lety s cílem zlepšit pracovní život obyvatel Unie.
MSD nelze podceňovat jako ”bolest v kříži" nebo ”zatuhnutí šíje". V nejhorších případech pracovníci končí i s trvalou invaliditou. Náklady na MSD pro pracovníky, zaměstnavatele a vlády jsou obrovské: v některých členských státech tvoří MSD 40 % nákladů z celkového odškodného vyplaceného pracovníkům. Kromě toho mezi zdravím pracovníků, jejich duševní pohodou a kvalitou práce na jedné straně a ekonomickou prosperitou na straně druhé existuje silná vazba. Tato onemocnění stojí jednotlivé státy kvůli nižší produktivitě až 1,6 % hrubého domácího produktu.
Kampaň „Posviťme si na břemena” podporuje integrovaný přístup managementu k řešení problému s MSD. Důležité jsou tři hlediska: Za prvé je potřeba, aby zaměstnavatelé, zaměstnanci a vláda spolupracovali. Za druhé by jakékoli podniknuté kroky měly postihovat „celkovou zátěž organismu”, jež zahrnuje veškeré stresy a nepříznivé vlivy, které na organismus působí, včetně faktorů životního prostředí, jako jsou např. chladné pracovní podmínky, i faktická břemena, s nimiž je manipulováno. Za třetí je potřeba, aby zaměstnavatelé s pracovníky postiženými MSD nerozvazovali pracovní poměr, pomohli jim s rehabilitací a návratem do zaměstnání.
Pracovník versus stroj
Ruční manipulace je podstatnou součástí jakékoliv stavební práce. Těžká břemena způsobují úrazy, stejně tak dlouhodobá manipulace menších břemen může mít za následek vyčerpanost.
Zátěž, množství vynaloženého fyzického úsilí, čas, délka a frekvence fyzické aktivity jsou hlavními rizikovými faktory při manuální práci. Pokud nelze váhu břemene, se kterým pracovník manipuluje, snížit, mělo by být možné snížit frekvenci a délku doby manipulace a poskytnout tak čas na odpočinek. Je-li poskytován dostatečný odpočinek, tělo sílí, v opačném případě se zvyšuje riziko vzniku MSD.
Mnoho úkolů lze automatizovat pomocí jeřábů, výtahů, kladkostrojů a dopravních systémů. Mechanizace podporuje produktivitu práce a současně zvyšuje bezpečnost a ochranu zdraví při práci: podtlaková zdvihací zařízení jsou například mnohem efektivnější při pokládání chodníkových dlažeb a obrubníků, než když je tato práce prováděná ručně.
Dlouhodobější práce jako například vrtání, zatloukání, řezání či malování, které jsou běžné ve stavebním průmyslu, vedou ke vzniku MSD. Ergonomicky dobře navržené ruční nástroje mohou omezit riziko, zatímco elektrické nebo pneumatické nástroje mohou snížit opakující se prudké otřesy.
Posuzování rizik
Důležitým prvním krokem při za-jišťování bezpečných pracovišť chránících zdraví pracovníků je posouzení rizik. Zaměstnavatelé musí ze zákona posuzovat bezpečnostní a zdravotní rizika, jimž jsou jejich zaměstnanci vystaveni. Jedná se o jednoduchý proces, do kterého by měli být zapojeni všichni lidé na pracovišti. Nejprve by se měla vytipovat rizika, která by mohla způsobit nehody, úrazy nebo onemocnění; dále by se mělo zhodnotit, kdo by mohl být zraněn a jak by se to mohlo přihodit. Zaměstnavatelé by se pak měli snažit taková rizika odstranit nebo alespoň snížit, měli by vyhodnotit, zda jsou stávající opatření dostačující, měli by monitorovat případná další rizika a preventivní opatření revidovat. Zaměstnavatelé též musí poskytovat informace a školení o používání vybavení a správných manipulačních technikách.
Jak se chránit
Předcházet vzniku rizikových situací je možné především dodržováním základních bezpečnostních opatření, která mohou ochránit před většinou úrazů.
Zvedání
Před manipulací s břemenem byste si měli úkol naplánovat a připravit se na něj.
Ujistěte se, že:
- víte, kam jdete,
- v prostoru kolem nejsou žádné překážky,
- dveře jsou otevřené a na zemi se nenachází nic, co by mohlo způsobit úraz,
- břemeno držíte pevně,
- pokud manipulujete s břemenem ještě s někým dalším, všichni od počátku víte, co budete dělat.
Manipulace s břemenem
Při manipulaci s břemenem byste měli mít správnou techniku: Rozkročte se kolem břemene, s tělem nad ním nebo se snažte být tělem co nejblíže k břemenu a co nejvíce před ním. Při zvedání využijte svaly na nohou, narovnejte záda, přitáhněte si břemeno co nejblíže k tělu a zvedejte jej a noste s nataženými pažemi.
Tlačení a tahání
Je důležité, abyste při tlačení a tahání využívali váhu vlastního těla – při tlačení byste se měli předklonit, při tahání byste se měli zakloni. Vyhněte se otáčení a ohýbání zad. Je nutné, aby manipulační zařízení měla madla, abyste mohli vyvinout sílu rukama. Madla by měla být ve výšce mezi rameny a pasem, abyste mohli tlačit či tahat v přirozené poloze.
Udržujte manipulační zařízení v dobrém stavu, aby se kolečka lehce otáčela. Podlahy musí být pevné, rovné a bez odpadků.
Poruchy MSD představují obecně rozšířený problém – v životě se s nimi setká až 90 % lidí – a proto je potřeba, aby jej zaměstnavatelé i pracovníci ve stavebním průmyslu začali neprodleně řešit. Kampaň „Posviťme si na břemena” je dobrým způsobem, jak začít.