BRAMAC MAX a THERMODACH na jedné střeše

Firma BRAMAC, známý výrobce skládané betonové střešní krytiny, který je činný mj. také v oblasti tvorby technických a prováděcích norem, přispěl společně s firmou THERMODACH výrazně do diskuse o vhodnosti použití tzv. teplých střech, kdy je skládaná krytina kontaktně, tj. bez oddělující vzduchové mezery, pokládána přímo na polystyrénovou tepelnou izolaci umístěnou nad krokvemi.

Toto řešení, připomínající skladbu dnes běžně aplikovaného obvodového zdiva, kdy je tepelná izolace umístěna do vnějších poloh opláštění, vyvolalo diskusi odborníků z řad výrobců, projektantů a normotvůrců. Její hybnou silou nejsou však špatné praktické zkušenosti (v celé historii toto řešení nemělo podle údajů firmy BRAMAC, resp. její mateřské firmy BRAAS, jedinou reklamaci), ale spíše dosud nízký počet realizací ve srovnání s klasickou, vyzkoušenou a tudíž všeobecně známou koncepcí odvětrávané střechy s izolací mezi krokvemi a krytinou kladenou na latě, přibité na krokve. V tomto příspěvku uvádíme podstatné argumenty hovořící ve prospěch tohoto netradičního řešení.

Skladba střešního pláště: tašky Bramac MAX na tepelné izolaci THERMO

Na řadovém činžovním domě č. 7 v Rokycanově ulici v Praze 3 byla v letních měsících loňského roku provedena rekonstrukce střechy a vybudováno obytné podkroví. Tato stavba je pozoruhodná tím, že zde byly poprvé v Česku použity na jedné střeše loňské novinky firem BRAMAC a THERMO-STŘECHY.

Firma BRAMAC střešní systémy spol. s r.o. uvedla v letošním roce na český trh novou moderní betonovou střešní tašku Bramac MAX, která je jedinečná svým velkým formátem. S rozměry 480×365 mm a s krycí délkou a šířkou 400×330 mm je zapotřebí na 1 m2 střešní plochy pouze 7,5 kusů základních tašek. Lze tak dosáhnout i hmotnosti betonové krytiny pouze 37,5 kg na 1 m2 střešní plochy, a to znamená, že pokrývači vynesou na průměrnou střechu o 1 tunu tašek méně ve srovnání s běžnými »velkoformátovými« betonovými taškami.

Pokládání střešního pláště na latě

Z velkých rozměrů tašky Bramac MAX pramení i další výhody. Oproti běžným taškám je zde o cca 15 % menší délka ložných a styčných spar, což snižuje možnost zafoukání pevných i kapalných srážek při extrémních klimatických podmínkách. Z velké závěsné délky vyplývá další výhoda. Při požadovaném minimálním překrytí 8 až 10,5 cm (dle sklonu střechy) a z toho vyplývajících maximálních roztečí latí 40 až 37,5 cm se ušetří každá 6. lať.

Vysoká symetrická vlna tašky působí ve střešní ploše velmi elegantně a navíc přispívá k odvětrání prostoru pod betonovou krytinou.

Firma THERMODACH - Dachtechnik, GmbH z Bavorska je již od roku 1967 majitel patentů integrované izolace, v ČR označované THERMO, a vyráběné, resp. dovážené českou firmou THERMO - STŘECHY s.r.o. Jedná se o důmyslně tvarované dílce z expandovaného pěnového polystyrenu (EPS). Dílce THERMO jsou určené k pokládce na střešní latě, podobně jako skládaná střešní krytina. Ta se následně pokládá (zavěšuje) na tyto dílce, které jsou k tomu uzpůsobené. Dílce THERMO tak plní funkce:

  • závěsů pro krytinu;
  • pojistné hydroizolace;
  • tepelné izolace s volbou výsledného tepelného odporu střechy;
  • utěsnění podkrovního prostoru proti pronikání větru v I. třídě odolnosti dle EC;
  • zvukové izolace.
Pohled na střechu během realizace

Technologie THERMODACH zcela oddělí veškerou konstrukci krovu včetně latí od krytiny. Krov není vystaven teplotním a hlavně vlhkostním změnám, což má významný vliv na jeho životnost. Dále může být krov součástí interiéru, kde je vystaven stejným podmínkám jako např. nábytek. Dílce THERMO mají rozměry odpovídající roztečím latí krytiny. Od pololetí 2001 jsou na trhu dílce typ 380/120 plně kompatibilní se střešní taškou Bramac MAX.

Pro uvedené přednosti a také z ekonomických důvodů se rozhodl majitel domu v Rokycanově ulici pro kombinaci betonové krytiny Bramac MAX a tepelně izolačních dílců THERMO. Tato tepelná izolace ho zaujala na výstavě Střechy Praha 2001, tašky Bramac MAX mu doporučila pokrývačská firma Kratochvíl Zdeněk, klempířské a pokrývačské práce z Prahy 4.

