Bořetice - Vesnice roku 2005 postupuje do soutěže o titul Evropská vesnice

Jihomoravské Bořetice se od 4. 10. 2005 mohou pyšnit titulem Vesnice roku 2005. Obec titul získala v konkurenci 263 obcí z celé republiky. V soutěži malých obcí ze všech koutů republiky se Bořetice prosadily díky bohatému společenskému životu, upravenosti tamních domků a nápaditému využití vinic. Obec postupuje do 9. ročníku celoevropské soutěže o cenu „Obroda evropské vesnice“.

Obec Bořetice se nachází nedaleko Hustopečí a Břeclavi, jen pár kilometrů od hranic se Slovenskem a Rakouskem, v nadmořské výšce kolem 206 m n. m. Půdorys obce je podlouhlý, obklopen lány polí a hlavně vinohrady na mírných svazích v blízkém okolí. Kdo by přijel z daleka a nevěděl, že v jižní části Hanáckého Slovácka je to běžné, myslel by si, že jsou tu dvě vesnice. Mýlil by se! Asi půl kilometru severně od obce se při sobě zasazeny do úpatí Kravích hor krčí lisovny vinných sklepů.

Bořetice patrně nevznikly jako jiné moravské obce již v době velkomoravské, ale byly založeny mezi lety 1146 – 1222. Obyvatelstvo bylo orientováno převážně na zemědělství a vinařství. Nejstarší písemná zmínka o vinařství v obci je z roku 1355 a 1361, kdy jsou jmenovány vinice v Kraví hoře. Obec trpěla ve středověku nájezdy cizích vojsk a byla mnohokrát vypleněna a vypálena. Proto dochované stavební památky jsou teprve z období po třicetileté válce. Počet obyvatel k 31. 12. 2005 je 1328. Před rokem 1990 pracovala větší část obyvatel v JZD, a protože obec neměla průmyslovou výrobu a služby dojížděla část občanů do okolních průmyslových center (Velké Pavlovice, Hustopeče, Břeclav, Brno, ...). Po roce 1990 bylo místní JZD přetransformováno a z jeho 260 zaměstnanců zůstalo jen 22 pracovníků. Část pracujících se přesunula do služeb a část dojíždí do okolí.

Bořetice se mohou pochlubit také činností mnoha soukromých firem. Z oboru stavebnictví jsou to především prosperující a celorepublikově působící společnosti: firma Lomax, jeden z největších výrobců garážových vrat a předokenních rolet v ČR, a firma IZO, výrobce předizolovaných potrubních systémů a tepelných izolací z tvrdých polyuretanových pěn a také nadokenních roletových překladů a meziokenních izolačních vložek pro rekonstrukce meziokenních dílů panelových domů (viz. samostatné články v čísle 2/2006 Stavebnictví a interiér). Obec má také prodejnu stavebnin. Ostatní významné firmy působí především v oborech souvisejících s potravinářstvím, vinařstvím, ubytováním apod.

Zástavba obce je převážně z přízemních rodinných domů, které jsou již od středověku řazeny kolem komunikací (ulicovka). Obec opravuje nebo staví každým rokem jednu drobnou sakrální stavbu ve svém katastru, finančně vypomáhá i s opravami kostela, myslivcům s přístavbou chaty, TJ Sokol, kde dokončila hřiště s umělým povrchem atd.

Bylo postaveno 10 bytů, nová knihovna, mateřská škola a přístavba školy a opraveny všechny objekty patřící obci. Pracovalo se na vybudování osvětlení a transformačních stanic. Dnes chybí jen ČOV (čistička odpadních vod). Ta je již zařazena do územního plánu obnovy vesnice pro následujících pět let spolu s ostatními stavbami jako je rybník, mokřad, ochrana svažitých pozemků, záchytné parkoviště, amfiteátr, letiště pro ultra lehká letadla, výstavba rodinných domů, oprava chodníků a další.

Místní lidé se starají o zachování tradic a vytváření nových. V Bořeticích se udržel původní kroj, který obléká mládež na hody, pouť, plesy a při reprezentaci obce. Dochovalo se i několik pěkných lidových zvyků, vedle Anenské pouti a po ní krojovaných hodů se zde každoročně v prosinci odehrává slavnost Žehnání mladému vínu, na které koncertují známé cimbálové muziky. Kulturnímu životu přispívají také děti, které spolupracují s ochotnickým divadelním spolkem dospělých „Drcla loktěm o kredenc“. Název souboru je s povolením autora převzat z literárních povídek o Moravském Slovácku: Slovácko sa súdí/nesúdí. Kraví hory neznamenají pro „Bořečáky“ jen malou vesničku vinných sklepů a celoroční lopotu ve vinohradech, jsou také místem odpočinku, častých oslav a setkání při cimbálu. Každoročně je zde zakončen turnaj o pohár starosty v kopané mezi celky z různých částí dědiny (Chalůpky, Dědina, Lužánky), který organizuje TJ Sokol. V okolních dědinách je tradicí pořádat několik dní po hodech „hodky“ nebo „odehrávky“, je to hodový dozvuk. V Bořeticích se v poslední době místo toho konají výlety pod Kraví hory, nesmí chybět cimbálová muzika, většinou Hudci nebo Travnica z Velkých Pavlovic. To se potom dlouho do noci od Kravích hor ozývá zpěv vinařů a hudba cimbálky, „koštuje se“ víno, povídá se o všem možném a hlavně se nikomu nechce spát.

A co je v Bořeticích nejmilejší? To jsou lidé a jejich smysl pro tradice, humor a recesi - Bořetičtí na svých úrodných svazích vinic dokonce založili „Svobodnou spolkovou republiku Kraví hora“ s vlastní ústavou a hymnou. Vinaři z Kravích hor udržují mezinárodní styky a spolupracují s „Valašským královstvím“ herce Bolka Polívky, „markrabstvím Lašským“ doktora Radima Uzla, městskou částí Brno střed a jejich Kraví horou, s kterými již uzavřeli „Smlouvu o spolupráci, vzájemné pomoci a neútočení na věčné časy a ani o minutu déle“. Rozpracována je také smlouva se zahraničním „Záhoráckým královstvím“ a jeho králem Lojzou I. V plánu mají pozvat delegace i z ostatních republik – Slovenska a Čech. Nevěříte? Pak se musíte přijet také podívat!


Pohled na Kraví horu, vinice s mnoha útulnými sklípky
1 zpracováno na základě osobní návštěvy Bořetic, rozhovoru s Ing. Lenkou Bukovskou, zástupkyní starosty a panem Václavem Petráskem, starostou Bořetic a dle dostupných tiskových materiálů
Autor: Mgr. Jarmila Burešová
Foto: Helena Hejhálková a archiv obce Bořetice