Nemetschek - Bydlení v modrém domě
Výsledek architektonického návrhu závisí vždy na spolupráci architekta s investorem. Důležitá je vzájemná komunikace především ve fázi vytváření koncepce návrhu. V dnešní době tuto úlohu usnadňuje moderní výpočetní technika - umožní architektovi snáze a rychleji připravit různé varianty řešení a ty potom srozumitelně prezentovat investorovi. Příkladem velmi dobré spolupráce investora s architektem je stavba rodinného domu v Praze Chodově. Návrh vznikl ve Studiu MOA a jeho autory jsou Ak. arch. Andrej Kozánek a Ak. arch. Martin Vrátník.
Umístění stavby
V roce 2001 zakoupil soukromý investor pozemek, na němž stál starší přízemní domek určený k celkové rekonstrukci. Pozemek se nachází ve vilové čtvrti pražského Chodova s hustou zástavbou z období první republiky. Parcela má úzký obdélníkový tvar orientovaný kolmo k ulici, převážnou část tvořila zahrada se vzrostlými stromy.
Půdorys přízemí (Allplan)
Požadavky investora
Rodinný dům má sloužit k pohodlnému bydlení tříčlenné rodiny. Investor přišel na počátku s jasnou představou o využití jednotlivých podlaží domu. Vzhledem ke tvaru pozemku, stísněným poměrům a pevně stanovenému rozpočtu nebylo hledání optimálního návrhu pro architekty zcela jednoduché.
Architektonické řešení
Dům je navržen jako třípodlažní nepodsklepený objekt, který půdorysně kopíruje čtvercový tvar původní stavby, přičemž přízemní část je rozšířena do tvaru L. Přízemí domu je určeno k celodennímu společnému pobytu celé rodiny. Hlavním obytným prostorem je rozlehlý obývací pokoj (49 m2) lichoběžníkového půdorysu s celoprosklenou stěnou orientovanou směrem do zahrady. Oboustranný krb uprostřed pokoje opticky odděluje část místnosti, kde je umístěný jídelní kout. Na obývací pokoj navazuje kuchyňský kout s velkým oknem do zahrady. V prvním patře se nachází ložnice rodičů, dětské pokoje a velká terasa. V podkroví se do budoucna počítá s vybudováním sauny, pracovny a případně malé tělocvičny.
Návrh v počítači
Návrh rodinného domu byl od začátku vytvářen v CAD systému Allplan jako prostorový model. Použití inteligentních prvků (stěny, okna, dveře, apod.) usnadnilo práci především v úvodní fázi návrhu, kdy se hledalo vhodné řešení vyhovující požadavkům investora a bylo potřeba provádět různé změny. Jednání architektů s investorem se často odehrávala přímo u počítače, kde se na 3D modelu budoucího domu diskutovaly možné varianty návrhu. Prezentace vytvořené v Allplanu měly spíše pracovní charakter a sloužily především jako podklad pro četné konzultace s investorem.
Pohled z ulice – 3D model (Allplan) |
Pohled ze zahrady – 3D model (Allplan) |
Pohled architekta
Na zkušenosti s průběhem projektu jsem se zeptal autorů návrhu Ak. arch. Andreje Kozánka a Ak. arch. Martina Vrátníka:
Jak hodnotíte spolupráci s investorem při vytváření tohoto architektonického návrhu?
Arch. Vrátník: Naši spolupráci s investorem při návrhu rodinného domu považujeme za velmi dobrou. Důležité pro nás bylo, že se investor po celou dobu na návrhu velmi aktivně podílel. Díky tomu se nám společně podařilo najít řešení, které splňuje představy investora a zároveň vhodně zapadá do daného prostředí.
V čem Vám při přípravě návrhu pomohl počítač?
Arch. Kozánek: V Allplanu jsme pracovali s 3D modelem, který nám usnadnil hledání optimálních proporcí domu a současně sloužil pro jednání s investorem. To jsme ocenili například při návrhu střechy. Investor nejprve přišel s představou klasické sedlové střechy. Posadili jsme v počítači sedlovou střechu na model, ale dům nevypadal dobře. Po vyzkoušení různých variant jsme nakonec došli k řešení s válcovou střechou. Investor si prohlédl počítačový model a uznal, že tato varianta je opravdu nejlepší.
Na počítači projektujete už několik let. Ovlivnil počítač nějakým způsobem způsob Vaší práce?
Arch. Kozánek: Pro nás architekty jsou důležité prostorové vztahy. Dříve, když jsme ještě projektovali bez počítačů, jsme většinou vyráběli fyzické modely z polystyrenu. V roce 1997 jsme se rozhodli přejít k navrhování na počítači a po porovnání různých systémů jsme si vybrali Allplan. Náš způsob práce jsme neměnili - pracujeme stále s modely, ale počítačovými.
Pohled investora
Zajímal mě také názor investora, a proto jsem navštívil manžele Drtinovi, kteří již téměř rok bydlí ve svém novém domě:
Jak vzpomínáte na průběh projektu?
Drtinovi: Budování nového domova jsme brali velmi vážně a také jsme tomu věnovali hodně úsilí. Měli jsme konkrétní představy o našem bydlení a jsme rádi, že se je podařilo v praxi úspěšně realizovat. Spolupráce s architekty byla výborná, ocenili jsme jejich snahu nám vyjít maximálně vstříc.
Při návrhu nám hodně pomohla možnost prohlédnout si model domu v počítači. Mohli jsme se projít po našem domě a spoustu detailů vyřešit dříve, než se začalo stavět.
Pohled z ulice (fotografie)
Na co jste kladli při návrhu největší důraz a jak jste nyní s výsledkem spokojeni?
Drtinovi: Chtěli jsme, aby naše bydlení bylo především praktické a funkční. Pro matku s malým dítětem je důležité, aby měla vše potřebné po ruce. Někdy jsou to jen různé drobnosti, které nám šetří spoustu práce. Například sklad potravin vedle kuchyně, který má další vchod zvenku přímo od auta nebo shoz na prádlo, který vede z prvního patra do přízemí rovnou k pračce. Čas, který jsme při návrhu strávili, se nám určitě vyplatil - po roce bydlení jsme maximálně spokojeni a zatím jsme nenašli nic, co bychom chtěli změnit.