Bezpečné bydlení v Bratislavě
Preventivní projekt „Bezpečné bývanie“ vznikl na základě konkrétních požadavků a zkušeností z neúnosného stavu kriminality na bratislavském sídlišti Petržalka (např. loupežná přepadení, krádeže vloupáním, pouliční kriminalita, vandalismus, fyzické a verbální napadání, nedovolené vniknutí do společných prostor domu, distribuce a užívání drog). V lokalitách, kde je projekt zaveden, jsou už vidět konkrétní výsledky.
Projekt „Bezpečné bývanie“
Projekt je zaměřený na technicko-organizační zabezpečení ochrany domů hromadné bytové výstavby a rozvíjí se ve dvou základních úrovních – technické a organizační. Projekt „Bezpečné bývanie“ je v současné době realizován také v dalších slovenských městech, podle obdobných zásad, jako český program „Bezpečná lokalita“.
![]() |
Zejména na sídlištích a ve velkých bytových domech je stále aktuální problém uhlídat vstupy před nezvanými návštěvníky. Zloději se do domů dostávají velmi snadno. Projekt úspěšně funguje od roku 1999 a neustále se rozvíjí. V současnosti ho využívá zhruba 100 tisíc občanů a v místech, kde je plošně aplikován, došlo k poklesu kriminality o 60 %.
K základním cílům projektu patří:
• Zvýšení bezpečnosti obyvatelů domu.• Snížení anonymity v domě.
• Snížení rizika pohybu neoprávněných osob v prostorách domu.
• Snížení rizika poškozování zařízení domu (vandalismu).
• Zamezení páchání trestných činů a přestupků v prostorách domu.
Druhy aplikací
Aplikací je zde celá řada. Například u jednoho domu, který vstoupil do projektu „Bezpečné bývanie“, jsou chráněné dvě zóny. První zóna představuje vstupy do domu, druhá výtah a dveře u schodiště. Každé dveře včetně ovládání výtahu jsou opatřeny kódovými magnetickými zámky a nájemníci si je otevírají jednoduchým elektromagnetickým klíčem (kovový čip iButton). Každý má přitom svůj osobní kód, který odhalí jeho případné zneužití. Data o provozu klíče jsou totiž zaznamenávána do paměti počítače a dají se zpětně vyhodnotit. Vybrané prostory před domem nebo u výtahů se dají navíc sledovat monitorovacími kamerami. Klíč s osobním kódem a nastaveným časově omezeným přístupem může dostat poštovní doručovatelka, pečovatelská služba, výtahář, případně hasiči i policie. Společně s technickou úrovní zabezpečení domů je také věnován důraz na zvyšování právního vědomí obyvatelů domu, na jejich práva a povinnosti mezi sebou v komunitě.
![]() |
Možnost spolupráce obyvatelů s policií
Dalším velmi důležitým prvkem celého projektu je reálná možnost nabídky konkrétní spolupráce mezi obyvateli domů a policií.
Prvky spolupráce policie s občany se dají
zobecnit do následujících aktivit:
• Pravidelná setkávání místně znalých
policistů se zástupci domovních samospráv.
Účast policistů přímo na domovních
schůzích.
• Pomoc při objasňování trestné činnosti.
• Přímé propojení ze zabezpečených domů na linky tísňového volání a na místní policejní oddělení.
• Označení domů, že jsou pod zvýšeným dohledem policie.
Technickými a organizačními opatřeními se také daří řešit otázku dlouhodobě neplatících nájemníků obecních domů. Těm, kteří nejsou ochotni řádně platit za služby spojené s bydlením, jsou postupně omezována určitá práva (např. možnost využívání výtahu), vše v souladu s domovním řádem. Nájemníci bytů, s kterými byli dříve problémy, se buď podřídili a nebo takto zabezpečené domy opustili.
![]() |
Druhou část projektu zajišťuje zdejší občanské sdružení Pomoc obětem násilí, které pracuje obdobně jako český Bílý kruh bezpečí. Aktivisté občanského sdružení poskytují bezplatné psychologické, právní, sociální poradenství a služby pro oběti a svědky trestných činů, domácího násilí, dopravních nehod, katastrof a neš častných událostí.
V domech, které jsou v projektu zahrnuty, se vylepšil nejen pocit bezpečí, ale zkvalitněly se také mezilidské vztahy, sociální komunikace, pořádek v domech včetně společných prostor a byla navázána konkrétní spolupráce s policií.