B&V GIPS
Materiály pro suchou výstavbu dnes nachází stále větší uplatnění. Vyplývá to z mnoha předností suché výstavby, jako je zejména rychlost, čistota procesu a také jedinečné vlastnosti materiálů na bázi sádry. Systémy zahrnují materiály pro výstavbu podkroví, podhledů, příček, předsazených stěn a materiály pro výstavbu podlah. Jednou z firem, která se úspěšně zabývá prodejem a montáží systémů suché výstavby je lanškrounská firma B&V Gips, která patří mezi významné partnery společnosti RIGIPS v regionu.
Materiály dodávané firmou B&V Gips jsou použitelné jak v novostavbách, tak při rekostrukcích starších staveb. Mimo uvedené výhody dokáží materiály na bázi sádry příznivě ovlivňovat vlhkost vzduchu [1] a též příznivě působí na teplotní stabilitu vnitřního prostředí. Základním prvkem systémů jsou sádrové desky lišící se způsobem vyztužení. V případě sádrokartonových desek se jedná o sádrovou desku, na povrchu uzavřenou do kartonu, v případě sádrovláknitých desek se jedná o sádrovou desku vyztuženou zevnitř vlákny z buničiny. Desky upravené hydrofobní impregnací lze použít v koupelnách a místech se zvýšenou vlhkostí. K deskám je dodáván ucelený sortiment příslušenství, které s nimi tvoří dokonalý celek. Povrchově lze desky upravovat nátěry, tapetováním, obklady, omítkami. Na desky ve svislých konstrukcích lze zavěšovat zařizovací a dekorativní předměty. Pokud použijeme sádrovláknité desky, můžeme předměty zavěsit přímo na ně, pokud dodržíme hodnotu max. zatížení na jeden kotevní bod. U desky tloušťky 12,5 mm je to při použití háčku se třemi hřebíky 39 kg, u desky tloušťky 15 mm je to za stejných podmínek 40 kg. Při použití sádrokartonových desek předměty kotvíme na upevňovací profily podpěrné konstrukce pod deskami.
Bytová jádra
K rekonstrukcím nebo novostavbám bytových jader můžeme použít jak sádrokartonové, tak sádrovláknité desky. Díky souhrnu vlastností – lepší manipulace ve stísněných prostorách, lepší spojování desek, větší pevnost a zatížitelnost a tím i možnost např. použít keramické obkladové prvky při jednoplášťové konstrukci - je pro rekonstrukce vhodnější sádrovláknitá deska RIGIDUR. Dodávají se ve dvou rozměrových řadách a menší z nich je přímo šitá na míru pro rekonstrukce starších, místem neoplývajících bytových jader.
Koupelny
V koupelnách a obecně v místech se zvýšenou vlhkostí je nutné použít impregnované sádrokartonové nebo sádrovláknité desky. Pokud použijeme dvojité opláštění, impregnované desky musí tvořit obě vrstvy pláště přiléhajícího k místnosti exponované vlhkostí. V případě instalačních stěn a příček (konstrukce, v jejichž dutině jsou technické instalace) je vhodné impregnované desky použít na opláštění obou stran konstrukce příčky. Pro aplikace, vyžadující větší tuhost a trvanlivost konstrukcí v koupelnách jsou nejvhodnější sádrovláknité desky.
Plovoucí podlahy
Stoupající požadavky na akustickou pohodu v interiérech si vynucují použití plovoucích podlah. Plovoucí podlaha je, zjednodušeně řečeno, roznášecí, mechanicky dostatečně tuhá deska, uložená na materiálu s nízkou dynamickou tuhostí a pokud možno i vysokým mechanickým ztrátovým činitelem. Takto řešená podlaha zajišťuje požadovanou tepelnou a zvukovou izolaci [2]. Dělíme je dle typu roznášecí desky na lehké a těžké. Podmínkou pro splnění výše uvedených požadavků na plovoucí podlahy je akustické (pružné a tlumivé) oddělení roznášecí desky od všech okolních pevných konstrukcí – zdí, trubek, konzol a dalších prvků pomocí dilatačního obvodového proužku z pružného materiálu. Firma B&V Gips na trh dodává též materiály pro výstavbu plovoucích podlah. Jsou to desky Rigiplan, Rigipol, Rigidur a elastifikovaný polystyren Rigifloor.
Těžké plovoucí podlahy
Firma B&V Gips má díky jedinečnému materiálu pro plovoucí podlahy – elastifikovanému EPS Rigifloor vynikající řešení i pro jejich těžkou variantu. U těchto podlah tvoří roznášecí desku beton nebo vrstva na bázi sádrového potěru. Je pro ně charakteristické vysoké snížení hodnoty hladiny kročejového hluku. Jako izolační vrstva pod roznášecí desku se používá elastifikovaný EPS Rigifloor.
Lehké plovoucí podlahy
Tyto podlahy jsou realizovány suchou montovanou technologií.
Roznášecí desku tvoří:
• sádrovláknité desky (systém Rigidur) nebo
• sádrokartonové desky (systém Rigiplan) nebo
• dřevotřískové a dřevoštěpkové desky (systém Rigipol)
Podkladová izolační vrstva je provedena z elastifikovaného EPS Rigifloor.
Základní vlastnosti výrobků z expandovaného polystyrenu (EPS) jsou:
• Výborné tepelně izolační vlastnosti - součinitel tepelné vodivosti λD = 0,035 W/m·K pro EPS 100 F - Fasádní
• vysoká pevnost v tlaku, tahu a ohybu ve srovnání s minerálními izolanty
• nízká objemová hmotnost
• velmi nízká nasákavost
• ochrana proti hluku – snížení hladiny kročejového hluku až o 30 – 35 dB
• zdravotní nezávadnost – nemusí být vydáván bezpečnostní list
• recyklovatelnost
• paropropustnost
• teplotní stabilita – možnost použít v prostředí s trvalými teplotami do 80 °C
• odolnost vůči stárnutí
• požární bezpečnost
• biologické a chemické vlastnosti
• cenová dostupnost
Podrobnější informace o lehkých plovoucích podlahách s využitím elastifikovaného EPS Rigifloor najdete v časopise Stavebnictví a interiér 5/2005 [2]. Firma B&V Gips sídlí v Lanškrouně. Jednou z činností firmy B&V Gips je montáž sádrokartonu, sádrovláknitých desek a kazetových podhledů (vhodné pro kanceláře, kinosály, tělocvičny, prodejní prostory, atd.) Působí po cele České republice a může se pochlubit mnoha zajímavými realizacemi. Dále se firma B&V Gips zabývá prodejem stavebního materiálu. Kromě sádrokartonu nabízí izolační materiály ORSIL, ISOVER, střešní okna VELUX, FAKRO, kazetové podhledy OWA, elektrické nářadí MAKITA, BOSCH.
Literatura
[1]: Hejhálek, Jiří: Mohou sádrové materiály ovlivňovat vnitřní vlhkost (III), Stavebnictví a interiér, 08/2005, str. 62, http://www.stavebnictvi3000.cz/cl.php?ID=1306
[2] hejhálek, Jiří: Suché plovoucí podlahy Rigidur na elastifikovaném polystyrenu Rigifloor, Stavebnictví a interiér, 05/2005, str.40, http://www.stavebnictvi3000.cz/cl.php?ID=1517