Bezpečnost a ochrana zdraví na pracovišti
Největší současná světová kampaň v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti, nazvaná Zdravé pracoviště, sklidila úspěch. Akce, kterou pořádala Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA), oslovila více lidí než kdykoli předtím. Agentura prostřednictvím zmiňované kampaně usilovně pracuje na tom, aby bylo skutečně postaráno o bezpečnost práce evropských pracovníků.
Nedávná kampaň o hodnocení rizik, která byla ukončena 17. listopadu 2009, zaznamenala ve všech členských státech EU i za jejími hranicemi rekordní zapojení na nejrůznějších úrovních – pořádaly se stovky akcí na téma hodnocení rizik a jeho významu, v rámci kampaně bylo bezplatně k dispozici přes dva miliony letáků, DVD a dalších materiálů a poprvé se do kampaně jako oficiální partner zapojilo přes čtyřicet významných evropských organizací.
Národní kontaktní místa
V průběhu kampaně Agentura úzce spolupracovala se svou sítí národních kontaktních míst a také se skupinami zaměstnavatelů a zaměstnanců, institucemi působícími v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a s profesními organizacemi v celé Evropě.
V České republice bylo ve spolupráci s partnery zorganizováno hned několik akcí. Patřily k nim zejména odborné semináře na téma hodnocení rizik v energetickém a teplárenském sektoru či strategie a postupy snižování rizika při práci a hodnocení dopadu Rámcové směrnice 89/391/EHS.
Efektivní a jednoduché hodnocení
Kampaň o hodnocení rizik, která získala podporu z nejvyšších evropských míst, kladla důraz na to, že pravidelné hodnocení rizik na pracovišti je pro řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci zásadní. Hodnocení rizik ovšem nemusí být komplikované, byrokratické nebo jen záležitostí odborníků: mohou ho provádět organizace všech velikostí (jak to po nich také žádá zákon).
A s novou agenturní databází nástrojů k hodnocení rizik, která dává v celé Evropě volně k dispozici vzorové dotazníky, návody a mnohé další zdroje, buď obecné, nebo specificky zaměřené na konkrétní obory či rizika, je nyní dokonce snazší provádět hodnocení rizik jednoduše a efektivně. Nástroje jsou k dispozici na internetové stránce: osha.europa.eu/en/practical-solutions/risk-assessment-tools.
Zdravé pracoviště
Protože kampaň o hodnocení rizik končí, pozornost se nyní přesouvá na další kampaň Zdravé pracoviště, která má zvýšit informovanost o významu údržby pro zdravá a bezpečná pracoviště a o potřebě chránit pracovníky, kteří ji uskutečňují. Kampaň bude probíhat v letech 2010–2011 a bude oficiálně zahájena 28. dubna 2010 u příležitosti Světového dne bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Agentura již nyní vyzývá k zasílání soutěžních příspěvků do evropské soutěže „Ceny za správnou praxi” za období 2010 – 2011, která oceňuje podniky nebo organizace s inovativními přístupy zaměřenými na podporu zajištění bezpečnosti práce při údržbě.
Ředitel agentury Jukka Takala k problematice ochrany zdraví na pracovištích řekl: „Vzhledem k tomu, že v důsledku působení faktorů souvisejících s prací přichází každý den o život více než 450 Evropanů a že v důsledku pracovních úrazů a zdravotních problémů dochází ke ztrátě 6 % evropského HDP, je nezbytné se neustále soustředit na bezpečnost a ochranu zdraví na pracovišti. Jsem přesvědčen, že kampaň týkající se bezpečné údržby naváže na úspěch kampaně o hodnocení rizik a bude nadále oslovovat pracovníky v Evropě.”
Program agentury EU-OSHA
K účinnému vyřešení otázek bezpečnosti a ochrany zdraví někdy zaměstnavateli nebo pracovníkovi postačí mít k dispozici příslušné informace. Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) si klade za cíl, stát se centrálním poskytovatelem takových informací a zajistit, aby byly použitelné pro všechny uživatele, bez ohledu na velikost podniku nebo oblast působení. Agenturu EU-OSHA, která je hlavním referenčním bodem Evropské unie pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci, zřídila Evropská unie v roce 1996.
Důležitou činností agentury je kampaň Zdravé pracoviště, která se každé dva roky zaměřuje na jiné téma. Agentura hraje klíčovou roli ve Strategii Společenství pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci, 2007–2012, jejímž cílem je snížit počet pracovních úrazů v EU o čtvrtinu a omezit výskyt nemocí z povolání.