Použití betonových střešních tašek na systému Thermodach není v Česku zatím příliš rozšířené a je předmětem odborných diskusí. Mezi tepelnou izolací a krytinou není totiž větraná vzduchová vrstva, která by vyhověla doporučením ČSN 73 1901 Navrhování střech. Tuto skladbu lze proto do jisté míry považovat za jednoplášťovou (tzv. teplou) střechu. Funkce, chování a životnost betonových střešních tašek ve skladbě větraných střech jsou známé a ověřené časem. Při rekonstrukcích střech demontujeme někdy i přes 80 let staré betonové tašky, které jsou i dnes plně funkční a v dobrém stavu. Vlastností betonu je zde dokonale využito. Pevnost betonu časem spíše vzrůstá a jde jen o to, aby nebyl oslabován nosný profil tašky. Požadavky na prosákavost tašky jsou splněny díky struktuře, zhutnění a tloušťce betonové vrstvy. Vlhkost jako taková betonu nevadí, není-li v kombinaci s mrazem. Suchému betonu (ale kdy je beton úplně suchý?) nevadí ani mráz. Čím vyšší počet zmrazovacích cyklů v zimním období v kombinaci s větší vlhkostí, tím větší je hrozba narušování povrchu betonu a oslabování konstrukčního profilu.

Proto podle klasické teorie odvádíme vlhkost ze střešní konstrukce odvětrávací vzduchovou vrstvou mezi tepelnou izolací a taškovou krytinou dle výše uvedených doporučení norem. Nemůžeme-li ovlivnit počet zmrazovacích cyklů, snížíme alespoň vlhkost betonu.

Řadové domy ve Waldershofu, SRN, realizace před 29 lety. Použity betonové tašky firmy BRAAS, prostřední střecha je s Thermodachem. Tašky nevykazují žádný rozdíl (ani při laboratorních zkouškách) oproti taškám na krajním domě s klasicky větranou střechou.

Betonové tašky Bramac na takovýchto střechách snášejí povětrnostní a fyzikální podmínky velmi dobře a Bramac dává na své výrobky 30-ti letou záruku.

Střešní izolační systém Thermodach se objevil na českém trhu v roce 1995 a ihned vzbudil zaslouženou pozornost odborné veřejnosti. Nebylo pochyb o jeho tepelně izolačních vlastnostech. Bylo jasné, že jde o výborný a promyšlený systém tepelné izolace šikmých střech, ideálně umístěný vně krokví. Je zřejmé, že sestavené dílce Thermodachu jsou i dobrou pojistnou hydroizolací. Diskuse nastaly z hlediska použití skládané betonové a pálené krytiny na tomto systému, tj. v jednoplášťové nevětrané střeše. Objevily se obavy ze zhoršení fyzikálních podmínek (vyšší vlhkost) v místě uložení tašek ve střeše a z vlivu této skutečnosti na životnost krytiny.

Ve prospěch pokládání velkoformátových betonových tašek Bramac na systému Thermodach hovoří následující argumenty:

  • Blízká přítomnost izolantu (krytina je na izolantu zavěšena) výrazně zvyšuje setrvačnost teploty (i chladu) v krytině. Tím se významně snižuje počet zmrazovacích cyklů v betonové krytině.
  • Díky spárové propustnosti u taškové krytiny a proměnlivé vrstvě vzduchu v úrovni profilu tašek a latí zde k určité výměně vzduchu dochází, zejména při použití tašek Bramac s výrazným profilem (např. právě Bramac MAX), doplněných odvětrávacími taškami.
  • Díky pečlivému výběru vstupních surovin a nejmodernější technologii zpracování betonu mají betonové tašky Bramac minimální nasákavost. Technologie je převzata od mateřské firmy BRAAS v Německu a je jediná v ČR.

Pro objektivní hodnocení pokládání betonových tašek na systému THERMODACH můžeme vycházet z více než 30-ti leté praktické zkušenosti v Německu. Právě pro firmu BRAAS, výrobce betonových tašek, bylo důkazem jejich kvality to, že výrobky firmy BRAAS mohly být pokládány na systém THERMODACH bez odvětrávání. Dodnes nebyla reklamována žádná střecha. Pevnost i struktura povrchu tašek ležících 30 let na Thermodachu je stejná jako u tašek z objektů s větraným střešním pláštěm.

Na základě těchto skutečností se firma BRAMAC střešní systémy spol. s r.o. rozhodla pro podmíněné poskytování obvyklé 30-leté záruky i na své výrobky pokládané na dílcích THERMO. Podmínkou je, že stavebník spolu s žádostí o potvrzení záruky sdělí technickému oddělení firmy Bramac základní údaje o objektu a střešní konstrukci. Záruka na konkrétní objekt je pak poskytnuta až po posouzení uvedených údajů.

Autor: Ing. Ladislav Vasilenko
Foto: Archiv firmy